Einstein na huśtawce czyli fizyka zabaw gier i zabawek

Krzysztof Ernst
9 /10
Ocena 9 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Einstein na huśtawce czyli fizyka zabaw gier i zabawek
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
9 /10
Ocena 9 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Jak działają zabawki, te małe i te duże? Dlaczego gry są możliwe i jakie zjawiska się za nimi kryją? Zdumiewające odpowiedzi na te fundamentalne pytania przedstawia profesor fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, nakłaniając nas do zabaw jo-jo, bumerangiem, latawcem czy kalejdoskopem oraz do wypraw do wesołego miasteczka, cyrku, na boiska i pola golfowe.
Data wydania: 2003
ISBN: 978-83-7255-124-5, 9788372551245
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Einstein na huśtawce czyli fizyka zabaw gier i zabawek? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Carmel-by-the-Sea
2019-12-15
9 /10
Przeczytane Posiadam Fizyka_2

Fizyka. Nieodzowna nauka, którą straszy się dzieci, gdy nie chcą jeść. Czy słusznie? Krzysztof Ernst, profesor fizyki i niezmordowany jej popularyzator, przez lata w "Wiedzy i Życiu" pisał teksty wyjaśniające fizyczne podstawy codzienności. "Einstein na huśtawce, czyli fizyka zabaw, gier i zabawek" jest kolejną jego publikacją, podsumowującą to długoletnie zainteresowanie popularyzacją.

Książka stanowi unikat na polskim rynku. Nigdzie, w jednym miejscu, nie znajdziemy takiego natłoku ciekawych informacji, wyjaśniających kilkanaście popularnych zabaw i zabawek, których podstawy działania dają pretekst do przybliżenia fascynujących zjawisk fizycznych. Każdy rozdział to jeden typ obiektu, zabawy. Zawsze jest wstęp, często historyczny. W przypadku wielu obiektów, dostajemy ciekawe informacje o rekordach, zastosowaniach, tricki konstrukcyjne. Jest i fizyka, która tłumaczy od strony formalnej takie, a nie inne zachowanie zabawki.

Mamy opis golfa, kręgli, bilard,bumerang, bungee, jojo, roler coaster, bąk czy frisbee. Na nieco ponad 200-tu stronach dostajemy zaskakujące opisy zjawisk, za którymi stoją fundamentalne zasady fizyki. Całość dopełniają rysunki. Jest ich niemal tyle, co stron w książce. Niektóre dopowiadają, inne uzupełniają tekst, część jest wręcz niezbędna do pełnego zrozumienia wywodu.
Są wzory, ale na szczęście 'w zasięgu' licealisty. W dwóch przypadkach jest trochę 'ponad LO'. W przypadku twierdzenia Steinera o momencie bezwładności (str. 78-79)...

| link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Einstein na huśtawce czyli fizyka zabaw gier i zabawek. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl