"Giuseppe w Warszawie" Elżbieta Czyżewska - Kolekcja Mistrzowie Polskiego Kina. Tom 11

Jacek Szczerba
"Giuseppe w Warszawie" Elżbieta Czyżewska - Kolekcja Mistrzowie Polskiego Kina. Tom 11
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Postać Elżbiety Czyżewskiej – wielkiej indywidualności artystycznej, nazywanej Cybulskim w spódnicy – przybliża krytyk filmowy Jacek Szczerba. W na poły biograficznym szkicu wspomina tę niezwykłą osobowość i omawia dzieła składające się na filmografię wybitnej aktorki.
Chociaż Elżbieta Czyżewska stworzyła wiele doskonałych kreacji teatralnych, widzowie pokochali ją za role filmowe. Na wielkim ekranie zadebiutowała w komedii Stanisława Barei „Mąż swojej żony”. W „Żonie dla Australijczyka” wcieliła się w dziewczynę z zespołu Mazowsze, w której kocha się Polak z Australii grany przez Wiesława Gołasa. Była partnerką Daniela Olbrychskiego i Bohdana Łazuki w „Małżeństwie z rozsądku”. Występowała też w filmach dramatycznych, m.in. w „Walkowerze” Jerzego Skolimowskiego – swojego pierwszego męża, i „Niekochanej” Janusza Nasfetera. Zdobyła popularność i uznanie, ale gdy jej drugi mąż – amerykański dziennikarz – został usunięty z Polski, postawiła wszystko na jedną kartę i wyjechała wraz z nim. Niedostateczna znajomość języka angielskiego utrudniała jej karierę w Stanach Zjednoczonych. Mimo tych problemów znalazła się w obsadzie kilku amerykańskich filmów, m.in. „Pozytywce” Costy-Gavrasa. W latach 80. i 90. pojawiała się też w obrazach kręconych przez polskich reżyserów.
W drugiej części tomu znajdziemy filmografię aktorki. Ilustrują ją zdjęcia z planu opatrzone zwięzłymi komentarzami.Album o Elżbiecie Czyżewskiej dopełnia płyta DVD z komedią Stanisława Lenartowicza „Giuseppe w Warszawie” w odświeżonej cyfrowo wersji. Był to jeden z pierwszych polskich filmów traktujących wojnę na wesoło. Włoski żołnierz grany przez Antonia Cifariellego jedzie z frontu wschodniego na urlop. W pociągu spotyka konspiratorkę Marię (Elżbieta Czyżewska). Podejrzewa ją o kradzież broni, więc wysiada za dziewczyną w Warszawie. Tak zaczynają się jego perypetie w okupowanym mieście.
Data wydania: 2011
ISBN: 978-83-268-0454-0, 9788326804540
Wydawnictwo: Agora
Stron: 90

Autor

Jacek Szczerba Jacek Szczerba, dziennikarz “Gazety Wyborczej”, współautor (z Grzegorzem Jankowskim) dokumentu Kowalski-Malinowski o Salcie Tadeusza Konwickiego.

Pozostałe książki:

"Eroica" Edward Dziewoński - Kolekcja Mistrzowie Polskiego Kina. Tom 16 Jerzy Hoffman. Po mnie choćby Potop Pamiętam, że było gorąco. Rozmowa z Tadeuszem Konwickim Naga prawda o Seksmisji
Wszystkie książki Jacek Szczerba

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka "Giuseppe w Warszawie" Elżbieta Czyżewska - Kolekcja Mistrzowie Polskiego Kina. Tom 11 nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka "Giuseppe w Warszawie" Elżbieta Czyżewska - Kolekcja Mistrzowie Polskiego Kina. Tom 11. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
  • O nas
  • Kontakt
  • Pomoc
  • Polityka prywatności
  • Regulamin
  • © 2021 nakanapie.pl
    Zrobione z {} na Pradze Południe