Ja nie jestem Miriam

Majgull Axelsson
8.9 /10
Ocena 8.9 na 10 możliwych
Na podstawie 7 ocen kanapowiczów
Ja nie jestem Miriam
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.9 /10
Ocena 8.9 na 10 możliwych
Na podstawie 7 ocen kanapowiczów

Opis

Kiedy członkowie rodziny zbierają się przy łóżku Miriam, żeby uczcić jej osiemdziesiąte piąte urodziny, odnoszą wrażenie, że jubilatka zapadła na demencję. Bo dlaczego mówi, że nazywa się inaczej, niż się nazywa? O jej przeszłości świadczy przecież numer wytatuowany na lewym przedramieniu. Ale prawda jest inna. Najwyższy czas, żeby ją poznała wnuczka Camilla. Prawdę o Auschwitz i Ravensbrück. O ludziach najbardziej pogardzanych. O Anuszy i Didim. I o tym, jak mieszkańcy spokojnego Jönköpingu dziesięć lat po nocy kryształowej wyszli na ulice, żeby przepędzić z miasta obcych. Majgull Axelsson, jedna z najsławniejszych pisarek ze Szwecji. Jest również wybitną autorką reportaży i książek publicystycznych oraz felietonów. Jej powieści nie dają łatwo o sobie zapomnieć. Nosi się je w sobie, odnosi do siebie, szuka się dróg bycia lepszym. Przetłumaczono je na ponad dwadzieścia języków. Wszystkie stały się światowymi bestsellerami. W każdej powieści Axelsson portretuje wiarygodne, głębokie psychologicznie, uwikłane w rozmaite relacje i doświadczenia kobiety. Jak powiedziała kiedyś w jednym z wywiadów: „Moim zdaniem szkoda czasu na pisanie o rzeczach, które nie są ważne. Z kolei sprawy ważne zwykle są w jakiś sposób bolesne”.
Data wydania: 2015-09-09
ISBN: 978-83-280-1453-4, 9788328014534
Wydawnictwo: W.A.B.
Stron: 512

Autor

Majgull Axelsson Majgull Axelsson
Urodzona 14 lutego 1947 roku w Szwecji (Landskrona)
Majgull Axelsson– szwedzka pisarka i dziennikarka. Majgull Axelsson wychowała się w Nässjö i zdobyła zawód dziennikarza w szkole dziennikarskiej Poppius. Jako dziennikarka interesowała się rynkiem pracy i gospodarką. Była rzecznikiem przy Ministers...

Pozostałe książki:

Kwietniowa czarownica Dom Augusty Ta, którą nigdy nie byłam Lód i woda, woda i lód Pępowina Droga do piekła Daleko od Niflheimu Ja nie jestem Miriam Pępowina. Część 1 Pępowina. Część 2
Wszystkie książki Majgull Axelsson

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Całe życie udając kogoś innego

23.06.2020

'' W tym samym momencie otworzyła się szczelina chłodu , ta , którą odkryła w sobie tego dnia , kiedy świat wyszedł z zawiasów , i pozwoliła jej popatrzeć na siebie z boku '' To jest właśnie to co ja nazywam mistrzostwem świata w pisaniu . Majgull Axelsson to jedna z tych pisarek które potrafią mnie zasmucić , rozbawić , wzruszyć i wkurzyć niemal... Recenzja książki Ja nie jestem Miriam

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@mikakeMonika
2019-12-28
8 /10
Przeczytane

 Znakomita książka. Jak wszystkie tej Autorki. W tej pisze o trudnych czasach obozów koncentracyjnych, kiedy ludzie ludziom zgotowali ten los..., ale i o czasach po, kiedy nadal wykluczamy "innych". I zaraz po wojnie, i teraz. Bardzo mądra książka i dająca wiele do myślenia. Pozostanie ze mną na długo. 

× 6 | link |
@bea-ta
@bea-ta
2019-11-17
9 /10
Przeczytane przeczytane 2017 dzieła moich ulubinych Poszukuję do swojej biblioteczki

To moje kolejne już spotkanie z M. Axelsson. I tym razem Axelsson nie zawiodła mnie. I tym razem poruszyła moje wnętrze i dostarczyła materiałów do rozmyślań.

Znowu spotkałam bohaterkę, która w dorosłym życiu musi się zmagać z traumami dzieciństwa. Jednakże teraz to nie relacje lub brak relacji między matką, a córką wysuwają się na plan pierwszy. Tym razem bohaterką Axelsson jest austriacka Romka Malika, która przechodzi przez piekło wojny (utrata bliskich, Auschwitz, pseudomedyczne eksperymenty Mengele i Ravensbrück) w międzyczasie przyjmując tożsamość zmarłej współwięźniarki Miriam. Żydówki. Co jest gorsze w obozie koncentracyjnym: bycie Romką czy Żydówką? Bohaterka zna odpowiedź: naziści najgorzej traktują Żydów, ale współwięźniowie Romów.

Raz przyjęta żydowska tożsamość będzie tożsamością naszej bohaterki jeszcze przez kilkadziesiąt lat. Każdy kolejny dzień to dla niej dzień walki: najpierw o przeżycie, później o możliwość życia w Szwecji, a jeszcze później o nieodrzucenie jej przez osoby, które stały się dla niej najbliższe, o możliwość pozostania w raju. Wypracowuje i realizuje szereg strategii umożliwiających jej wtopienie się, niewzbudzanie wątpliwości, niezdradzanie emocji… I tylko noce przypominają o przeszłości. I tylko noce przypominają o konflikcie osobowości, o konsekwencjach życia w kłamstwie, o wyrzeczeniu się siebie, swojej kultury, tożsamości… Tytułowe zdanie zostaje wypowiedziane przez naszą bohaterkę w dniu jej osiemdziesiątych piątych ur...

× 3 | link |
@zooba
@zooba
2019-11-27
9 /10
Przeczytane Posiadam Klub mola książkowego

Teoretycznie jest to kolejny powrót do tematu obozów koncentracyjnych, wojny, pseudomedycznych eksperymentów Mengele. Tym razem poszerzony o wątek losów cygańskich. Raczej niechętnie czytuję o wojnie, bo mam wrażenie, że wszystko już napisano. Ale dobry pisarz potrafi ten temat pokazać na nowo tak, że chce się czytać. Majgul Axelsson ma dar opowiadania, jej styl wybitnie mi odpowiada. Jej słowa docierają do serca, ale bez ckliwości, tanich chwytów.

Autorka ujęła mnie nie tylko świeżym przedstawieniem losów tytułowej Miriam, która należała do mniejszości narodowej o najgorszej pozycji w obozie. Jeszcze bardziej podobało mi się pokazanie powojennych losów Miriam, w tym nowoczesnym otwartym szwedzkim społeczeństwie. Które jednak nie chciało rozmawiać o wojnie, nie wierzyło relacjom więźniarek, zachowywało się jak dziecko, które zamyka oczy na widok nieprzyjemnego obrazka. W tym skandynawskim raju nie wszystko było jednak idealne, społeczeństwo rządziło się sztywnymi zasadami niczym wiktoriańska Anglia. Do tego dochodziło do zamieszek na tle rasistowskim, długo przed imigrantami z demoludów i krajów muzułmańskich.
„Jak się nie ma żadnych czarnuchów, to trzeba ich wymyślić.”

Równie ważny jest dla mnie, choć trochę pomijany w opiniach, pozornie nieistotny wątek szwedzkiej rodziny – odrzuconego przez ojca pasierba Miriam, jego skwaszonej wiecznie żony i pogubionej córki. Relacje w małżeństwie przybranego syna Miriam bezlitośnie kwituje mówiąc:
„Byłam w pie...

× 1 | link |
@Siostra_Kopciuszka
2020-06-23
9 /10
Przeczytane ☘️ Przeniesione z LC 👨 autor : Axelsson Majgull
KG
@kasik80
2020-06-11
10 /10
Przeczytane
@BagatElka
2019-11-13
7 /10
Przeczytane 2018 ZZZ....oddane

Cytaty z książki

O nie! Książka Ja nie jestem Miriam. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat