Jak wyobrażam sobie świat

Albert Einstein
9 /10
Ocena 9 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów
Jak wyobrażam sobie świat
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
9 /10
Ocena 9 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów

Opis

Wkład Alberta Einsteina w dziedzinę nauki stanowi temat ogromnej liczby książek. Jednak niewiele dzieł przedstawia równie wszechstronny i osobisty portret tego niezwykłego człowieka, który jeszcze za życia stał się legendą.

Jak wyobrażam sobie świat, to najbardziej kompletny zbiór popularnych pism Alberta Einsteina. Ich tematyka obejmuje jego poglądy na kwestie religii, praw człowieka, ekonomii, zasad rządzenia państwem i wojny jądrowej, a także przystępne wyjaśnienie zagadnień dotyczących teorii względności, grawitacji oraz właściwości czasoprzestrzeni.

Książka zawiera eseje Einsteina, począwszy od początków jego kariery, a skończywszy na ostatnim tekście z 1954 roku, czyli na rok przed jego śmiercią, kiedy to Einstein był powszechnie uznawany za jeden z najbardziej twórczych intelektów w historii ludzkości.

W pierwszej części Einstein koncentruje się na problemach ludzkiej egzystencji, znajdujących się poza sferą zainteresowań świata czysto naukowego, prezentując przenikliwą świadomość znaczenia moralnych i intelektualnych aspektów natury ludzkiej – od zagadnień dotyczących równości i wolności do relacji osobistych i rozwoju duchowego. Druga część książki zawiera szczegółowy opis wkładu, jaki Einstein wniósł w naukę, opisanych przez niego samego w wielu listach i podczas rozmaitych przemówień.

Albert Einstein - jeden z największych fizyków-teoretyków XX wieku, autor ogólnej i szczególnej teorii względności, współtwórca korpuskularno-falowej teorii światła, odkrywca emisji wymuszonej. W 1921 roku otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki. Opublikował ponad 450 prac, w tym ponad 300 naukowych.

Data wydania: 2018-11-15
ISBN: 978-83-7886-384-7, 9788378863847
Wydawnictwo: Copernicus Center Press
Kategoria: Pamiętniki
Stron: 528
dodana przez: chudini0505
Mamy 2 inne wydania tej książki

Autor

Albert Einstein Albert Einstein
Urodzony 14 marca 1879 roku w Niemczech (Ulm)
Albert Einstein – jeden z największych fizyków-teoretyków XX wieku, twórca ogólnej i szczególnej teorii względności, współtwórca korpuskularno-falowej teorii światła, odkrywca emisji wymuszonej. Laureat Nagrody Nobla za wyjaśnienie efektu fotoelektr...

Pozostałe książki:

5 prac które zmieniły oblicze fizyki Ewolucja fizyki Pisma filozoficzne Istota teorii względności
Wszystkie książki Albert Einstein

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Jak wyobrażam sobie świat? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@Carmel-by-the-Sea
2019-12-15
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane Reportaże_i_ współczesny_świat Fizyka_1 Nauki_przyrodnicze_ogólne_1 Posiadam

Zrozumienie istoty czyjegoś geniuszu nie jest zadaniem prostym. Geniusz, z definicji, dokonuje czegoś, co dla przytłaczającej większości pozostałych Ziemian jest nieosiągalne. Można po prostu zawyrokować, że ktoś nim jest, publikując biograficzne teksty opisujące osiągnięcia takiej wybitnej na jakimś polu jednostki i podając społeczeństwu ten fakt, jako coś udowodnionego, co pozostaje przyjąć jak aksjomat. Stawia to społeczeństwo przed faktem narzuconym z góry przez jakieś gremia, co może przypominać gombrowiczowską lekcję i autorytarne stwierdzenie: 'Słowacki wielkim poetą był'. Czy istnieje zatem szansa na zrozumienie istoty geniuszu w bezpośrednim z nim kontakcie? Zadanie trudne, szczególnie w przypadku genialności na polu nauk ścisłych.

Albert Einstein uchodzi archetyp geniusza-naukowca, który jako fizyk dokonał czegoś wielkiego, a tak naprawdę prawie nikt nie rozumie, czym to 'coś' jest. "Jak wyobrażam sobie świat" jest zbiorem tekstów Einsteina, które jednoznacznie pokazują wartość intelektualną jego dziedzictwa. Książka zbudowana jest wyraźnie z dwóch rozłącznych typów tekstów. Pierwsze 2/5 pracy stanowi pozbieranie wystąpień publicznych, w których Einstein odnosił się do spraw społecznych, polityki, gospodarki czy systemu edukacji. Reszta to teksty, które stanowią poglądową próbę opisania dokonań naukowych fizyka. Całość jest wyciągiem z aktywności pozazawodowej naukowca na przestrzeni 40 lat (1914-1954), kiedy był rozpoznawalnym, czy wręcz traktowanym jak ce...

{} | link |
@margoz
2021-01-18
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane

Książka "Jak wyobrażam sobie świat" jest zbiorem najważniejszych treści głoszonych przez Alberta Einsteina. Znajdziecie tu zarówno teksty pochodzące z wczesnych etapów kariery tego wybitnego uczonego, jak i jego ostatnie przemówienia, artykuły, odczyty i wywiady. "Jak wyobrażam sobie świat" pozwala nam poznać opinie Einsteina na szereg zagadnień ważnych także współcześnie. Przeczytamy tu w jaki sposób uczony wchodził w interakcje ze swoimi zwolennikami oraz przeciwnikami - jak chociażby w odpowiedzi Einsteina na protest organizacji kobiecej przeciwko jego przybyciu do Stanów Zjednoczonych czy też jego przemówienie do grupy dzieci z 1934 roku, w którym nawoływał do poszanownia nauki, rozwijania jej i przekazywania kolejnym pokoleniom. Zapoznamy się z poglądami uczonego na kwestie wiary, politykę, edukację, problemy społeczne i oczywiście naukę.

Być może ta książka pozwoli Wam znaleźć odpowiedź na zadane przez Einsteina pytanie: "Jak to się dzieje, że nikt mnie nie rozumie, a wszyscy mnie uwielbiają?"

{} | link |
@autodydaktyczna
2021-08-24
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

“Wszelka nauka jest niczym innym, jak tylko udoskonaleniem potocznego myślenia. ”
{}
#
“Nauczanie powinno wyglądać w taki sposób, aby to, co jest oferowane, było postrzegane jako wartościowy dar, a nie ciężki obowiązek. ”
{}
#
“Aby stać się nieskazitelnym członkiem stada owiec, przede wszystkim należy być owcą. ”
{}
#
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl