Francuski sen

Marek "(1944)" Ostrowski
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Francuski sen
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

„Francuski sen” Marka Ostrowskiego jest fascynującą opowieścią o Francji, pisaną do wszystkich czytelników: zarówno tych, którzy się uważają za znawców kraju nad Sekwaną, jak i tych, którym kojarzy się on z wieżą Eiffla i szampanem. Ostrowski, wieloletni korespondent polskich mediów w Paryżu, kawaler orderu Legii Honorowej i kultowy komentator telewizyjny, pisze o Francji ze znawstwem i miłością. Kanwą wielu tekstów książki są jego podróże, rozmowy i artykuły o Francji, które od trzech dekad Ostrowski publikuje w POLITYCE. Opisuje w nich skomplikowane uwarunkowania francuskiej polityki – od de Gaulle’a po protesty „żółtych kamizelek”. Tak samo zajmująco tłumaczy źródła narodzin Asterixa z komiksów Goscinnego, co znaczenie idei republikańskiej. Objaśnia wyjątkowość kraju, który wymyślił prawa człowieka, dał światu Oświecenie i 1200 gatunków sera. "Francuski sen” to opowieść o kraju, który zawsze był w awangardzie politycznej, społecznej i kulturowej. Jaka jest jego siła dziś, we współczesnym świecie ? Marek Ostrowski odpowiada na to pytanie z pozycji człowieka, który kocha Francję miłością prawdziwą, dostrzegając wszystkie jej zalety i wady. Bardzo ciekawa lektura zarówno dla tych, którzy znają dobrze kraj Camusa, jak i dla tych, którzy o nim tylko śnią. Grażyna Torbicka Francja dała nam Moliera i Luca Bessona, Dumasa i Belmondo, de Gaulle’a i Alaina Dellona, Edith Piaf i Daft Punk, a miłość Marka Ostrowskiego do Francji dała nam wspaniałą książkę. Jeśli po katastrofie II wojny światowej de Gaulle przywrócił Francji marzenia o wielkości, to Marek Ostrowski przywrócił mi tą książką marzenie o Francji. To genialna opowieść o historii, polityce, triumfach i upadkach, ale może przede wszystkim cudowne uzasadnienie sensu powiedzenia „szczęśliwy jak Bóg we Francji”. Piotr Kraśko
Data wydania: 2019-05-16
ISBN: 978-83-8002-797-8, 9788380027978
Wydawnictwo: Dialog
Stron: 233
dodana przez: bookkeeper

Autor

Marek "(1944)" Ostrowski Marek "(1944)" Ostrowski
Urodzony 14 listopada 1944 roku na Litwie (Wilno)
Marek Ostrowski – polski dziennikarz i prawnik, komentator polityki zagranicznej w tygodniku „Polityka” (do marca 2012 kierownik jego działu zagranicznego) oraz w programie TVP „7 dni świat”, komentuje też wydarzenia dla ogólnopolskich telewizji.

Pozostałe książki:

Co nas obchodzi świat? Ściągawka na czas chaosu Francuski sen Teatr sprawiedliwości. Aktorzy i kulisy
Wszystkie książki Marek "(1944)" Ostrowski

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Francuski sen nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Carmel-by-the-Sea
2020-08-06
8 /10
Przeczytane E-book Reportaże_i_ współczesny_świat

Pisząc tę opinię jednocześnie czytam „Chiny 5.0”. Ta kolejna lektura powoli wywraca moje spojrzenie na wypracowane właśnie przemyślenia o współczesnej Francji. Problemy dawnej dumy, wielkości, idei równości, dziedzictwo kultury, wielkie spory i wszystko to, co rozpala głowy nad Sekwaną i stanowi sedno opowieści Ostrowskiego, w zderzeniu z chińskim planem na przyszłość blednie. Jest jednak nadzieja/niepewność w tym, że nadciągają siły i procesy ponadludzkie, które wymuszą wspólną dążność cywilizacyjną. Francja to jeden z tych krajów europejskich, które mniej lub bardziej prawdziwymi zasługami sprzed wieków chciałyby uzasadniać własną sprawczość, czyli wpływ na losy świata. Zmaga się jednak z licznymi przeciwnościami i schizofrenią wynikającą ze zderzenia rozliczeń kolonializmu i rządu Vichy z dumą narodową z Wielkiej Republiki i haseł Wielkiej Rewolucji.

„Francuski sen” jest efektem długoletnich obserwacji dziennikarza w kraju 1200 gatunków sera. Sięgając do krytycznych prac głównie francuskich intelektualistów, przyglądając się politykom ostatnich dekad, analizując przemiany społeczno-obyczajowe i sferę publiczną, Ostrowski szuka poprawnego opisu kondycji Francji i Francuzów. Trzy główne bloki tematów, to wewnętrzne napięcia społeczne i stan idei wolnościowych oraz mity świata symboli, relacje w ramach Unii Europejskiej oraz globalne tęsknoty postkolonialne, w szczególności symptomatyczny niesmak wobec amerykańskiego modelu. Książka jest krytycznym spojrzeniem, ...

× 13 | Komentarze (1) | link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Francuski sen. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat