Hanza władczyni mórz

Henryk Samsonowicz
9 /10
Ocena 9 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Hanza władczyni mórz
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
9 /10
Ocena 9 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Fragment: I. Ludzie o psich głowach. Dużo jest jeszcze niepewnych i niewiadomych spraw we wczesnych dziejach Bałtyku, między innymi w okresie poprzedzającym działalność wielkiej Hanzy. Źródła pisane są często niejasne, bałamutne, choć na pewno bardzo ciekawe. Pozostawiło je bardzo niewielu w X czy XI wieku uczonych w piśmie, którzy w dodatku żyli na peryferiach świata nadbałtyckiego. A jaka była ich znajomość rzeczy, świadczy wymownie kronika Adama, kanonika bremeńskiego, pisana w drugiej połowie XI wieku, pod tytułem Opis wysp północy. „Pierwsi u wejścia do zatoki — pisał mając na myśli Morze Bałtyckie — mieszkają na południowym brzegu naprzeciw nas Danowie... Od jeziora Slia... poczynają się » 5 « granice hamburskiej diecezji, które przez ziemie sąsiednich ludów słowiańskich długą linią ciągną się aż do rzeki Piany... Odtąd Wilcy i Lutycy mają swe siedziby aż do rzeki Odry, za Odrą mieszkają podobno Pomorzanie, a dalej jest rozległa ziemia Polan, której granice, jak powiadają, sięgają aż do państwa Rusi. Jest to ostatni i największy kraj Winulów, który też leży na krańcu zatoki. Zwracając się zaś do północy, ku wejściu do Morza Bałtyckiego, napotykamy naprzód Nordmanów, dalej wysuwa się Skania, kraj duński, dalej mieszkają Goci aż do Birki. Potem na rozległych przestrzeniach panują Szwedzi aż do kraju niewiast... Mówią zaś znawcy krajów, że ze Szwecji drogą lądową przeszli niektórzy aż do Grecji, lecz barbarzyńskie ludy, które siedzą w środku kraju, utrudniają tę drogę, dlatego wolą na okrętach narażać się niebezpieczeństwu“.
Data wydania: 1958
Wydawnictwo: KSIĄŻKA I WIEDZA
Seria: Światowid [Książka i Wiedza]
Kategoria: Historia
Stron: 267
dodana przez: Klementynka

Autor

Henryk Samsonowicz Henryk Samsonowicz
Urodzony 23 stycznia 1930 roku w Polsce (Warszawa)
Polski historyk, mediewista i nauczyciel akademicki, profesor nauk humanistycznych. W latach 1980–1982 rektor Uniwersytetu Warszawskiego, w latach 1989–1991 minister edukacji narodowej w rządzie Tadeusza Mazowieckiego. Kawaler Orderu Orła Białego.

Pozostałe książki:

Życie miasta średniowiecznego Dziedzictwo średniowiecza. Mity i rzeczywistość Henryk Sandomierski. Polski krzyżowiec (1126/1133 - 18.10.1166) HISTORIA POLSKI do roku 1795 Narodziny średniowiecznej Europy
Wszystkie książki Henryk Samsonowicz

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Hanza władczyni mórz nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@Klementynka
2022-10-15
9 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Hanza władczyni mórz. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2023 nakanapie.pl