Historiografia PRL. Ani dobra, ani mądra, ani pięka... ale skomplikowana.

Rafał Stobiecki
Historiografia PRL. Ani dobra, ani mądra, ani pięka... ale skomplikowana.
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Rafał Stobiecki (ur. 1962), pracownik Uniwersytetu Łódzkiego, kierownik Katedry Historii Historiografii. Zajmuje się dziejami współczesnej myśli historycznej, ze szczególnym uwzględnieniem historiografii PRL i dziejopisarstwa polskiego na uchodźstwie po 1945 r. Autor książek: Historia pod nadzorem. Spory o nowy model historii w Polsce (druga połowa lat czterdziestych - początek lat pięćdziesiątych),1993', Bolszewizm a Historia. Próba rekonstrukcji bolszewickiej filozofii dziejów,1998; Słownik biograficzny historyków łódzkich, 2000, współautorstwo z Jarosławem Kitą; Klio na wygnaniu. Z dziejów polskiej historiografii na uchodźstwie w Wielkiej Brytanii po II wojnie światowej po 1945 r., 2005; Jerzego Giedroycia rozrachunki z historią i polityką, 2005, redakcja i współautorstwo ze Sławomirem M. Nowinowskim.Autor traktuje swoje studia i szkice jako część refleksji nie tylko nad historykami i ich dziełami, próbuje sięgać do sposobu ich myślenia, wyposażenia kulturalnego i metodologicznego, zatem nie jest to typowa książka o historiografii, ale raczej fragment refleksji o kulturze. Punkt ciężkości został położony na pierwszej połowie lat pięćdziesiątych. Wówczas to ukształtowało się pokolenie, którego aktywność przypadła na dalsze dziesięciolecia. One również są przedmiotem refleksji, która sięga do czasów współczesnych.prof. Andrzej FriszkeRafał Stobiecki przekonywająco wykazuje, że wydarzenia uznawane za przełomowe dla losów stalinowskiego modelu historiografii, jakimi w sferze politycznej był Październik '56, a w sferze środowiskowo-naukowej - VIII Powszechny Zjazd Historyków w Krakowie (1958), nie oznaczały bynajmniej gwałtownego z nim rozstania. W gruncie rzeczy przez cały okres PRL zmutowane postaci stalinowskiego paradygmatu pokutowały w polskiej historiografii. Oczywiście, zakres jego wpływów w miarę malał. Wypierany z historiografii frontu ideologicznego".prof. Andrzej Wierzbicki
Data wydania: 2007
ISBN: 978-83-7436-115-6, 9788374361156
Wydawnictwo: TRIO

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Historiografia PRL. Ani dobra, ani mądra, ani pięka... ale skomplikowana. nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Historiografia PRL. Ani dobra, ani mądra, ani pięka... ale skomplikowana.. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2021 nakanapie.pl