Góra pod morzem

Ray Nayler
8.4 /10
Ocena 8.4 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów
Góra pod morzem
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.4 /10
Ocena 8.4 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów

Opis

KSIĄŻKA UHONOROWANA NAGRODĄ LOCUSA W ROKU 2023 ZA NAJLEPSZY DEBIUT. NOMINOWANA DO NEBULI ORAZ THE LOS ANGELES TIMES RAY BRADBURY PRIZE.

Ludzkość wreszcie odkryła obcą inteligencję – gatunek ośmiornic mający własny język oraz kulturę. Zaczyna się globalna rywalizacja o kontrolę nad nimi. Stawki są bardzo wysokie.

Międzynarodowa technokorporacja DIANIMA zamknęła dostęp do archipelagu Con Dao, na którym odkryto gatunek ośmiornic mogący posiadać własny język oraz kulturę. Specjalistka od biologii morskiej, doktor Ha Nguyen, która poświęciła całe życie na badania nad inteligencją głowonogów, jest gotowa na wszystko, by otrzymać szansę pracy nad tym odkryciem. Udaje się na wyspy, by dołączyć do ekipy DIANIMA, na którą składają się naznaczona bliznami pracownica ochrony oraz pierwszy (i być może ostatni) android na świecie.

Ośmiornice mogą stać się kluczem prowadzącym do przełomy w badaniach nad pozaludzką inteligencją. Gdy doktor Nguyen próbuje nawiązać kontakt z nowo odkrytym gatunkiem, siły potężniejsze niż DIANIMA próbują zagarnąć ośmiornice dla siebie.

Ale nikt nie pytał ich, co na ten temat sądzą. Ani co mogą w tej sprawie zrobić.

Futurystyczny thriller, medytacja nad naturą świadomości, ostrzeżenie przed katastrofą ekologiczną – olśniewający debiut Raya Naylera, Góra pod morzem, jest tym wszystkim jednocześnie.
Tytuł oryginalny: The Mountain in the Sea
Data wydania: 2024-03-22
ISBN: 978-83-68069-18-1, 9788368069181
Wydawnictwo: MAG
Seria: Uczta Wyobraźni
Stron: 352
dodana przez: janusz.szewczyk
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Ray Nayler Ray Nayler Amerykański autor powieści science fiction i nie tylko.

Pozostałe książki:

Góra pod morzem Ciosy zagłady Gdy topór jest zakopany*
Wszystkie książki Ray Nayler

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Góra pod morzem? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@janusz.szewczyk
2024-06-30
10 /10
Przeczytane 2024 Posiadam Uczta Wyobraźni Dwa różne wydania Dwa egzemplarze REAL SF

Najtwardsza science-fiction bliskiego zasięgu o granicach porozumienia między gatunkami. Tak bliskiego, że wydaje się zapisem historii aktualnie prowadzonych badań. Książka o tym jak niewiele wiemy na temat własnej świadomości. O tym jak nasze narządy zmysłów narzucają nam sposób percepcji rzeczywistości. O granicach człowieczeństwa. O sztucznej inteligencji i jej świadomości. O tworzeniu nowych inteligentnych gatunków.

Pośrednio książka ta ośmiesza również większość literackich wyobrażeń pierwszego kontaktu, którego trudność byłaby niewyobrażalnie większa od wydarzeń opisanych przez Naylera, ze względu na brak wspólnego środowiska kształtowania konektomów (termin zaczerpnięty z treści - generalnie oznacza system odbioru bodźców).

Książka może niełatwa w odbiorze, ale świetna naukowo (na ile mogę to oceniać) i nieprzyjemnie szczera w pokazywaniu okrucieństwa ludzi jako gatunku. Tego samego okrucieństwa, które staramy się usilnie ignorować na co dzień.

Niedługo kolejna książka tego autora w serii UW. Już się nie mogę doczekać.

× 9 | link |
@mskierka.sto
2024-06-29
9 /10
Przeczytane
@BartekR
@BartekR
2024-07-13
7 /10
Przeczytane
@Beata_
2024-07-13
8 /10
Przeczytane Posiadam Papierowe
@BagatElka
2024-05-29
8 /10
Przeczytane 📚 Posiadam 2024

Cytaty z książki

Myślę, że tak bardzo boimy się spotkania z umysłem równym naszemu, lecz należącym do innego gatunku, przede wszystkim dlatego, że zdajemy sobie sprawę, że obcy mogą zobaczyć, jacy naprawdę jesteśmy, uznać, że nie spełniamy ich oczekiwań, i odwrócić się od nas z niesmakiem. Kontakt z innym gatunkiem przekłuje naszą bańkę samozadowolenia, przekonania o własnej wartości. Będziemy musieli w końcu stawić czoła temu, jacy naprawdę jesteśmy. I jakie szkody wyrządziliśmy naszemu domowi. Być może jednak ta konfrontacja to jedyne, co może nas ocalić. Co pozwoli nam przyznać, że byliśmy krótkowzroczni, brutalni i głupi, i wreszcie się zmienić.
Nie obawiamy się końca świat, lecz końca świata, który znamy.
(...) każdy język narzuca światu swój wzorzec. Każdy język decyduje, co jest ważne, a co nie. Jako rodzimi użytkownicy przychodzimy na świat wewnątrz tego wzorca, tego semiotycznego kosmosu.
Tylko niezdolni do empatii są naprawdę uwięzieni.
Wielka i straszliwa prawda o naszym gatunku brzmi tak, że ludzie zawsze zrobią to, co leży w ich możliwościach.
Dodaj cytat