Imperium boga Hanumana. Indie w trzech odsłonach

Piotr Kłodkowski
Imperium boga Hanumana. Indie w trzech odsłonach
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Reportaż byłego ambasadora RP w Indiach pokazuje ten kraj od nieznanej dotąd strony. Indie są miejscem, które fascynuje, intryguje i poraża skrajnościami. To tu premier, niczym dawni monarchowie, paraduje w marynarce, na której złotą nicią kazał wyszyć swoje inicjały, podczas gdy na ulicach miliony nadal żyją w nędzy. To nad Gangesem mimo archaicznego systemu kastowego rozwijają się najnowsze na świecie technologie. To w Indiach – mimo że dominuje tu hinduizm – za kilkanaście lat będzie mieszkać największa na świecie społeczność muzułmanów. Dzięki pełnionej funkcji autor tej książki mógł wejść za zamknięte drzwi. Spotykał się z mężami stanu, potężnymi biznesmenami, wpływowymi dziennikarzami, a nawet artystami z Bollywood – jak choćby z Amitabhem Bachchanem, który czczony jest w jednej z hinduistycznych świątyń. Nie unikał rozmów ze zwykłymi ludźmi: taksówkarzami, sklepikarzami czy służącymi z Bombaju, Delhi czy Kalkuty. Szukał też w Indiach wątków polskich. Próbując dowieść, jak wiele łączy nasze kraje, opisał historie nie tylko Stefana Norblina, nadwornego malarza bajecznie bogatych maharadżów, czy arcybiskupa Zaleskiego, watykańskiego dyplomaty i budowniczego pierwszego na subkontynencie seminarium duchownego, ale także Dobrego Maharadży, który podczas drugiej wojny światowej dał schronienie polskim dzieciom. Kompletny portret Indii, targanych tęsknotą za dawną świetnością i marzeniami o jeszcze większej potędze. Piotr Kłodkowski – orientalista. Był ambasadorem RP w Indiach (2009–2014) z akredytacją w Nepalu, Bangladeszu, na Sri Lance i Malediwach. Laureat nagród: im. Beaty Pawlak i im. Józefa Tischnera. Autor książek O iluzji wartości uniwersalnych, O pęknięciu wewnątrz cywilizacji, Doskonały smak Orientu, Jak modlą się hindusi. Profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego w Katedrze Porównawczych Studiów Cywilizacji.
Data wydania: 2018-06-20
ISBN: 978-83-240-5382-7, 9788324053827
Wydawnictwo: Znak
Stron: 350

Autor

Piotr Kłodkowski Piotr Kłodkowski
Urodzony 20 stycznia 1964 roku w Polsce (Wrocław)
Piotr Kłodkowski – polski orientalista, dziennikarz, laureat Nagrody im. Beaty Pawlak (2004) i Nagrody im. księdza Józefa Tischnera (2006). Ambasador RP w Indiach w latach 2009-2014. W latach 1983–1989 studiował orientalistykę na Uniwersytecie Jagi...

Pozostałe książki:

Doskonały smak Orientu Homo mysticus hinduizmu i islamu Imperium boga Hanumana. Indie w trzech odsłonach O pęknięciu wewnątrz cywilizacji Wojna światów
Wszystkie książki Piotr Kłodkowski

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Imperium boga Hanumana. Indie w trzech odsłonach nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Imperium boga Hanumana. Indie w trzech odsłonach. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl