Gniew

Mariano Azuela
Gniew
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Mariano Azuela należy do najwybitniejszych pisarzy Meksyku. Najcenniejsze jego utwory inspirowane są przez burzliwy okres rewolucji 1910 roku – przełomowy moment w historii tego kraju – gdyż sam Azuela zetknął się z nią oko w oko uczestnicząc w walkach jako lekarz oddziałów partyzanckich osławionego Pancho Villi. Powieść Los de abajo, której tytuł brzmi w przekładzie polskim Gniew, zrodzona z autentycznych przeżyć i obserwacji autora, cieszy się od szeregu lat zasłużoną sławą i uważana jest za reprezentatywny utwór o rewolucji meksykańskiej.

Powieść ta przedstawia wycinek pierwszego okresu rewolucji w całej jej dramatycznej wieloznaczności. Niezaprzeczalną i największą wartością książki jest właśnie obiektywizm w ujęciu tego skomplikowanego i obszernego tematu. Autor bowiem, który zyskał sobie miano dokumentalisty rewolucji, nie fałszuje prawdy o przywódcach i prostych żołnierzach. Bohaterowie powieści – naprędce niemal zorganizowany oddział górala Demetria, który po paru udanych akcjach zostaje mianowany generałem, mniej lub bardziej przygodni żołnierze, prostytutki i wieśniaczki, które przyłączają się po drodze – to krzywdzony i pozbawiony praw naród, zwykli ludzie, z jednej strony bohaterscy i prawi, z drugiej narażeni na szereg pokus – takich jak żądza władzy, prestiżu i chciwość, którym uległo tylu wyżej od nich stojących rodaków. Jeśli zaś dochodziło do drastycznych i nierzadko okrutnych incydentów, wynikało to głównie z ciemnoty i prymitywizmu, na jakie skazało tych ludzi najniższe miejsce w hierarchii społecznej. Jest to więc epopeja sponiewieranego narodu podnoszącego się z ucisku i nędzy, aby walczyć o swoje prawa i lepszą przyszłość.

Ta niezwykle interesująca i pełna dramatycznego napięcia powieść, która zapoczątkowała nowy – i z gruntu nowoczesny – okres w literaturze meksykańskiej, zalicza się już do klasyki. Doczekała się szeregu wznowień i przekładów na kilkanaście języków świata.
Tytuł oryginalny: Los de abajo
Data wydania: 1973
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Seria: Proza Iberoamerykańska
Kategoria: Literatura piękna
Stron: 116
dodana przez: denudatio_pulpae

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Gniew aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Gniew. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat