Histeryczki

Roxane Gay
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów
Histeryczki
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów

Opis

Przegrane, szalone, matki, siostry, przyjaciółki, kochanki…

Histeryczki to zbiór opowiadań Roxane Gay, na który składają się różne historie kobiet, oscylujące wokół tematów miłości, przemocy, skomplikowanych międzyludzkich relacji. Nieprzewidywalne, odważne i niepozbawione pikanterii. Bohaterkami są tu kobiety: nie wyjątkowe, inne czy gorsze, ale takie, które przeżyły niejedno, bo życie pisze różne scenariusze. Kobieta, która straciła dziecko, która w dzieciństwie doświadczyła gwałtu, która jest kochanką księdza, która jest gruba i brzydka, która jest martwa… która mogłaby być jedną z nas. Współczujemy im, przeżywamy ich historie razem z nimi, czerpiemy siłę z ich doświadczeń. Przepełnia nas poczucie siostrzeństwa i wspólnoty. Może nasze doświadczenia nie są aż tak dramatyczne, ale wszystkie wiemy, co to przemoc, odrzucenie czy żałoba. Roxane Gay napisała feministyczną odpowiedź na Fragment analizy pewnej histerii Zygmunta Freuda. Zamiast marzeń sennych Idy Bauer, którą badano, możemy poznać cały wachlarz rozchwianych kobiet. Tylko że ich „och, jakże histeryczne zachowania" są skutkiem otaczającego je świata: pedofilii, popieprzonych mężów, społeczeństwa wciskającego im kit, że mogą istnieć tylko w parze. A kiedy są samotne, to znowu chleją i nadal nie pasują do układanki.– Sylwia Chutnik, pisarka i działaczka społeczna Czy to pisarki, naukowczynie, czy striptizerki – kobiety Gay cierpią z powodu strasznych nadużyć, przeżywają żałobę po niewyobrażalnych stratach, mocno kochają i ciężko pracują.– „Booklist”.
Tytuł oryginalny: Difficult women
Data wydania: 2018-10-03
ISBN: 978-83-66005-13-6, 9788366005136
Wydawnictwo: Poradnia K
Stron: 280

Autor

Roxane Gay Roxane Gay
Urodzona 15 października 1974 roku w USA (Omaha, Nebraska)
Roxane Gay jest aktywistką, krytyczką, publicystką – jedną z najważniejszych współczesnych pisarek amerykańskich, autorką m.in. esejów „Bad Feminist” i opowiadań „Histeryczki”. Mieszka w Lafayette w stanie Indiana, a czasem w Los Angeles.

Pozostałe książki:

Głód. Pamiętnik (mojego) ciała Histeryczki Zła feministka
Wszystkie książki Roxane Gay

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Jak trudno być kobietą.

WYBÓR REDAKCJI
18.05.2022

W oryginale „Difficult Women”, zaś w polskim wydaniu mamy do czynienia z tytułem bardziej wymownym, bo kim są Histeryczki? Hipokrates i Platon mówili o macicy histeria, która, według nich miała tendencję do wędrowania po kobiecym ciele, powodując szereg schorzeń fizycznych i psychicznych. W XVIII i XIX wieku histeria kobieca była jednym z najczęś... Recenzja książki Histeryczki

@Asamitt@Asamitt × 20

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@zetbasia27
2019-12-31
8 /10
Przeczytane

 


Zbiór opowiadań o kobietach doświadczonych przez los. Zachowują się dziwnie, ale kiedy wychodzi na jaw przez co musiały przejść w swoim życiu, budzą współczucie i zrozumienie. Nie są to lekkie opowiadania, jest przemoc, gwałt, raniąca miłość, trudne relacje. Każde opowiadanie porusza do głębi i zostaje w pamięci. Każde jest pełne goryczy, żalu i bólu. Tego nie da się opowiedzieć, to trzeba przeczytać. 

× 1 | link |
@Jaksieczyta
2021-05-30
6 /10
Przeczytane
@polokokta
2020-05-22
7 /10
Przeczytane 2020
@bewitchingbooks
@bewitchingbooks
2020-04-02
7 /10
@Asamitt
2022-05-07
7 /10
Przeczytane Obyczajowe/Przygodowe/Dramaty ✿ Antologie / Zbiory ✈ Wymienione/Sprzedane

Cytaty z książki

O nie! Książka Histeryczki. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl