Iskierki

Henryk Urbanek
10 /10
Ocena 10 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Książka Iskierki
Książka Iskierki
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
10 /10
Ocena 10 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

O czym jest ta książka? I dlaczego warto – naprawdę warto! – ją przeczytać? To skupiona, intensywna opowieść o próbie zrozumienia swojego życia – losu? przeznaczenia? – jaką podejmuje dojrzały człowiek (to może być każdy z nas…), który, nagle znalazłszy się w ostatecznej skrajnej sytuacji (samobójstwo kogoś najbliższego), wędruje pod prąd czasu, by odpowiedzieć sobie na kilka elementarnych pytań, których nie miał odwagi wypowiedzieć wcześniej i próbuje dowiedzieć się czegoś istotnego o sobie, patrząc na siebie oczami innego. Lecz nie tylko dlatego warto przeczytać „Iskierki”. Także dlatego, że jest to poruszająca opowieść, która – w realistycznym kostiumie, unikając patosu i wzniosłego filozofowania – mówi o podstawowych człowieczych doświadczeniach: mierzy się ze śmiercią, samotnością, sumieniem, historią… W dodatku jest to fascynująca po wieść „o”: pisaniu, literaturze, byciu w/i poprzez pisanie… W ten sposób są „Iskierki” powieścią o niezwykle bogatej i błyskotliwej – lecz zawsze konsekwentnej i unikającej efekciarstwa – fakturze, łączącej w jednorodną, mocno istniejącą całość różne perspektywy i porządki narracji: dziennik, odmienne stylistycznie opowiadania, „dokumentalne” zapisy, głosy innych autorów... Każdy z osobna z tych powodów, dla których trzeba przeczytać „Iskierki”, już by wystarczył… A przecież jest ich tyle… I jeszcze więcej. Bronisław Maj „Iskierki” „skaczą” w mej pamięci już od pierwszej lektury, raz po raz rozświetlając nowe obszary uniwersalnych prawd życia – najważniejszych obszarów ludzkiej egzystencji. Bo ta powieść jest jak smaczny, dojrzały owoc, który od pierwszego skosztowania smakuje wybornie, a potem rozpływa się w ustach kolejnymi barwami smaku. Prawdziwa uczta dla intelektu! Ta wielowarstwowość „Iskierek” jest przy tym uniwersalna, kolejna ich lektura odsłania nowe sensy, a zawarte prawdy nie tracą na wartości w miarę upływu czasu. To wyszukane danie dla duszy i umysłu. Radosław Lemański, pisarz Henryk Urbanek jest absolwentem Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach, a w roku 1983 ukończył reżyserię filmowo-telewizyjną na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Był związany z Zespołem Filmowym „OKO” w Warszawie, pracował jako reżyser w Wytwórni Filmów Oświatowych w Łodzi, a od początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku jest artystą niezależnym, realizującym filmy głównie dla Telewizji Polskiej S.A. Jako reżyser, zrealizował wiele filmów dokumentalnych, za które zdobył wiele nagród. Ale jednocześnie Urbanek jest również autorem wierszy, opowiadań i felietonów drukowanych w różnych czasopismach: „Poezja” i „Student” (1981 r), „Więź” (1994), „Na Głos” (1995), „Gość Niedzielny” (1996, 1997), „Śląsk” (1996, 1997, 1998, 1999, 2000), „Akcent” (1997, 2007), „Odblaski nocy” (2010). „Iskierki” to laureat ogólnopolskiego „Konkursu na Dobrą Powieść”w kategorii „pamiętnik – wspomnienie”,organizowanego przez Wydawnictwo „Drzewo Laurowe".
Data wydania: 2011-06-07
ISBN: 978-83-62468-31-7, 9788362468317
Wydawnictwo: Drzewo Laurowe
Stron: 151

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

{}
Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Jak Iskierki mogą na nowo rozpalić to, co najlepsze w nas...

„Iskierki” „skaczą” w mej pamięci już od pierwszej lektury, raz po raz rozświetlając nowe obszary uniwersalnych prawd życia – najważniejszych obszarów ludzkiej egzystencji. Bo ta powieść jest jak smaczny, dojrzały owoc, który od pierwszego skosztowania smakuje wybornie, a potem rozpływa się w ustach kolejnymi barwami smaku. Prawdziwa uczta dla intelektu! Ta wielowarstwowość „Iskierek” jest przy tym uniwersalna, kolejna ich lektura odsłania nowe sensy, a zawarte prawdy nie tracą na wartości w miarę upływu czasu. To wyszukane danie dla duszy i umysłu. Danie, które może na nowo rozpalić to, co ... czytaj dalej »

SK
@skryby

Moja opinia o książce

Opinie
SK
@skryby
2011-06-03
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
„Iskierki” „skaczą” w mej pamięci już od pierwszej lektury, raz po raz rozświetlając nowe obszary uniwersalnych prawd życia – najważniejszych obszarów ludzkiej egzystencji. Bo ta powieść jest jak smaczny, dojrzały owoc, który od pierwszego skosztowania smakuje wybornie, a potem rozpływa się w ustach kolejnymi barwami smaku. Prawdziwa uczta dla intelektu! Ta wielowarstwowość „Iskierek” jest przy tym uniwersalna, kolejna ich lektura odsłania nowe sensy, a zawarte prawdy nie tracą na wartości w miarę upływu czasu. To wyszukane danie dla duszy i umysłu.
{} | link |

Co czytać po książce “Iskierki”- Henryk Urbanek

Książka A to Polska Właśnie? czyli Wesele 2012
A to Polska Właśnie? czyli ... Radosław Lemański
{}10/10
"A to Polska Właśnie? czyli Wesele 2012" to świetna satyrycz...
Książka WIERSZE NA DOBRANOC I NA DOBRY WIECZÓR
WIERSZE NA DOBRANOC I NA DO... Janusz Jabłoński
{}10/10
Wiersze na dobranoc i na dobry wieczór to tomik rymowanych, ...
Książka Dobiechna
Dobiechna Agnieszka Majchrzak
{}9.3/10
Pradzieje, czasy jeszcze przed formowaniem się państwa polsk...
Książka W Poszukiwaniu Energii Miłości
W Poszukiwaniu Energii Miłości Eliza Sarna
{}10/10
(…) Ludzie dużo śpią. Są tacy, co przesypiają całe swoje życ...
Książka Rok Jeża Teofila
Rok Jeża Teofila Aniela Cholewińska-Szkolik, Aniela Cholewińska
{}10/10
„Rok Jeża Teofila” Bajka opowiada o przygodach, jakie w ciąg...

Książki, recenzje, ogłoszenia, społeczność!

Znajdziesz tu wszystko, czego potrzebuje każdy wielbiciel książek. Załóż konto i korzystaj w pełni ze wszystkich możliwości serwisu.
Zarejestruj się
{}