Gdy zagrzmiał złoty róg... Powieść dla młodzieży z walk listopadowych 1918 roku

Wilhelmina Adamówna
10 /10
Ocena 10 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Książka Gdy zagrzmiał złoty róg... Powieść dla młodzieży z walk listopadowych 1918 roku
Książka Gdy zagrzmiał złoty róg... Powieść dla młodzieży z walk listopadowych 1918 roku
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
10 /10
Ocena 10 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Orlęta Lwowskie to symbol niezłomności i wielkiego bohaterstwa. To określenie dzieci i młodzieży, walczących, a wielu z nich poległo, w konflikcie polsko-ukraińskim o Lwów w listopadzie 1918 roku. Przez całe dwudziestolecie międzywojenne pamięć o młodych obrońcach Lwowa była jednym z najistotniejszych składników wychowania patriotycznego dzieci i młodzieży. Etos ten był budowany przez książki taka jak ta. Wydana po raz pierwszy w 1921 roku była chętnie czytana przez młodzież i dorosłych w całej Polsce, a nauczyciele polecali ją uczniom. Po 1945 roku powieść Wilhelminy Adamówny została całkowicie zapomniana. To książka o wielkiej odwadze i poświęceniu, o wielkiej miłości do Lwowa. To powieść dla młodzieży, ale też dla dorosłych, w której narracja literacka przeplata się z historycznymi cytatami. Przypomina o najmłodszych bohaterach, którzy walczyli i oddali swoje życie za Lwów i za Polskę. 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości jest doskonałym pretekstem, aby ją przypomnieć. Książka została ponownie zredagowana, ułatwieniem lektury są przypisy wyjaśniające trudniejsze zagadnienia oraz wstęp prof. Adama Redzika. Książka zawiera siedem unikalnych, kolorowych ilustracji namalowanych przez krakowskiego artystę Marcina Wierzchowskiego.
ISBN: 978-83-950387-0-9, 9788395038709
Wydawnictwo: Wysoki Zamek

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

{}
Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Gdy zagrzmiał złoty róg... Powieść dla młodzieży z walk listopadowych 1918 roku? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie
AN
@Anna30
2019-05-19
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Do przeczytania książki pt.'' Gdy zabrzmiał złoty róg''... Powieść dla młodzieży z walk listopadowych 1918 roku autorstwa Wilhelminy Adamówny zachęciła mnie przepięknie opowiedziana historia o młodych obrońcach Lwowa, którzy zostali nazwani '' Orlętami Lwowskimi'', ponieważ walcząc, poświęcili własne życie w obronie swojego miasta.

Książka ta stanowi doskonałe odzwierciedlenie wydarzeń, które miały miejsce 100 lat temu, a pamięć o nich pozostaje wciąż żywa, gdyż przypominają nam o tym powstałe na cześć walczącej młodzieży, uczniów, studentów, biedna dziatwa lwowska- dziewczęta chłopcy będący na zawsze wiernymi uczestnikami broniącymi i pragnącymi zmienić losy swojego miasta na lepsze oraz bezpieczniejsze.

Słowo wstępne w przekładzie znanego nam już ze wcześniejszych publikacji książek Pana prof. Adama Redzika spowoduje, że Czytelnik nabierze większej ochoty do zapoznania się z historią, gdyż ujawnia mu swoje osobiste spostrzeżenia dotyczące uwag mające związek z autorką książki oraz uświadomi, mu kim ona była naprawdę i czy wydarzenia opisywane przez nią faktem, czy literacką fikcją?

Dla mnie jako Czytelnika uwagi tego rodzaju są bardzo ważne, gdyż zachęcają mnie, abym mogła zagłębić w temat główny powieści oraz zwrócić uwagę na to, co się wydarzyło, gdy zabrzmiał tytułowy '' Gdy zabrzmiał złoty róg''.

Pan prof. Adam Redzik zwraca uwaga na samym początku na słowach pieśni o dzieciach żołnierza, których autorem jest Stanisław Ryszard Dobrowo...

{} | link |

Co czytać po książce “Gdy zagrzmiał złoty róg... Powieść dla młodzieży z walk listopadowych 1918 roku”- Wilhelmina Adamówna

Książka Wybrane narzędzia do programu psychostymulacji dzieci w wieku przedszkolnym z deficytami i zaburzeniami rozwoju
Wybrane narzędzia do progra... Anna Franczyk, Katarzyna Krajewska
{}10/10
Któż nie pamięta słynnej książki "z pajacykiem", czyli "Prog...
Książka Ona wraca na dobre. Podróż terapeutyczna
Ona wraca na dobre. Podróż ... Grażyna Jagielska
{}9/10
– Czy pamięta pani chwilę, kiedy była pani szczęśliwa – powt...
Książka Czterdzieści minus
Czterdzieści minus Katarzyna Kostołowska
{}7.5/10
Pełna ciepła i humoru opowieść o czterech przyjaciółkach m...
Książka Duchowa prostota. Jak mieć więcej, mając mniej
Duchowa prostota. Jak mieć ... Courtney Carver
{}10/10
Poznaj siłę, która może odmienić Twoje życie. Napisany prze...
Książka Serce świadomości. Podróż neurochirurga w świat zjawisk niewyjaśnionych
Serce świadomości. Podróż n... Eben Alexander, Karen Newell
{}10/10
Nowa książka Ebena Alexandra, autora międzynarodowego best...

Cytaty z książki

O nie! Książka Gdy zagrzmiał złoty róg... Powieść dla młodzieży z walk listopadowych 1918 roku. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj

Książki, recenzje, ogłoszenia, społeczność!

Znajdziesz tu wszystko, czego potrzebuje każdy wielbiciel książek. Załóż konto i korzystaj w pełni ze wszystkich możliwości serwisu.
Zarejestruj się
{}