Gra w klasy

Gra w klasy
4.45
Ocena 4.45 na 5 możliwych
Na podstawie 66 ocen kanapowiczów
Gra w klasy to książka szczególna: można ją czytać w nieskończoność, odkrywaj...
Gra w klasy to książka szczególna: można ją czytać w nieskończoność, odkrywając coraz to inne konteksty, układając za każdym razem nowe warianty zakończenia poszczególnych wątków, zmieniając kolejność rozdziałów i stron. Ta książka przypomina zabawę w klocki, kiedy z małych sześcianów powstaje pa...
Pełny opis
Data wydania: 2010
ISBN: 9788374958707
Wydawnictwo: Muza S.A.

Recenzje

Gra w klasy
'Gra w klasy' to jedna z tych powieści, których lekturę chce się celebrować jak najdłużej, a jednocześnie jak najszybciej zgłębić ją do końca, bo odkrywanie świata wykreowanego przez genialnego Cortázara staje się wielką przyjemnością i niesamowitą przygodą. Tak... Przygoda to najlepsze określeni...
Napisz swoją opinię

Opinie

@melodiana
@melodiana 2007-09-03
Przeczytane (2007-09-03)
Jedna z moich ukochanych lektur, można ją czytać wprost, wspak i na wyrywki – jak kto lubi. Jeśli ktoś woli akcję i nie przepada za filozoficznymi wtrętami tudzież wątkami pobocznymi – może czytać rozdziały po kolei, aż dojdzie do The Endu. Można też kierować się instrukcją dołączoną przez autora i przeplatać główny wątek rozdziałami dodatkowymi z drugiej części książki. Można wreszcie potraktować „Grę” jako generator cytatów na każdą porę, otwierać gdziekolwiek-bądź i przepadać dla świata, bo narracja wciąga bardzo. Osobiście przepadam za częścią paryską książki, południowoamerykańską lubię mniej. Może dla tego, że w Paryżu bohater wydaje mi się sympatyczniejszy…
@lepa
@lepa 2011-03-03
Przeczytane (2011-03-03)
Do połowy przeczytałam ze "stronami bez których można się obejśc" potem poszłam na łatwiznę i je omijałam. Jak czytamy w posłowiu "odłożenie książki nie oznacza ani zakończenia fabuły ani zamknięcia formy- jest właściwie czymś przypadkowym, prowizorycznym." Pełna sentencji, złotych myśli i rozważań. "Dzięki temu, że do końca coś sie nam w niej wymyka, że nigdy nie staje się naprawdę przeczytana, wiąże nas ze sobą na zawsze.". Trafiłam na nią chyba w niewłaściwym momencie życia bo jej nie zrozumiałam i przez to nie doceniam jej geniuszu. Wróce do niej później.
@puls
@puls 2008-05-23
Przeczytane (2008-05-23)
"Gra w klasy" stała się najbardziej słynna przez swoje nowatorstwo. Nie wiem, czy ktoś ośmieli się zaprzeczyć, że Cortazar był geniuszem. Dla mnie jednak nie jest to jego najlepsza książka. Najciekawsza pod względem formalnym, nie niesie jednak takiego ładunku emocji,jak choćby "Książka dla Manuela" czy "62. model do składania". "Grę w klasy" kocham za genialne opisy muzyki jazzowej, za niezwykły język, za wszechobecny w literaturze tego pisarza, fascynujący obraz bohemy paryskiej. Brak mi jednak Boga w tym kościele...
@Maynard
@Maynard 2008-08-18
Przeczytane (2008-08-18)
Erudycyjna, trudna i wielowątkowa. Klocki lego, puzzle, labirynt oraz gra losowa w jednym. Nowatorska i jedyna w swoim rodzaju. Doskonała lektura dla osób, które mają dużo wolnego czasu. Podjęcie gry z panem Cortazarem zdecydowanie jest tego warte. Żałuje, że czytam dopiero teraz...A propos, mówicie już po gliglińsku?
@egzemplarz
@egzemplarz 2007-08-26
Przeczytane (2007-08-26)
No zgodzę się z mroq`iem, że jest to ciekawy eksperyment, ale "Grę w klasy" uważam też, za książkę wybitną. Śmiało mogę powiedzieć, że mnie zachwyciła. Naprawdę warto przeczytać. Styl pisania i stworzony przez Cortazara klimat, są wyjątkowe.
@niecnotka
@niecnotka 2009-09-16
Przeczytane (2011-01-02)
moja ulubiona książkaatylko jeden ma komentarz, ojej. nie wiem co powiedzieć, jedno wiem; chciałabym żyć w czasach, kiedy identyfikowała się z bohaterami cała Polska. zdecydowanie najlepsza książka jaką kiedykolwiek czytałam.
@SYSTEM
@SYSTEM 2007-05-23
Przeczytane (2010-09-13)
Ciekawy eksperyment literacki choć wydaje mi się, że przez niektórych zbytnio podnoszony do rangi arcydzieła magicznego.
@pusshito
@pusshito 2007-10-06
mam do tej książki szczególny sentyment, Cortazar jest moim ulubionym pisarzem, polecam przeczytać jego wiersze.
@zosogirl
@zosogirl 2011-01-09
Przeczytane (2011-01-01)
Wciąż mi mało. Czy ktoś zagłębiał się bardziej w twórczość Cortazara i może zarekomendować coś miłego?
@pudel
@pudel 2007-08-26
Kamień milowy literatury. Momentami zbyt "rozintelektualizowana", co może sprawiać trudności.
Gra w klasy

Gra w klasy to książka szczególna: można ją czytać w nieskończoność, odkrywając coraz to inne konteksty, układając za każdym razem nowe warianty zakończenia poszczególnych wątków, zmieniając kolejność rozdziałów i stron. Ta książka przypomina zabawę w klocki, kiedy z małych sześcianów powstaje pałac albo most – możliwości są nieograniczone, zwłaszcza gdy klocki dostaną się w ręce dziecka, które ożywi je swoją wyobraźnią.


Gra w klasy, najsłynniejsza pozycja w dorobku Julio Cortazara, to „zabawka dla dzieci starszych” – autor daje klocki, a sam staje z boku i patrzy, co też czytelnik z nich ułoży, zmuszając go tym samym do współdziałania. Powieść ukazała się w Polsce w roku 1968, stając się niemal z miejsca – i na długie lata – biblią ówczesnej młodzieży.

Czy dzisiejszy czytelnik będzie jeszcze umiał mówić po „gliglińsku”? Czy wzruszy się do łez, czytając list Magi do Rocamadoura? Żeby się przekonać, trzeba sięgnąć po tę książkę.

Wielki Kronopio, patrzący na świat zdziwionymi oczami dziecka, erudyta i meloman, wybitny intelektualista głęboko zaangażowany w walkę ze zbrodniami junt wojskowych, rządzących w latach70. Argentyną i Chile, a zarazem jeden z twórców realizmu magicznego, nurtu literackiego, stanowiącego wyzwanie dla rzeczywistości pojmowanej jako „gotowa, utarta ścieżka”. To tylko niektóre elementy osobowości Julio Cortazara (1914–1984), pisarza argentyńskiego osiadłego w Paryżu, autora głośnych powieści: Wielkie wygrane, 62. Model do składania, Książka dla Manuela i tomów opowiadań: Bestiarium, Koniec zabawy, Dla wszystkich ten sam ogień, Opowieści o kronopiach i famach, Ośmiościan, Ostatnia runda. Należy do grona najwybitniejszych twórców literatury XX wieku.

Autorzy
Julio Cortázar
(ur. 26 sierpnia 1914 - zm. 12 lutego 1984)
Inne książki:
Książka Fantomas przeciw wielonarodowym wampirom
Książka Książka dla Manuela
Książka Nikt, byle kto ...
Książka Wielkie wygrane
Książka Opowieści o kronopiach i famach
Współtworzący tą stronę
puchar @SYSTEM @SYSTEM pierwsza opinia