Geniusze strategii

John Lewis Gaddis
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Geniusze strategii
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Lis zna się na wielu rzeczach, za to jeż na jednej, wielkiej rzeczy.
Archiloch z Paros

Johan Lewis Gaddis, wybitny amerykański historyk, znawca problematyki zimnej wojny, analizuje myśl i działania wielkich strategów, od perskiego króla Kserksesa przez Napoleona po Roosevelta, z perspektywy sentencji starogreckiego poety, zinterpretowanej przez brytyjskiego filozofa Isaiaha Berlina w słynnym eseju Jeż i lis. Esej o pojmowaniu historii u Tołstoja. Gaddis prowadzi czytelnika przez kolejne epoki i w każdym z rozdziałów przedstawia wielkie postacie historyczne, które musiały podejmować strategiczne decyzje: Kserksesa i Artabanosa, Peryklesa młodego i starego, Oktawiana Augusta i Marka Antoniusza, św. Augustyna i Machiavellego, Filip II i Elżbietę I, ojców założycieli Stanów Zjednoczonych i króla Jerzy III; Napoleona i Clausewitza, Lincolna, prezydentów Wilsona i Roosevelta. Zastanawia się, która z nich– jak jeż – jest zapatrzona w dalekosiężne cele i dąży do ich osiągnięcia, nie zważając na okoliczności, a która podąża ścieżką lisa, biorąc pod uwagę wymogi chwili. Kiedy i czy w ogóle udaje im się skutecznie powiązać cele ze środkami, jakie mają do dyspozycji – tylko bowiem pogodzenie w sobie Berlinowskich jeża i lisa pozwala odnieść sukces. "Cele żyją bowiem tylko w wyobraźni, mogą być nieskończone: jak tron na księżycu, z którego rozciąga się piękny widok. Środki jednak są nieubłaganie ograniczone: to ludzie na polu walki, okręty na morzu i oddziały, które trzeba zaaprowizować. Jeśli cokolwiek ma się udać, cele i środki muszą ze sobą współgrać. Nigdy jednak nie można traktować ich wymiennie".


Rozdział 1 to konflikt Kserksesa i Artabanosa, rozdział 2 to dwa oblicza Peryklesa (młodego i starego); rozdział 3 to starcie Oktawiana Augusta i Marka Antoniusza; rozdział 4 to wizja państwa i polityki w wydaniu św. Augustyna i Machiavellego; rozdział 5 to Filip II w roli jeża i Elżbieta I jako lis; rozdział 6 to ojcowie założyciele Stanów Zjednoczonych i król Jerzy III; rozdział 7 to Napoleon, który nie dostrzegł ograniczeń w swych możliwościach i ujęciu konfliktu oraz strategii przez Clausewitza; rozdział 8 to Lincoln w postaci lisa w starciu z Kongresem, a także jego pragmatyzm wobec kwestii niewolnictwa; rozdział 9 to Ameryka pod rządami „jeża” Wilsona, a następnie epoka „lisa” Roosevelta.
Data wydania: 2021-02-22
ISBN: 978-83-8151-269-5, 9788381512695
Wydawnictwo: RM
Kategorie: Polityka, Historia
Stron: 384
dodana przez: Vernau

Autor

John Lewis Gaddis John Lewis Gaddis
Urodzony 2 kwietnia 1941 roku w USA (Cotulla, Teksas)
John Lewis Gaddis doktoryzował się na University of Texas w 1968 u Roberta Divine. Wykłada historię zimnej wojny na Yale Uniwersity. Pracował też w Naval War College w Newport i Rhode Island oraz na Ohio University. W Atenach (stan Ohio) założył i k...

Pozostałe książki:

Strategie powstrzymywania Zimna wojna. Historia podzielonego świata Teraz już wiemy... Nowa historia zimnej wojny
Wszystkie książki John Lewis Gaddis

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Wśród lisów i jeży

2.04.2021
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Przede wszystkim jest książka dla osób, które lubią historię. I którzy widzą w historii coś więcej niż wszystko, co już było... a uważają ją również za całkiem dobrą nauczycielkę, która potrafi układać całkiem aktualne opowieści. Pełne bohaterów, których losy i życiowe wybory mogą się przydać w przyszłości. Nie tylko przywódcom wojskowym. Ani nawe... {} Recenzja książki Geniusze strategii

@luizko@luizko {}× 2

Moja opinia o książce

Opinie

@luizko
2021-04-02
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 7 /10
Czytam

Cytaty z książki

O nie! Książka Geniusze strategii. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
  • O nas
  • Kontakt
  • Pomoc
  • Polityka prywatności
  • Regulamin
  • © 2021 nakanapie.pl
    Zrobione z {} na Pradze Południe