Higiena mordercy

Amélie Nothomb
7.7 /10
Ocena 7.7 na 10 możliwych
Na podstawie 14 ocen kanapowiczów
Higiena mordercy
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.7 /10
Ocena 7.7 na 10 możliwych
Na podstawie 14 ocen kanapowiczów

Opis

"Osobliwością i szczególnym atutem książki jest zbudowanie jej niemal wyłącznie z dialogów, jakie toczą się między znajdującym się u szczytu sławy, a zarazem w przeddzień śmierci pisarzem, o dziwacznym imieniu i nazwisku Pretextat Tach, a czwórką dziennikarzy, którzy zgłaszają się kolejno do jego sekretarza, by przeprowadzić z nim wywiad dla swojej gazety. Bliskość śmierci ( jest chory na jakiś niezmiernie rzadki rodzaj raka) ma nadać dodatkowy posmak sensacji zwierzeniom ""świętego monstrum"" literatury frankofońskiej (wiadomo, że autor nie jest Francuzem, tylko pisze w tym języku i udziela wywiadów). Pisarz - autor dwudziestu dwóch powieści, w tym jednej niedokończonej - cieszy się sławą mistrza bardzo wyrafinowanej prozy, nad której interpretacją głowią się tuziny krytyków i młodych doktorantów, co w zestawieniu z jego monstrualną wprost otyłością (porusza się wyłącznie na fotelu z kółkami) i samotniczym trybem życia (nigdy nie był żonaty ani nie miał towarzyszki życia), a także złośliwym charakterem potęguje ciekawość i determinację reporterów."
Data wydania: 2000
ISBN: 978-83-7079-798-0, 9788370797980
Wydawnictwo: Muza
Seria: Galeria
Kategoria: Literatura piękna
Stron: 184
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Amélie Nothomb Amélie Nothomb Belgijska pisarka francuskojęzyczna. Pochodzi ze starej, bardzo zasłużonej i znanej w Belgii rodziny. Jej prapradziadek Jean-Baptiste Nothomb był w 1830 roku jednym z współtwórców konstytucji belgijskiej. Pradziadek Pierre Nothomb był słynnym pisarze...

Pozostałe książki:

Z pokorą i uniżeniem Antychrysta Kosmetyka wroga Kwas siarkowy
Wszystkie książki Amélie Nothomb

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Higiena mordercy nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@margoz
2021-02-19
8 /10
Przeczytane

Czy można polubić głównego bohatera? Podły, arogancki, monstrualnie gruby, przekonany o swej wyższości nad światem laureat literackiej Nagrody Nobla - Pretextat Tach. Czymże jest jego inteligencja i oczytanie naprzeciw bycia złym?

Właściwie to - zastanówmy się na chwilę nad określeniem "zły". Niestety współcześnie to słowo straciło na swej pierwotnej sile (bo ciężko tu używać słowa wartość). Zły - pierwotnie określanie nazywające samego Szatana dziś można związać z wszystkim - zły pies, zły nauczyciel, zły humor, zła pogoda, zły obiad, zły dzień. Słowo piękne, a tak bardzo spłycone. Zły to nie kiepski, słaby, zdenerwowany, negatywny - to esencja podłości i demonizmu. Postanowiłam od dziś zadbać o swój język. Wyzwanie - nie nadużywać pięknych, polskich zwrotów dlatego, aby nie banalizować ich i nie sprowadzać jedynie do słów. Aby przez ciągłe niepotrzebne nadużywanie nie straciły na swej wartości i sile. Aby nie były jedynie pustymi wytworami języka, ale żeby faktycznie niosły za sobą tą konkretną treść którą chcę przekazać.

Ale wracając do książki - pisarz Pretextat Tach był istotą prawdziwie ZŁĄ. Małe grzeszki i wielki nikczemności ciągnęły się za nim już od czasów dzieciństwa, jednak to wszystko wynikało z niebywałej inteligencji i interpretacji rzeczywistości na swój własny, wariacki sposób. Zatem jeszcze raz - czy można polubić głównego bohatera? Byłoby to rzeczą co najmniej nie na miejscu, jednakże dla mnie Tach był jednostką niezmiernie fascynując...

× 1 | link |
@ziellona
2020-02-15
6 /10
Przeczytane 21 - 0 - inne

Nie przepadam za wywiadami-rzekami. Nie lubię książek bez akcji. Nie przepadam za treścią bez treści. Nie rozumiem fascynacji niedokończonymi działami. Nie sięgam po książki, których tytuły wskazują na moc przemyśleń, chorych psychicznie bohaterów i przywołują traumę z liceum "co autor miał na myśli...". 
A jednak Higienę Mordercy "łyknęłam" w jeden dzień. 

Cóż takiego ma w sobie ta książka (bo powieścią jej nie nazwę. Z litości :)), że pomimo całej niechęci do tego typu publikacji, jednak nie mogłam się oderwać?
Logika i jasność prowadzenia dyskursu, "ścinanie" interlokutorów, "łapanie za słówka" - to nie jest wywiad. To jest pojedynek werbalny geniuszy. Pojedynek logiczno-werbalny. 
 
Książka tak naprawdę, jest o niczym. Jakaś fabuła musiała jednak się pojawić jako podkład do "gierek słownych i logicznych". Ale jedynie podkład - kilka wątków pojawia się w trakcie książki, ale są one dziwnie niedokończone. Podobne wrażenie zostawia samo zakończenie - w opiniach (które, zgodnie ze swoją - może dziwną - zasadą, czytam PO przeczytaniu książki) pojawia się refleksja o "zaskakującym zakończeniu" "niespodziewanym zwrocie akcji" itd. Zaskoczyło mnie to, że zakończenie mnie nie zaskoczyło... Przewidywalne i rozczarowujące. Mam jednak wrażenie, iż ta właśnie książka miała zostać NIEUKOŃCZONA. I sam finał książki jest wymuszony niejako ilością stron - bo w końcu trzeba było oddać rękopis wydawcy. W przeciwnym razie ów pojedynek logiczny mógłby ciągnąć się...

× 1 | link |
@madziab86
2011-08-30
5 /10
Przeczytane Dla przyjemności :)

Dla mnie połowa książki była męką - mogłaby się szybciej rozwinąć do głównego wątku. Zakończenie było zbyt banalne. Nie zaskoczyła mnie, spodziewałam się czegoś lepszego. Bohaterowie wkurzali mnie niemiłosiernie, sympatie wzbudziła jedynie dziennikarka - ale straciłam ją do niej w wiadomym momencie...

| link |
@panika0
2009-10-01
8 /10
Przeczytane

Kolejna dobra książka Amélie Nothomb. Bardzo dobrze i szybko się czyta.

| link |
AG
2020-05-05
8 /10
Przeczytane
@boopoland
2009-05-14
10 /10
@polokokta
2019-11-18
9 /10
Przeczytane
@as_kus
2014-05-28
8 /10
Przeczytane
NI
2012-02-08
8 /10
Przeczytane
KA
2011-06-28
10 /10
Przeczytane
MA
2011-02-07
5 /10
Przeczytane
KA
2009-08-06
8 /10
Przeczytane
@Pioropisz
2009-06-28
5 /10
Przeczytane
@Shimmering
2009-03-16
10 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Higiena mordercy. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl