iGen

Jean M. Twenge
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
iGen
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Urodzeni po 1995 roku. Dorastali z telefonem komórkowym, mieli konto na Instagramie, zanim poszli do liceum, nie pamiętają czasów sprzed internetu. Różnią się od każdego poprzedniego pokolenia. Mowa tu o jednej czwartej Amerykanów. To iGen (skrót od „iGeneracji”) – pokolenie internetu. Właśnie nadeszło.

W tej fascynującej, pełnej życia książce dr Jean Twenge maluje odkrywczy portret nowego pokolenia, które dojrzewa wolniej i wyrasta na bardziej znerwicowane – ale również bardziej tolerancyjne i bezpieczne – od poprzednich pokoleń. Jego przedstawiciele trzymają się z dala od pokus dla dorosłych, takich jak alkohol czy seks, ale też unikają odpowiedzialności wiążącej się z dorosłością – nie śpieszy im się z nauką jazdy, wyprowadzką z domu ani z osiągnięciem finansowej samodzielności. Są otwarci i postępowi, a przy tym rozważni jak żadne wcześniejsze pokolenie młodych ludzi.

Cechy i trendy charakteryzujące to pokolenie mogą wydawać się zdumiewające lub nawet sprzeczne z intuicją, ale jeśli chcemy z powodzeniem nawiązywać z nim kontakty – czy to jako rodzice, pedagodzy, w pracy, czy też w relacjach handlowych – musimy zrozumieć, kim są jego przedstawiciele i dlaczego zachowują się w taki a nie inny sposób. Obecne podziały pokoleniowe są głębsze i szersze niż kiedykolwiek w historii. Właśnie dlatego rodzice, pedagodzy i pracodawcy pilnie potrzebują zrozumieć dzisiejsze pokolenie nastolatków i młodych dorosłych, dopiero co wchodzące na rynek pracy.
Media społecznościowe i esemesowanie wypierają inne formy rekreacji i komunikowania się – iGen spędza mniej czasu z przyjaciółmi i rodziną, co może wyjaśniać niespotykany dotąd u młodych ludzi poziom lęku, depresji i samotności. Ale technologia to nie jedyna rzecz wyróżniająca tę generację. Korzystając ze swoich obszernych badań, odkrywczych wywiadów i głębokiej analizy danych zgromadzonych od ponad 11 milionów respondentów na przestrzeni kilku dekad, Twenge pokazuje, że wyjątkowość osób z tego pokolenia przejawia się również w sposobie spędzania czasu, zachowaniu, a wreszcie w zaskakującym stosunku do religii, seksualności i polityki.

Całkowita dominacja smartfonów odbija się na każdej sferze życia nastolatków z iGen, od interakcji społecznych po zdrowie psychiczne. To pierwsze pokolenie, które miało nieograniczony dostęp do internetu – przez cały czas. Nawet jeśli ich smartfona wyprodukował Samsung, a ich tablet to Kindle, ci młodzi ludzie nadal zaliczają się do iGen. (Również w wypadku grupy o niższych dochodach: nastolatki z uboższych środowisk spędzają w sieci tyle samo czasu, co nastolatki ze środowisk zamożnych – oto kolejny efekt smartfonów).
Podczas gdy ta nowa grupa młodych ludzi wkracza w dorosłość, wszyscy musimy spróbować ich zrozumieć. Ponieważ kierunek, w jakim pójdą, wyznacza kierunek naszego kraju – i całego świata.

Tytuł oryginalny: iGen. Why today's super-connected kids are growing up less rebellious, more tolerant, less happy - and completely unprepared for adulthood - and what that means for the rest of us
Data wydania: 2023-09-18
ISBN: 978-83-66420-71-7, 9788366420717
Wydawnictwo: Smak Słowa
Kategoria: Psychologia
Stron: 384
dodana przez: Vernau
Mamy 2 inne wydania tej książki

Autor

Jean M. Twenge
Urodzona 24 sierpnia 1971 roku w USA
Dr Jean M. Twenge – profesor psychologii na Uniwersytecie Stanowym w San Diego, autorka ponad 80 publikacji naukowych i dwóch książek opartych na prowadzonych przez nią badaniach, Generation Me i The Narcissism Epidemic. Jej badania zostały opisane ...

Pozostałe książki:

Pokolenia iGen Jak skutecznie zajść w ciążę. Wyluzuj i zostań mamą
Wszystkie książki Jean M. Twenge

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Pokolenie smartfonu

WYBÓR REDAKCJI
16.04.2020

Podtytuł książki sporo wyjaśnia: „Dlaczego dzieciaki dorastające w sieci są mniej zbuntowane, bardziej tolerancyjne i mniej szczęśliwe – oraz zupełnie nieprzygotowane do dorosłości - i co to oznacza dla nas wszystkich.”, ale dodam jeszcze parę słów. To książka o pokoleniu Amerykanów (ale czy tylko Amerykanów?) urodzonych po 1995r.; dla nich inter... Recenzja książki iGen

@almos@almos × 17

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@almos
2020-04-16
8 /10
Przeczytane ebook popularnonaukowa

Cytaty z książki

wszystkie zajęcia przed ekranem wiążą się z niższym poziomem szczęścia, a wszystkie z dala od ekranu – z wyższym.
Podobnie jak w wypadku szczęścia, tu również wyniki są jasne: zajęcia przed ekranem wiążą się z większym poczuciem samotności, natomiast zajęcia z dala od ekranu – z mniejszym.
nastolatki, które spędzają więcej czasu przed ekranem, z większym prawdopodobieństwem wpadną w depresję; ryzyko to jest mniejsze w odniesieniu do tych, które spędzają więcej czasu z dala od ekranu
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl