Efektywna ochrona prawna jednostek

Ewa Wójcicka
Efektywna ochrona prawna jednostek
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Efektywna ochrona prawna jest wartością równie ważną jak zapewnienie praworządności. Krajowe porządki prawne gwarantują jednostkom dostęp do szerokiego wachlarza instrumentów ochrony ich praw podmiotowych, wśród których podstawowe znaczenie przypisuje się środkom sądowym. Roli sądów w zakresie zapewnienia skutecznej ochrony prawnej nie sposób przecenić ani podważyć. Chociaż w ostatnich 20 latach dokonał się w tym zakresie istotny postęp, to oczekiwania społeczeństwa ciągle rosną, co stawia ustawodawcę przed nowymi wyzwaniami. Uznać zatem należy, że kwestia stworzenia efektywnego systemu ochrony praw i wolności jednostki nie straciła na aktualności i nadal powinna stanowić przedmiot badań naukowych. Oddawana do rąk Czytelników publikacja Efektywna ochrona prawna jednostek – uwarunkowania, wyzwania, perspektywy jest pokłosiem Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej zorganizowanej 24 maja 2017 r. w ramach V Częstochowskiego Sympozjum Administracyjno-Prawnego. Szczególną inspiracją dla organizatorów konferencji była wypowiedź Prof. Jerzego Stelmacha, który postawił tezę, że: „Prawo, które nie spełnia chociażby minimalnych warunków efektywności (jakkolwiek by formalnie obowiązywało), faktycznie przestaje istnieć. Tak się jakoś składa, że jako prawnicy spieramy się o wszystko, nie dostrzegając lub dostrzegając bardzo rzadko, że fundamentalny problem sprowadza się do pytania – czy istniejące lub tworzone prawo zadziała, czy coś nam ułatwi, da konieczne gwarancje (...), czy też stanie się nieustanną udręką wszystkich, których dotyczy (...)”.
ISBN: 978-83-7455-567-8, 9788374555678
Wydawnictwo: Akademia im. Jana Długosza

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Efektywna ochrona prawna jednostek nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Efektywna ochrona prawna jednostek. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2023 nakanapie.pl