Iwaszkiewicz Pisarz po katastrofie. Cześć 2. Tom 51

Marek Radziwon
Iwaszkiewicz Pisarz po katastrofie. Cześć 2. Tom 51
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Biografia Jarosława Iwaszkiewicza jest skomplikowana, wielowymiarowa i niejednoznaczna. Z pozoru wydaje się opowieścią o artyście, który zaprzedał duszę reżimowi, ale analizowana z uwagą skłania do znacznie głębszych refleksji. Był pisarzem i dyplomatą, poetą i posiadaczem ziemskim, znawcą muzyki i niespełnionym muzykiem, wreszcie długoletnim prezesem Związku Literatów Polskich; artystą, który po wojnie lawirował pomiędzy obroną wolności a serwilizmem, pragnąc jednocześnie tworzyć w poczuciu względnej choćby swobody.

Książka Marka Radziwona jest biografią polityczną, w której nie chodzi jednak tylko o uwikłanie w politykę sensu stricto, ale też - jak pisze sam autor - o pokazanie "poglądów [Iwaszkiewicza] na emigrację, na historię, na sąsiadów Polski, w tym przede wszystkim na Związek Radziecki i Niemcy".

Radziwon napisał mądrą, dociekliwą książkę, dotarł do wielu niewykorzystanych dotąd materiałów, takich jak listy, źródła archiwalne, czy też notesy i kalendarzyki pisarza. Nie przykrawa przy tym życia Iwaszkiewicza do współczesnych realiów, nie proponuje łatwych odpowiedzi, ostrożnie formułuje oceny. Zadaniem tej wyjątkowej biografii nie jest bowiem poniżenie lub wywyższenie bohatera, ale próba jego zrozumienia.

Był człowiekiem o wrażliwym sumieniu, który jednocześnie nie potrafił walczyć ze swoją ludzką słabością.
(Tomasz Łubieński)

Data wydania: 2013-04-08
ISBN: 978-83-01-17166-7, 9788301171667
Wydawnictwo: Naukowe PWN
Seria: Wielkie Biografie
Stron: 368
dodana przez: jatymyoni

Autor

Marek Radziwon Marek Radziwon Marek Radziwon (ur. 1970) – pracuje w Instytucie Europy Środkowo-Wschodniej w Lublinie, wykłada w Akademii Teatralnej w Warszawie. Wydał biografię Iwaszkiewicz. Pisarz po katastrofie (2010) i antologię wspomnień dysydenckich Wstyd było milczeć. Świad...

Pozostałe książki:

Iwaszkiewicz. Pisarz po katastrofie Żyliśmy jak ludzie wolni. Rozmowa z Siergiejem Kowalowem
Wszystkie książki Marek Radziwon

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Iwaszkiewicz Pisarz po katastrofie. Cześć 2. Tom 51 nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Iwaszkiewicz Pisarz po katastrofie. Cześć 2. Tom 51. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl