Ja, pustelnik. Autobiografia

Piotr Pustelnik, Piotr Trybalski
7.8 /10
Ocena 7.8 na 10 możliwych
Na podstawie 6 ocen kanapowiczów
Ja, pustelnik. Autobiografia
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.8 /10
Ocena 7.8 na 10 możliwych
Na podstawie 6 ocen kanapowiczów

Opis

Czternaście ośmiotysięczników w 20 lat. Trzeci Polak, który zdobył Koronę Himalajów i KarakorumNajwyższe szczyty i cena, jaką trzeba za nie zapłacićLegendarny himalaista Piotr Pustelnik po raz pierwszy opowiada swą historię Ta książka jest jak najlepsza powieść przygodowa. Dużo w niej zwrotów akcji, przypadkowych, a jak się później okaże przełomowych wydarzeń, radości, smutku, potyczek z przeznaczeniem i balansowania na granicy życia i śmierci. Nic nie zapowiadało, że Piotr Pustelnik zostanie jednym z najbardziej szanowanych i najlepszych górskich zdobywców. Poważna choroba serca, nadopiekuńcza matka, wesołe, czasem też trudne dzieciństwo. Pasja i miłość do gór rodziły się powoli. Pierwszego kursu skałkowego nie ukończył, mimo to coraz mocniej wierzył, że wysokie góry, te najwyższe, są jego prawdziwym przeznaczeniem. Swój pierwszy ośmiotysięcznik, Gaszerbrum II, zdobył w 1990 roku. Miał wówczas 39 lat. Droga na szczyty wszystkich czternastu ośmiotysięczników i zdobycie Korony Himalajów i Karakorum zabrały mu 20 lat. Ta książka jest opowieścią o tej drodze. I o cenie, jaką trzeba było za to zapłacić. Pustelnik szczerze, a w wielu momentach po prostu pięknie opowiada o swej pasji i sukcesach, ale też o tym, co w drodze na szczyt poświęcił, a poświęcił wszystko. Jest w tej opowieści miejsce na radość i świętowanie, jest także paniczny, zwierzęcy strach, są wspaniali himalaiści, z którymi się wspinał: Wanda Rutkiewicz, Krzysztof Wielicki, Ryszard Pawłowski, Piotr Morawski i plejada wielu innych wybitnych zdobywców, jest także smutek po stracie kolejnych przyjaciół i partnerów od liny. Dlaczego góry tak pociągają? Co pchało Pustelnika na najwyższe szczyty świata? Jak twierdzi sam bohater, wytłumaczyć, dlaczego ludzie chodzą po górach, albo się nie da, albo nie potrzeba tego robić – ta książka jest jednak próbą odszukania odpowiedzi na to pytanie.
Data wydania: 2017-09-14
ISBN: 978-83-08-06319-4, 9788308063194
Wydawnictwo: Literackie
Stron: 504
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Piotr Pustelnik Piotr Pustelnik
Urodzony 12 lipca 1951 roku w Polsce (Łódź)
Piotr Pustelnik – polski inżynier chemik, alpinista i himalaista, zdobywca Korony Himalajów i Karakorum. Piotr Pustelnik jest doktorem inżynierii chemicznej, pracownikiem naukowym Wydziału Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska Politechniki Łód...

Pozostałe książki:

15
Wszystkie książki Piotr Pustelnik

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Człowiek gór

1.09.2020

Lubię biografie, lubię czasami autobiografie, gdy są dobrze napisane, bo nie każdy potrafi opowiadać o sobie, aż wreszcie lubię książki o górach, choć w górach nie byłam i boję się wysokości, zimna, psów, wilków itd. Ale książki himalaistów, taterników i alpinistów mnie fascynują, bo opowiadają o zmaganiu się z samym sobą, o walce ze słabością w s... Recenzja książki Ja, pustelnik. Autobiografia

@Renax@Renax × 16

Moja opinia o książce

Opinie

@Jack_
2022-01-16
9 /10
Przeczytane Pustelnik_Piotr Zz_Lit_(Górska)

Z ogromną satysfakcją i zainteresowaniem przeczytałem autobiografie o Piotrze Pustelniku, trzecim Polaku, który zdobył Koronę Himalajów i Karakorum. Książka „JA PUSTELNIK”, autorstwa dziennikarza Piotra Trybalskiego to lektura o niezwykłym skromnym człowieku, wielkiej pasji, jaką jest miłość do gór wraz z całym bagażem trosk oraz trudnych decyzji i wyborów, które trzeba podjąć by ostatecznie osiągnąć szczyt i stać się wielkim człowiekiem.

Dużym zaskoczeniem dla mnie był fakt, że Pan Piotr swój pierwszy ośmiotysięcznik zdobył mając prawie czterdzieści lat a gdy atakował z sukcesem ostatni szczyt z Korony, czyli Annapurnę (8091 m) zbliżał się do sześćdziesiątki. Takie podejście musi budzić podziw, ponieważ on sam miał świadomość swoich ograniczeń i słabości ze względu na wiek, a jednak zaryzykował aby ostatecznie osiągnąć cel, o którym początkowo nie myślał, podczas swojej wysokogórskiej kariery.

Tę historię czytałem jak książkę przygodową, która mnie wciągnęła i pochłonęła bez reszty, wspaniała, niepowtarzalna, okraszona wielkim wysiłkiem opowieść o człowieku, który w górach był przede wszystkim ludzki, potrafił odpuścić i schować do kieszeni swoje ambicje, jeżeli ktoś potrzebował pomocy i wsparcia, a to w himalaizmie rzadkość.

Główną cechą himalaistów jest na ogół egoizm, mają, bowiem swój ściśle określony cel i nie oglądając się na nikogo idą tylko do przodu, Piotr Pustelnik jest zaprzeczeniem tradycyjnego wize...

× 3 | link |
@Ivi
2021-06-03
8 /10
Przeczytane Posiadam Legimi
@dyrcia7
2021-02-12
7 /10
Przeczytane
@Renax
2020-09-01
7 /10
Przeczytane Posiadam Autobiografie
@Evita
2020-05-13
8 /10
Przeczytane Z biblioteki Literatura górska Biografie/dzienniki/wspomnienia
@Sylwia_K
2019-10-26
8 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Ja, pustelnik. Autobiografia. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl