Homo Polonicus

Krystian Piwowarski
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Homo Polonicus
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

W literaturze powstałej po 1989 roku Homo Polonicus jest pozycją absolutnie wyjątkową ? to zdaniem Janusza Andermana ?jedna z najciekawszych od lat propozycji prozatorskich?. Jej główny bohater ? książę Stanisławczyk ? koncentruje w sobie to, co najgorsze w naturze ludzkiej: chciwość, bezwzględność i okrucieństwo. Przede wszystkim jednak uosabia wszystko co złe w naturze Polaka: irracjonalność, ckliwy sentymentalizm, obłudę, lęk przed obcymi, pogardę dla swoich. Obsesyjnie marzy o tym, by zostać królem Polski. Nienawidzi wszystkich ? szczególnie zaś Żydów, chłopów i cudzoziemców. Krystian Piwowarski nie pozostawia czytelnikom ani nadziei, ani złudzeń co do możliwości cywilizacyjnego triumfu mieszkańców zarówno niegdysiejszej, jak i obecnej Rzeczpospolitej. Homo Polonicus to nie tylko historia księcia, sarmackiego króla Ubu, figury groteskowej i przerażającej, lecz zarazem zjadliwa i prowokacyjna satyra na współczesne polskie przywary i grzechy. Gdyby Mikołaj Gogol jakimś trafem urodził się i tworzył w Polsce, zapewne tak wyglądałyby polskie "Martwe dusze". Roman Pawłowski, ?Gazeta Wyborcza? Krystian Piwowarski (ur. 1956) Prozaik, istotnym motywem jego twórczości jest krytyka ugruntowanych przez tradycję cech, składających się na pojęcie ?przeklętej polskości?. W 2008 roku na podstawie powieści Homo Polonicus powstał głośny spektakl Teatru Provisorium i Kompanii Teatralnej w reżyserii Janusza Opryńskiego i Witolda Mazurkiewicza.
Data wydania: 2008
ISBN: 978-83-7469-831-3, 9788374698313
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Seria: Teraz polska proza
Stron: 231

Autor

Krystian Piwowarski Krystian Piwowarski Ukończył studia na wydziale Filologii Polskiej Uniwersytetu Śląskiego. Był nauczycielem, dziennikarzem, robotnikiem, urzędnikiem, bezrobotnym. Obecnie jest pracownikiem muzeum. Wrócił także do pracy w szkole. Debiutował w roku 1988 powieścią „Londyń...

Pozostałe książki:

Kochankowie roku kota Klaun. Tom 1-2 Więcej gazu, Kameraden
Wszystkie książki Krystian Piwowarski

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Homo Polonicus aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@lubryk
2008-12-23
8 /10
Przeczytane

Szlachcic nieudacznik, który marzy, aby być Królem Polski, chłop Kapusta, który ma siłę i charyzmę, ale jest skończonym idiotą oraz ruscy urzędnicy, czyli zwykli łapówkarze i "moczymordy" - wszystkie te elementy składają się na ciekawą satyrę opiewająca wady feudalnego społeczeństwa polskiego pod zaborem rosyjskim. Książka w sam raz dla odprężenia w weekend :)

| link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Homo Polonicus. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl