Generał pilot Stanisław Skalski. Portret ze światłocieniem

Grzegorz Sojda
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Generał pilot Stanisław Skalski. Portret ze światłocieniem
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Stanisław Skalski. Jeden z nielicznych generałów polskiego lotnictwa, którzy podczas II wojny światowej aktywnie walczyli z nieprzyjacielem w powietrzu. Najskuteczniejszy myśliwiec Polskich Sił Powietrznych, ulubiony dowódca i nieprzeciętny pilot. Mężczyzna widzący sens walki tylko na pierwszej linii frontu. Silna i krnąbrna osobowość, która nie pasowała do wojskowego drylu. Ale też trochę naiwny, dający się czasem wykorzystać chłopak z Podola, podejmujący po wojnie kontrowersyjne decyzje. Sylwetki gen. Stanisława Skalskiego nie sposób ująć w sztywne ramy - wymyka się schematom, łamie wyobrażenia o spiżowych ideałach. Człowiek z krwi i kości, bohater wojenny, więzień celi śmierci, z czasem odepchnięty przez kolegów, z którymi skrzydło w skrzydło narażał życie. Żołnierz, dla którego najświętsza była Ojczyzna, ale służbę dla niej po zakończeniu wojny pojmował w swoisty dla siebie sposób. Oficer o wielkich wojennych zasługach, których - jak dawał do zrozumienia swoim zachowaniem - nie potrafiono po zakończeniu zbrojnego konfliktu ani docenić, ani spożytkować. Aktywny animator powojennego sportu lotniczego, ale i osoba wplątana, w co najmniej dziwne koneksje. Ktoś, do kogo Ojciec święty Jan Paweł II mówił: "Panie generale, dziękuję za wszystko. Chcielibyśmy mieć takich polskich generałów, wielu", lecz także działacz "Grunwaldu", organizacji stającej w poprzek solidarnościowemu uniesieniu lat 80. Postać o janusowym obliczu Opracowanie niniejsze, mimo zastosowania typowej metodologii opracowań historycznych, nie pretenduje do monografii naukowej. Autorzy, sięgając do bogatego materiału archiwalnego, wybrali najważniejsze ich zdaniem wydarzenia z życia gen. Stanisława Skalskiego i starali się przedstawić je w najbardziej przystępny sposób. Uznali bowiem, że życie polskiego asa, nie tylko z powodu przypadającej w tym roku setnej rocznicy urodzin generała, warte jest upamiętnienia.
Data wydania: 2015
ISBN: 978-83-7020-617-8, 9788370206178
Wydawnictwo: ALMA-PRESS
Stron: 208

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Generał pilot Stanisław Skalski. Portret ze światłocieniem aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@piotr_osowski
2020-04-16
7 /10
Przeczytane 01. Biografie i pamiętniki 06. Lotnictwo 03. II Wojna Światowa

Historia jednego z najlepszych polskich pilotów myśliwskich z okresu II Wojny Światowej. W mojej ocenie książka jest na prawdę solidnie przygotowana. Dużo uwagi poświęcono na powojenne losy naszego asa, w tym przetrzymywanie i tortury stosowane przez aparat bezpieczeństwa PRL. W mojej ocenie książka warta przeczytania - szczególnie dla osób zainteresowanych wyczynami polskich pilotów myśliwskich z II Wojny Światowej. Z pewnością nie można uznać, że jest to pozycja wyczerpująca temat życia i dokonań Stanisława Skalskiego, ale pozostający lekki niedosyt tylko zachęca do poszukiwań innych pozycji książkowych do domknięcia tematu.

× 5 | link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Generał pilot Stanisław Skalski. Portret ze światłocieniem. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl