Gra w której żyjemy

Piotr Kelar
6.3 /10
Ocena 6.3 na 10 możliwych
Na podstawie 6 ocen kanapowiczów
Gra w której żyjemy
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6.3 /10
Ocena 6.3 na 10 możliwych
Na podstawie 6 ocen kanapowiczów

Opis

 
Czy nasz świat, ten w którym żyjemy i który jako tako znamy, został wygenerowany przez program komputerowy? 

Piotr Kelar przedstawia dowody na to, że tak właśnie jest, i daje do zrozumienia, iż dla człowieka to wcale nie musi być zła wiadomość. Za przewodników w wędrówce po labiryncie, w jakim się prawdopodobnie znajdujemy, wybrał dwie znaczące i raczej godne zaufania postaci: Kartezjusza i Tolkiena. 

Autor książki poszukuje dowodów na potwierdzenie hipotezy, według której nasz świat jest w rzeczywistości komputerową symulacją, lub mówiąc prościej: komputerową grą w życie. Hipoteza ta cieszy się zainteresowaniem w środowiskach naukowych, a także paranaukowych i w popkulturze. Książka porusza kwestie związane z teoriami spiskowymi oraz przedstawia wizję świata spoza „gry”. 

Piotr Kelar na kartach swojej książki przypomina filozoficzne pytanie: Co jest rzeczywiste (realne), a co nie (wirtualne)? Skłania w ten sposób do zastanowienia się, czy żyjemy w świecie, który jest grą, czy w grze, która udaje świat. Może nawet mamy wybór – być tu albo tam.

 Patronat nad książką objęli: Książkowe wino, InfiniFable, Aleksandra Wołoszka blog, Czytam duszkiem – blog literacko-kulturalny, Siedem_uśmiechów by Aleksandra Tłuścik 
Data wydania: 2019
ISBN: 978-83-8119-321-4, 9788381193214
Wydawnictwo: Psychoskok
Stron: 100
dodana przez: Patrycja_3

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Równoległa rzeczywistość

WYBÓR REDAKCJI
8.03.2020

Po pierwsze nigdy bym nie przypuszczała, że będę czytać książkę poruszającą tematykę fizyki kwantowej. Po drugie, że mnie te kwestie zaintrygują!!! A po trzecie, że będzie to interesująca teoria fizyki kwantowej utrzymująca, że świat, w którym żyjemy, to wirtualna gra. O różnych światach słyszałam, bliski jest mi świat realny, uwielbiam świat fant... Recenzja książki Gra w której żyjemy

Życie w grze

19.10.2019

Była to dla mnie ciężka lektura... Książka ma niespełna 100 stron, a męczyłam się przy niej przez kilka dni. Autor podaje w książce powody dla których uważa, że świat wokół nas nie jest prawdziwy. Chce nas przekonać, że to tylko symulacja komputerowa. W swojej wizji świata przenosi nas do 2144r. i ukazuje nam przypuszczalną wizję święta z tego okr... Recenzja książki Gra w której żyjemy

Rzeczywistość czy jednak nie ?

17.04.2019

Od kiedy tylko zobaczyłam ten tytuł, wiedziałam, że muszę go przeczytać! Po pierwsze sama okładka w kolorach purpury urzekła mnie swoim wyglądem, a po drugie temat świata komputerowego i gier jest dla mnie niczym chleb powszedni, bo prywatnie jestem też kobietą – gamerem 🙂 W tym co napisał Pan Piotr jest ogromnie dużo prawdy. O tym, że człowiek u... Recenzja książki Gra w której żyjemy

Moja opinia o książce

Opinie

@Robwier
2021-11-23
6 /10
Przeczytane

Autor zastanawia się, czy świat, na którym żyjemy, nie jest sztucznym (technologicznie) tworem. Posuwa się nawet do nazwania naszego życia "grą", co w kręgach osób szczególnie dotkniętych przez tzw. "los" (ciężka choroba, kalectwo, utrata kogoś bliskiego, itp.) - nie musi być przyjęte z nadmiernym entuzjazmem.
Ale sam pomysł jest dosyć ciekawy. Bo wszystko wokół wydaje się być ze sobą w jakiś sposób powiązane. Nawet zwykły, spadający liść zasila w mikroskopijnym stopniu glebę, która wydała na świat drzewo, będące przecież "rodzicem" owego liścia... Jednak nasz świat z pewnością nie jest idealny, bo co byśmy za życia (dobrego) nie zrobili, to na końcu i tak czeka postać z kosą, a później... Cóż, kwestia- póki co, wiary.
Któż więc wie, może wszystko to, co nas otacza, jest mniej lub bardziej udaną repliką tego „prawdziwego”, pierwotnego świata ? Zaginionego (zniszczonego?) z różnych powodów (wojna, kosmiczny kataklizm, inna potężna katastrofa, czy wreszcie po prostu bezlitosny Ojciec Czas ) - bardzo dawno temu ?
Zaś po (wielu długich) latach ten "dawny świat" został niejako odtworzony, przez jakąś formę sztucznej super- inteligecji. Pewnie (?) nawet stworzonej przez naszych pra- przodków, zanim (mniej lub bardziej świadomie) odeszli w otchłań zapomnienia...
I teraz to ich "potężne dzieło", które swego czasu uniknęło wszechobecnej zagłady - beznamiętnie kieruje losem wszechrzeczy. Według stałych, niezmiennych zasad. A wszelkie katastrofy czy cykliczna depopu...

× 2 | link |
@angell15
2020-05-07
6 /10

"Gra, w której żyjemy" trafiła do mnie przez instagramowy booktour organizowany przez Książkowe Wino. Tomik liczy zaledwie około 100 stron, więc jest do połknięcia w dwie godziny.

Spodziewałam się powieści science-fiction, tymczasem trafiłam na pseudonaukowe rozważania, przywodzące na myśl film "Matrix".
Autor sugeruje, iż znana nam rzeczywistość może być jedynie matrycą gry komputerowej a my - awatarami graczy. Powołując się na pojedyncze fakty naukowe, istniejące głównie w teorii fizyki kwantowej, Piotr Kelar twierdzi jakoby nasz świat był jedynie cieniem na ścianie platonowskiej jaskini.
Pisarz zachęca czytelnika do poszukiwania w najbliższym otoczeniu dowodów na potwierdzenie wysuniętej tezy. Przytoczone przykłady jednak nie przekonały mnie do prawdziwości tej historii.
Niemniej książka może stanowić ciekawy punkt wyjścia dla powieści lub filmu science-fiction.

Biorąc pod uwagę szybkość rozwoju technologii komputerowych, istnieje możliwość, iż za kilka -naście, - dziesiąt lat gry rozszerzonej rzeczywistości będą niemożliwe do odróżnienia od realnych przeżyć. Opowiadał o tym jeden z ostatnich odcinków serialu "Czarne lustro".

"Gra..." to ciekawa pozycja, którą przeczytałam jednak z przymrużeniem oka. Akapity poświęcone pozytywnemu myśleniu przypomniały mi new age'owski szał panujący parę lat temu na punkcie "Sekretu" Rhondy Byrne. Wstyd przyznać, lecz sama na jakiś czas uległam tej filozofii. Jakież by to było wygodne: wymarzyć s...

| link |
@Mirka
2019-05-02
8 /10
Przeczytane

Autor snuje rozważania na temat rozwoju gier komputerowych i stawia pytanie: „Jak duże jest prawdopodobieństwo tego, że właśnie w jednej z takich gier uczestniczymy?“ Przedstawia dowody na to, że tak właśnie jest. Uważa on, że jego argumenty są oczywiste, logiczne i niepodważalne ale mimo to zachęca do własnych przemyśleń, weryfikowania jego wiedzy i wyciągania własnych wniosków. Swoje dowody oparł na fizyce kwantowej powołując się na autorytety w tej dziedzinie.

Nie jest to jednak książka naukowa z trudnymi sformułowaniami. Zaprezentowane fakty wydają się rzeczowe, skłaniające do refleksji nad przyszłością świata, w którym żyjemy.

Cała recenzja: https://ezo-ksiazki.blogspot.com/2019/05/470-gra-w-ktorej-zyjemy.html

| link |
@czytamduszkiem
2020-03-02
7 /10
Przeczytane
@zacisze_wiedzmy
2019-10-02
3 /10
Przeczytane Book Tour 2019 Book Tour Przeczytane 2019
@laraczyta
2019-05-18
8 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Gra w której żyjemy. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl