Mała zbrodnia. Polskie obozy koncentracyjne

Marek Łuszczyna
8.3 /10
Ocena 8.3 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów
Mała zbrodnia. Polskie obozy koncentracyjne
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.3 /10
Ocena 8.3 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów

Opis

Nie ostygły jeszcze piece niemieckich krematoriów. Wariat tańczy kalinkę na ludzkiej piramidzie. Z baraku, w którym gwałcą, bucha żar. Zbrodnia została zapomniana. Ta książka nie powinna się ukazać. Nie będzie łatwa i przyjemna. Nie udowadnia, że polskie obozy koncentracyjne nie istniały. Nie zaprzeczy bestialstwu i okrucieństwu polskich strażników. Nie powie, że wraz z „wyzwoleniem” przez Armię Czerwoną czas makabrycznych obozów na ziemiach polskich dobiegł kresu. Marek Łuszczyna, autor nie stroniący od najtrudniejszych tematów, przedstawia wstrząsający reportaż, w którym odsłania zakazane karty polskiej historii. Tuż po zakończeniu drugiej wojny światowej w poniemieckich obozach koncentracyjnych w nieludzkich warunkach pracują i umierają Ślązacy, Niemcy, Żołnierze Wyklęci oraz więźniowie polityczni niewygodni dla nowej władzy. Ich cierpienie było przemilczane przez lata. Reportaż historyczny to specyficzna forma pokazywania przeszłości. Nie rości sobie praw do wyczerpującego jej opisania. To raczej rodzaj podróży w czasie: czytamy akta sprawców, wchodzimy za druty obozów. Razem z Markiem Łuszczyną słuchamy wstrząsających zeznań ofiar. dr hab. Marcin Zaremba, autor Wielkiej Trwogi Wydawać by się mogło, że po wyzwoleniu ostatniego obozu koncentracyjnego, wszystkie te straszne miejsca, staną się symbolem ludzkiej degeneracji, że jako mauzolea będą ostrzegać przyszłe pokolenia… Ale nie. Nie w Polsce. Teraz ofiary musiały się przekonać, jak niewiele dzieli je od bycia katem.
Data wydania: 2017-01-11
ISBN: 978-83-240-4175-6, 9788324041756
Wydawnictwo: Znak
Stron: 320

Autor

Marek Łuszczyna Marek Łuszczyna
Urodzony w 1980 roku w Polsce (Warszawa)
Dziennikarz prasowy i radiowy. Jako reportażysta debiutował w "Życiu Warszawy" w 2002 roku. Jego teksty ukazywały się m.in. w "Dużym Formacie", "Bluszczu", "Tempie". Pracował dla radiowej Trójki, NCK oraz Fundacji im. Zofii Rydet.

Pozostałe książki:

Grzech jest kobietą Igły. Polskie agentki, które zmieniły historię Zimne. Polki, które nazwano zbrodniarkami Mała zbrodnia. Polskie obozy koncentracyjne Złe. Kobiety w służbie III Rzeszy Nocni myśliwi. Jak Polacy zorganizowali najsłynniejszą ucieczkę z nazistowskiego obozu
Wszystkie książki Marek Łuszczyna

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Mała zbrodnia

26.01.2021

Marek Łuszczyna "Mała zbrodnia" Książek takich jak ta jest raczej niewiele. Ewentualnie zbyt mało osób po nie sięga i zbyt rzadko się o nich mówi. "Mała zbrodnia" to książka trudna i z pewnością dla wielu osób była lub jest niewygodna. Z pewnością wiele osób wolałoby żeby Marek Łuszczyna jej nie napisał. Od zakończenia wojny w 1945 roku obozy znaj... Recenzja książki Mała zbrodnia. Polskie obozy koncentracyjne

@Bibi1992@Bibi1992 × 3

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@karbonariusz8
2023-04-11
9 /10
Przeczytane

Pierwsze lata powojennej Polski. Z jednej strony powolna odbudowa Ojczyzny i wiara w lepszą w przyszłość. A z drugiej strony terror ówcześnie rządzących, m.in., obozy koncentracyjne, w których przebywali Ślązacy czy Niemcy. Książka Marka Łuszczyna odkrywa bardzo bolesny rozdział w historii powojennej Polski oraz Europy - podobne obozy znajdowały się bowiem też w Czechosłowacji.

× 4 | link |
@ethelyn
2023-01-19
8 /10
Przeczytane
@Bibi1992
@Bibi1992
2021-01-26
8 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

Na razie, w połowie 1943 roku, grozi mu śmierć za ukrywanie Żydów. Granatowi policjanci znaleźli i zastrzelili matkę, ojca i brata Morela, teraz zastanawiają się nad Tkaczykiem: z czego go ograbić w zamian za pozostawienie przy życiu.
Dodaj cytat