Ich Trzecie Oko

Marek Kalbarczyk
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Ich Trzecie Oko
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

„Ich trzecie oko” to opowieść o ludziach, którzy nie widzieli od urodzenia albo w wyniku pechowych zdarzeń stopniowo lub nagle tracili wzrok. Autor opowiada o ich losach na tle wydarzeń historycznych drugiej połowy XX wieku. Jak wtedy radzili sobie niepełnosprawni, niewidomi i słabowidzący? Szalała „komuna”, panoszyły się służby, na półkach sklepowych pustki, powszechny brak pieniędzy, a jednak trzeba było żyć i robić coś wartościowego. Mimo trudności Polacy poradzili sobie, przetrwali, a nawet osiągali sukcesy – również niewidomi!


Książka nie jest stricte biograficzna, ale bohaterowie przypominają przyjaciół autora. Jeden z nich to jakby on sam. Tak się złożyło, że autor opowiada o wybitnych niewidomych - zapewne dlatego, że właśnie takich znał i takimi się otaczał.


Marek Kalbarczyk jest optymistą i wszystko widzi w barwach różowych, często nawet przesadnie. W swoich książkach stara się więc udowodnić, że niepełnosprawność nie dyskwalifikuje, a jedynie przeszkadza. Bohaterowie książki osiągają sukcesy dzięki swoim zdolnościom, pracowitości, a także tytułowemu trzeciemu oku. Mało kto o nim wie i myśli, a każdy je ma. Czym ono jest? Autor nawiązuje do metafizycznej koncepcji "trzeciego oka", według której istnieje specjalny zmysł odczuwający „rzeczy”, których nie da się zobaczyć. O ile każda religia czy filozofia definiuje, a nawet posiada dla trzeciego oka właściwą sobie nomenklaturę, wszyscy świadomie lub nieświadomie, w stopniu większym lub mniejszym, korzystają z tego dobrodziejstwa i wiedzą o rzeczywistości więcej niż potrafią odebrać innymi zmysłami. W ten sposób wyczuwa się zagrożenia albo przewiduje sukcesy, a ludzie niewidomi wyczuwają na swojej drodze przeszkody, które dzięki temu mogą ominąć – zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Wyznawcy religii Wschodu identyfikują trzecie oko z pojęciem ćakry (czakry) o nazwie Adźńa, bramą prowadzącą do innych rzeczywistości i przestrzenią wyższej świadomości, a wyznawcy New Age ze stanem oświecenia, obrazem stanu umysłu o poważnym duchowym i parapsychologicznym znaczeniu.


Tymczasem niewidomi - nie mogąc widzieć normalnie - wszystko co słyszą lub dotykają zamieniają na wyobrażenia ułatwiające orientację w przestrzeni oraz dowiadywanie się przede wszystkim o świecie materialnym, ale i również o niematerialnym.
Data wydania: 2018
ISBN: 978-83-63028-46-6, 9788363028466
Wydawnictwo: Trzecie Oko
Stron: 524
dodana przez: PaulinaP

Autor

Marek Kalbarczyk
Urodzony 17 czerwca 1957 roku w Polsce (Warszawa)
Marek Ryszard Kalbarczyk – polski matematyko–informatyk, menedżer, działacz społeczny, publicysta i pisarz. Współzałożyciel fundacji „Szansa dla niewidomych” oraz firmy Altix.

Pozostałe książki:

Ich Trzecie Oko Obrazy, które gdzieś hen uciekły Dotyk Solidarności Epilogi przywracające nadzieję Jan Karski – wybitny dyplomata, honorowy obywatel i świadek nadziei Perły Mazowsza dla Ciebie Smak na koniuszkach palców Świat opisywany dźwiękiem Obrazy widziane trzecim okiem Poznań pod palcami. Niecodzienny przewodnik turystyczny po Wielkopolsce Świat otwarty dla niewidomych : szanse i możliwości
Wszystkie książki Marek Kalbarczyk

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Ich Trzecie Oko aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@kuszla
2022-07-23
9 /10

Żyjemy, dostrzegając otaczający nas świat.

Słyszymy dźwięki, które koją nasze zmysły, bądź sprawiają, że w naszym organizmie buzuje furia.

Czujemy zapachy, kojarzące nam się z danym miejscem, bądź okolicznościami.

Odczuwamy smaki, poszerzając własne horyzonty gastronomiczne.

Dotykamy przedmiotów, mogąc poznać ich strukturę.

A co gdyby odebrać nam jeden ze zmysłów? Czy wciąż potrafilibyśmy czerpać z życia radość pełnymi garściami?

Dziś, sprawa wygląda o wiele łatwiej, ponieważ technologia wychodzi naprzeciw niepełnosprawności, dając możliwość osobom chorym, na samodzielność.

Jednak nie zawsze tak było. Marek Kalbarczyk oddał w nasze ręce książkę, która za pomocą kilku opowiadań, przenosi nas do drugiej połowy XX wieku, i ukazuje, że ogranicza nas jedynie własny umysł.

Bardzo poruszyła mnie ta pozycja, ponieważ w niewytłumaczalny sposób utożsamiam się z osobami, które borykają się z różnego rodzaju uposledzeniami fizycznymi, jak i psychicznymi.

Na wzmiankę zasługuję również styl pisarski autora, ponieważ starannie wplatał archaizmy, które zostały ukoloryzowane nowoczesnymi przemyśleniami.
Dodajmy, że ten czas nie był dla Polaków łaskawy. Komunistyczne podejście do ludności jak i wszelkie ograniczenia, utrudniały życia ludziom w pełni sprawnym. Tyle że bohaterowie tej książki nie odbierali tego, jako muru, który odcinał im zdolność przebrnięcia przez trudności. Osiągali sukcesy, walczyli. T...

| link |
@PaulinaP
@PaulinaP
2020-05-05
7 /10

Bardzo duże zaskoczenie! Ciekawy styl – trochę archaizmu połączonego z nowoczesnym strumieniem świadomości. Na początku nie było łatwo się do tego przyzwyczaić, ale potem czytanie idzie już samo.

| link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Ich Trzecie Oko. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat