Hanka. Pierwsza powieść o Ordonównie

Katarzyna Droga
7.1 /10
Ocena 7.1 na 10 możliwych
Na podstawie 9 ocen kanapowiczów
Hanka. Pierwsza powieść o Ordonównie
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.1 /10
Ocena 7.1 na 10 możliwych
Na podstawie 9 ocen kanapowiczów

Opis

Porywająca opowieść o córce kolejarza, która została polską Gretą Garbo. I o tym, że szczęście nie uśmiecha się tylko raz.

Wyszła na scenę wystraszona, blada. Muzyka gruchnęła, ale ona nie mogła wydobyć z siebie głosu. Wybiegła za kulisy z płaczem, wśród drwin i gwizdów. Koleżanki patrzyły z nieskrywaną satysfakcją. Co jej pozostało? Wrócić do obskurnej kamienicy na Woli i zostać krawcową jak matka? A może udowodnić światu, że klęska poprzedza wielki sukces?
Gdy dziesięć lat później jechała przez Warszawę własnym luksusowym chevroletem, ścigały ją zachwycone spojrzenia i szepty: „To Ordonka!”. Mężczyźni za nią szaleli, a kobiety czesały się i ubierały tak jak ona. To dla niej hrabia Michał Tyszkiewicz popełnił mezalians, którego rodzina nigdy mu nie wybaczyła. A Hanka kochała mocno, odważnie, całym sercem – ale tylko na chwilę.

Katarzyna Droga zabiera czytelnika we wspaniałą podróż w szalone lata dwudzieste, w świat szarmanckich mężczyzn i kobiet równie pięknych, co bezwzględnych.
Data wydania: 2019-06-03
ISBN: 978-83-240-5629-3, 9788324056293
Wydawnictwo: Znak
Stron: 384
dodana przez: Anna30

Autor

Katarzyna Droga Absolwentka Wydziału Filologii Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego, urodziła się na Podlasiu, w Zambrowie, w roku 1965. Jej przodkowie pochodzą z małej wsi nad Narwią i tu, w podlaskich miejscowościach, upłynęło jej dzieciństwo. Po ukończeniu studió...

Pozostałe książki:

Doktor Irka. Wojna, miłość i medycyna Dama do towarzystwa Nigdy się nie bałam. Jak polskie lekarki pisały historię medycyny Dziedziczka łez Dziunia, ale dama Niełatwo mnie zabić Gospoda pod bocianem Hanka. Pierwsza powieść o Ordonównie Kobieta, którą pokochał Marszałek Pokolenia. Wiek deszczu, wiek słońca Mgły nad Narwią. Anna i jej Krąg Kobiet Mniszkówna Noce nad Biebrzą. Lilka, Bogna i ptaki Pokolenia. Powrót do domu Sekrety przodków, czyli jakie znaczenie ma to, że twoja prababka zwiała przez okno z kochankiem? Szepty starych kamienic. Prawo Julii Cień róży. Katia i sekrety prababki Piszę maturę z polskiego - nie tylko dla maturzystów Gra o miłość. Tajemnice Bereniki
Wszystkie książki Katarzyna Droga

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Od girlaski do pierwszej damy polskiej estrady

10.03.2022

Hanka, naprawdę Maria Anna Pietruszyńska, zaczynała karierę w Sfinksie jako girlaska. Tam też miała swój niezbyt udany debiut jako śpiewaczka. Zyskała przyjaciela w osobie Konrada Hanusza, znanego aktora kabaretowego i to on ciągle ratował sytuację, pocieszał. Katarzyna Droga wprowadza nas w świat bardziej lub mniej znanych kabareciarzy i tekśc... Recenzja książki Hanka. Pierwsza powieść o Ordonównie

@Remma@Remma × 17

Przygoda

3.06.2019

Niecodzienna podróż. Tylko tak mogę podsumować, tą naprawdę dobrą książkę. Katarzyna Droga wykonała perfekcyjną prace, dzięki której przenosiny się w lata dwudzieste już od pierwszych stron powieści. Uwielbiam słychać piosenek, zawierających kawałek historii i tego nie codziennego klimatu, dlatego nie mogłam doczekać się lektury tej ksią... Recenzja książki Hanka. Pierwsza powieść o Ordonównie

@TalkaOn@TalkaOn × 1

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@OutLet
2019-12-30
6 /10
Przeczytane Przybyło w 2019

W podróże w lata dwudziestolecia międzywojennego zawsze udaję się z wielkimi oczekiwaniami. Niezmiennie uważam, że musiał to być jeden z najszczęśliwszych okresów w dziejach naszego kraju i lubię poczuć smak tego szczęścia na kartach książek. I choć wiąże się on ze świadomością wielu strat, którym nie udało się zapobiec, i tak warto wracać do tamtych czasów.
Tym razem odwiedziłam przedwojenną Warszawę artystyczną. Świat wyrastających jak grzyby po deszczu kabaretów, znanych, potężnych nazwisk twórców i wykonawców, radosny świat Warszawy młodej, odrodzonej, rosnącej w siłę, o tym specyficznym uroku i duchu, jakiego nie miało żadne inne miasto. Przez karty powieści przewija się szereg naprawdę istotnych postaci, jak dziś byśmy rzekli – idoli Warszawy. Wcale nie jest to tylko Ordonka, choć oczywiście jej losy poznajemy najszczegółowiej, ale też np. niezwykle barwna osobowość - Fryderyk Jarossy, Polak z wyboru. Drogę życiową i artystyczną Marysi Pietruszyńskiej, córki krawcowej i kolejarza, śledzimy od samego początku, od czasów, gdy jeszcze Ordonką nie była, ale już naznaczyło ją piętno gruźlicy. Na pewno wiele można się o artystce z powieści dowiedzieć, choćby tego, skąd wziął się jej pseudonim czy jak wyglądał jej sceniczny debiut. Hanka Ordonówna długo walczyła o swoją pozycję, kilku dyrektorów nie widziało w niej potencjału i nie chciało dać szansy, jaką jest solowy występ. Stanowiła materiał, nad którym trzeba było ciężko pracować, by przyjął zadowalający kształt –...

× 12 | link |
@Strusiowata
2021-05-13
9 /10
Przeczytane

Kluczem do tego tytułu jest uczucie. Miłość do mężczyzn, do muzyki, do występów na scenie. Autorce udało się oddać igranie z losem, kiedy okazało się jak kruche jest zdrowie Hanki Ordonki, jak choroba płuc pokrzyżowała jej plany życiowe.

To, czego mi zabrakło w tej książce to fotografie. Aż prosi się o biało- czarne obrazy tamtej epoki, dzięki którym jeszcze pełniej, przemówiłaby do nas niezwykła i urzekająca epoka kolorowych kabaretów z Warszawy lat 20 i 30- tych.

Warto przytoczyć słowa krytyka z " Figaro" zachwyconego talentem Hanki:
"Gdyby jej językiem był francuski podbiłaby świat. Pokazała duszę Słowianki, temperament Niemki i wolność Francuzki. Wszystko w wydaniu Polki.

Rekomenduję, warto udać się na to książkowe
spotkanie z niesamowitą kobietą.

× 12 | link |
@Anna30
2019-05-19
10 /10
Przeczytane

Hanka Ordonówna to według mnie mistrzyni sceny kabaretowej i wieczna marzycielka, która od samego początku pragnęła być gwiazdą estrady.

Pani Katarzyna Droga autorka książki pt. '' Hanka. Pierwsza powieść o Ordonównie'' zaprasza Czytelników, aby mogli przyjrzeć się z bliska głównej bohaterce, którą była w latach dwudziestych Hanka Ordonówna.

Książka ta składa się z 3 części podzielonych na rozdziały, w których to śledzimy losy Marii Pietruszyńskiej. Nazwa imienia i nazwiska artystycznego została zmieniona na Anna Ordon- Hanka Ordonówna.

Uważam, że jest to dobrze napisana powieść, w której odkrywamy, kim była naprawdę Hanka Ordonówna, jaka była, czego oczekiwała od życia, jej uczucia, co myślała na temat swojego życia zawodowego, jak i rodzinnego, z kim się przyjaźniła, kogo kochała i za co?

Czytając, tę powieść odnosi się wrażenie, że uczestniczymy w bierny sposób w życiu zawodowym, jak i prywatnym artystki, która musiała pokonać wszelkiego rodzaju zawodowe przeszkody oraz problemy zdrowotne.

Książka zawiera mało informacji na temat repertuaru piosenkarki.

Dobrym uzupełnieniem byłoby zamieszczenie fotografii dokumentujących życie estradowe Hanki Ordonównej.

Autorka głównie skupiła się na prywatnej sferze życia bohaterki

Polecam przeczytać tę książkę.

× 4 | link |
@Remma
2022-02-04
7 /10
Przeczytane wspomnienia/biografie II wojna światowa
@Catta
2021-06-28
7 /10
Przeczytane W starym kinie i teatrze U M&J Półka M Przeczytane w T. Powieść biograficzna Powieść o XIX i XX
@sarzynskikacper
@sarzynskikacper
2021-01-27
3 /10
Przeczytane
PO
@POZIOMKA
2020-10-23
7 /10
Przeczytane
@czytaniezprzyjemnoscia
@czytaniezprzyjemnoscia
2020-05-28
6 /10
Przeczytane
@TalkaOn
@TalkaOn
2019-06-03
9 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

Trzeba o siebie zadbać, bo nasz świat przemija. Jak nieme kino. Za sto lat nikt nie będzie o nim pamiętał. Wielka sława to żart, kochanie.
Dodaj cytat