Igły. Polskie agentki, które zmieniły historię

Marek Łuszczyna
8.2 /10
Ocena 8.2 na 10 możliwych
Na podstawie 9 ocen kanapowiczów
Igły. Polskie agentki, które zmieniły historię
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.2 /10
Ocena 8.2 na 10 możliwych
Na podstawie 9 ocen kanapowiczów

Opis

Czarujące, dyskretne, sprytne, bezwzględne i precyzyjne – niczym szpieg ze słynnej powieści Kena Folletta.
Agentki, które pracowały dla polskiego – ale też brytyjskiego lub hitlerowskiego – wywiadu; rodowite Polki i kobiety, dla których Polska stała się nową ojczyzną. Arystokratki, żony dyplomatów, córki przedsiębiorców, troskliwe panie domu i przedwojenne feministki, nastolatki i dojrzałe opiekuńcze matki, którym ledwo starczało siły, by przeładować pistolet.
W czasie drugiej wojny światowej miały zdobywać i dostarczać w odpowiednie ręce informacje, od których zależał los setek tysięcy ludzi. Zostały szpiegami z pobudek patriotycznych i wewnętrznej potrzeby, a czasem przez przypadek, wrodzoną naiwność lub ślepą miłość.
Nie oczekiwały za swoje dokonania nagród, i wyróżnienia rzeczywiście je omijały. Podejmując się misji decydujących o losach świata, ginęły lub – w najlepszym razie – skazywano je na zapomnienie. Te, które ocalały, czekała po wojnie cela w więzieniu UB lub ciężki los na emigracji.

Halina Szymańska przekazywała aliantom informacje wprost ze sztabu generalnego Wehrmachtu. Władysława Macieszyna przyczyniła się do tego, że Niemcom nie powiódł się projekt zniszczenia Londynu za pomocą rakiet V2. Maria Sapieżyna próbowała uświadomić Piusowi XII, że milczenie w sprawie Zagłady to wielka nieprawość. Krystyna Skarbek – „ulubiona agentka” Churchilla – została zamordowana kilka lat po wojnie, a okoliczności jej śmierci do dziś pozostają tajemnicą.


1. Dni Gomory. Opowieść o Halinie Szwarc;
2. Kotek kaputt. Opowieść o Benicie von Falkenhayn;
3. Matka Noc. Opowieść o Halinie Szymańskiej;
4. Wróg wewnętrzny. Opowieść o Klementynie Mańkowskiej;
5. Siedemdziesiąt godzin. Opowieść o Anne Louise "Lone" Mogensen;
6. Cichociemna. Opowieść o Elżbiecie Zawackiej;
7. Sława. Opowieść o Władysławie Macieszynie;
8. Cyngieleczka. Opowieść o Malwinie Gertler;
9. Kawa z papieżem Hitlera. Opowieść o Marii Sapieżynie;
10. Szpieg, który kochał. Opowieść o Krystynie Skarbek.
Data wydania: 2013
ISBN: 978-83-7705-373-7, 9788377053737
Wydawnictwo: PWN - Naukowe PWN
Kategoria: Literatura faktu
Stron: 288
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Marek Łuszczyna Marek Łuszczyna
Urodzony w 1980 roku w Polsce (Warszawa)
Dziennikarz prasowy i radiowy. Jako reportażysta debiutował w "Życiu Warszawy" w 2002 roku. Jego teksty ukazywały się m.in. w "Dużym Formacie", "Bluszczu", "Tempie". Pracował dla radiowej Trójki, NCK oraz Fundacji im. Zofii Rydet.

Pozostałe książki:

Grzech jest kobietą Igły. Polskie agentki, które zmieniły historię Zimne. Polki, które nazwano zbrodniarkami Mała zbrodnia. Polskie obozy koncentracyjne Złe. Kobiety w służbie III Rzeszy Nocni myśliwi. Jak Polacy zorganizowali najsłynniejszą ucieczkę z nazistowskiego obozu
Wszystkie książki Marek Łuszczyna

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Historie warte zapamiętania.

WYBÓR REDAKCJI
16.07.2020

Z Markiem Łuszczyną i jego książkami mam po raz pierwszy styczność, ale coś czuję że nie ostatni . Książki historyczne tak naprawdę średnio lubię, ale wśród nich zdarzają się takie po które naprawdę warto sięgnąć i choć trochę poszerzyć swoją wiedzę i horyzonty w tych tematach. I właśnie "Igły..." taką książką jest ! Piękne, inteligentne i zabójc... Recenzja książki Igły. Polskie agentki, które zmieniły historię

Chwała Bohaterkom

8.01.2022

Napisana świetnym reporterskim stylem. Pięknie wydana - w twardej oprawie, z przyjazną dla oka czcionką. Jedyne, czego mi zabrakło, to fotografie bohaterek. Klucz doboru, jak wskazuje podtytuł publikacji, to agentki polskie. Rozumiany szeroko, bo w zbiorze znalazła się Benita von Falkenhayn (Szwajcarka uważająca się za Niemkę), Dunka Anna Mog... Recenzja książki Igły. Polskie agentki, które zmieniły historię

@Catta@Catta × 8

Igły. Polskie agentki, które zmieniły historię

17.12.2013

Gdy myślę o II Wojnie Światowej przed oczami pojawiają się obrazy biedy, nędzy, upodlenia i beznadziejnej walki. Tysiące cierpiących ludzi, szarość, czerń i tyrania. Rzadko kiedy zwracam swoje spojrzenie w stronę tych, którzy o wolność walczyli na froncie niedomówień, zagadek i cichego wyciągania informacji, decydujących o być albo nie być ówczesne... Recenzja książki Igły. Polskie agentki, które zmieniły historię

@Krasnoludek@Krasnoludek × 1

Agentki

23.10.2013

Publikacja „Igły. Polskie agentki, które zmieniły historię”, która ukazała się nakładem Domu Wydawniczego PWN, zwróciła moją uwagę niezwykłą tematyką. Chyba nigdy wcześniej nie czytałam żadnej książki z kategorii literatura faktu, która traktowałaby o kobietach szpiegach. Autorem tomu jest Marek Łuszczyna, młody i zdolny reporter, dziennikarz i rad... Recenzja książki Igły. Polskie agentki, które zmieniły historię

@MarKo@MarKo

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Vemona
2019-11-16
8 /10
Przeczytane Historia Historia 2015 Autobiografia/biografia/wspomnienia Mam

Bardzo dobra i moim zdaniem bardzo ważna, bo poruszająca kwestie zazwyczaj mało znane, książka. Przybliża sylwetki kilku kobiet, które z różnych względów decydują się na niezwykle ryzykowne działanie, jako agentki, szpiedzy.
O większości z nich przeciętny zjadacz chleba nie ma najmniejszego pojęcia, podobnie, jak niewiele wie się zazwyczaj choćby o akcji Duńczykow, którzy ratowali "swoich" Żydów w czasie wojny.
Mnie w tej książce poraziło jednak co innego, nie opis tego, co przechodziły agentki, a działania i zaniechanie działań londyńskiego rządu i motywy działań dowództwa AK.
Nie chciałabym mieszkać na ulicy "Bora" Komorowskiego, skoro wiem, że z powodu zawiści skazał na śmierć niewinnego człowieka, nie cenię polskiej rezydentury, która nie dawała wiary meldunkom, bo nie podobali im się nadawcy, otrząsa mnie na cały ten "światek".
Nigdy nie miałam dla nich szacunku, ta lektura potwierdza, że miałam rację.

× 1 | link |
@Catta
2022-01-06
8 /10
Przeczytane Półka M Ciekawa postać U M&J Przeczytane w T.
@josefina
2020-09-29
7 /10
Przeczytane
@eciesla1986
@eciesla1986
2020-08-28
8 /10
Przeczytane
@Anna_Szymczak
2020-07-16
8 /10
Przeczytane
@paulina.zakrzewska
@paulina.zakrzewska
2020-01-13
7 /10
Przeczytane
@Sosenka
@Sosenka
2013-12-12
10 /10
NO
@nolis1
2013-12-15
8 /10
Przeczytane
@Krasnoludek
@Krasnoludek
2013-12-15
10 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

Już podjęła decyzję: jeśli przeżyje wojnę, będzie leczyć ludzi. Bo w normalnym życiu człowiek umiera wolniej, jest czas na terapię. W normalnym życiu ludzkie ciało wysyła sygnały ostrzegawcze, nie obraca się nagle w garść popiołu albo worek mięsa. Więc jest sens.
Przeszłość nie wnosi nic nowego, więc po cóż do niej wracać?
To jest dobry człowiek, na pewno dobry, tylko żyje w złych czasach.
Benita von Falkenhayn zbudowała siatkę szpiegowską opartą na chciwości, uzależnieniu, pysze i nudzie.
Ja niestety mam niewdzięczne zadanie: zajmuję się Polakami. Aresztuję ich, przesłuchuję i tak dalej. Ludzie krzyczą, płaczą, błagają, mdleją. Nigdy nie proszą o śmierć, by przyśpieszyć swoją sprawę.
(Szef gestapo Karl Schwerbel do Klementyny Mańkowskiej po jej zwolnieniu z aresztu).
Dodaj cytat