Jak zapewnić lepszą przyszłość swojemu dziecku 7 cech, które warto rozwijać

Michele Borba
8.3 /10
Ocena 8.3 na 10 możliwych
Na podstawie 9 ocen kanapowiczów
Jak zapewnić lepszą przyszłość swojemu dziecku 7 cech, które warto rozwijać
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.3 /10
Ocena 8.3 na 10 możliwych
Na podstawie 9 ocen kanapowiczów

Opis

Książka dr Borby ukoi niejeden rodzicielski niepokój o to, co zrobić, żeby wychować zdrowe, szczęśliwe i odnoszące w życiu sukcesy. Niesie optymistyczne przesłanie, że możliwe jest nauczenie dziecka empatii czy optymizmu, że nigdy nie jest za późno, żeby wyrosło na spełnionego dorosłego. Autorka wprowadza rozróżnienie między dziećmi nastawionymi na oceny i testy, a tymi, które mają szanse w pełni i swobodnie rozwinąć drzemiące w nich możliwości. Dr Borba uważa, że w XXI wieku stopnie czy wyniki testów wcale nie gwarantują odniesienia życiowego sukcesu, dlatego proponuje, żeby dla dobra dziecka, w procesie wychowawczym stawiać na rozwój siedmiu tzw. miękkich kompetencji, na: pewność siebie, empatię, samokontrolę, prawość, ciekawość, wytrwałość i optymizm. Dzieci skoncentrowane na tym, aby dobrze wypaść na egzaminach, są zestresowane, przemęczone i nieszczęśliwe. Mają problemy psychologiczne, często zmagają się z depresją i stanami lękowymi. Czują się puste w środku, choć na zewnątrz lśnią na licznych kursach i zajęciach dodatkowych, które dobrze wypadają w CV.
Tytuł oryginalny: Thrivers: The Surprising Reasons Why Some Kids Struggle and Others Shine
Data wydania: 2022-05-11
ISBN: 978-83-287-2234-7, 9788328722347
Wydawnictwo: Muza
Kategoria: Wychowanie
Stron: 350

Autor

Michele Borba Michele Borba
Urodzona 2 marca 1950 roku w USA
Dr Michele Borba jest uznaną na całym świecie psycholożką edukacyjną, ekspertką w zakresie rodzicielstwa, której celem jest wzmocnienie empatii i temperamentu dzieci oraz przerwanie cyklu przemocy wśród młodzieży. Wygłosiła prelekcje dla ponad milio...

Pozostałe książki:

Koniec ze złym zachowaniem
Wszystkie książki Michele Borba

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Ciekawy poradnik

25.05.2022

Zapewne większość nas rodziców nachodzą momenty refleksji na temat przyszłego życia naszych pociech. Mam rację? Czasami zastanawiamy się, co ten nasz nieborak będzie robił w życiu, z kim się zwiąże i czy będzie szczęśliwy. Patrząc na realia ówczesnego świata, obaw mamy coraz więcej i niestety każdego dnia kolejne nam przybywają. Co możemy zrobić w... Recenzja książki Jak zapewnić lepszą przyszłość swojemu dziecku 7 cech, które warto rozwijać

@justus228@justus228 × 2

WAŻNE

28.05.2022

„Jak zapewnić lepszą przyszłość swojemu dziecku” AUTOR: MICHELE BORBA WYDAWNICTWO MUZA PORADNIK „Nigdy nie skreślajmy swojego dziecka” W dobie technologi coraz gorzej jest w komunikacji z dziećmi, nastolatkami, do tego dochodzi nauka od rana do nocy. Coraz bardziej martwi nas jak zapewnić dziecku rozwój osobisty, zdrowi... Recenzja książki Jak zapewnić lepszą przyszłość swojemu dziecku 7 cech, które warto rozwijać

"JAK ZAPEWNIĆ LEPSZĄ PRZYSZŁOŚĆ SWOJEMU DZIECKU"

24.05.2022

Jako rodzic wiele razy myślałam, czy dobrze wychowuję swoje dzieci? Niestety pewności nie mam. Staram się, ale to czas wszystko zweryfikuje. Dzięki temu poradnikowi mogę zwrócić uwagę na to, co naprawdę jest wartościowe. Sądzę, że chcemy dla naszych dzieci, aby miały wszystko, były najlepsze. Może i przez nasze niespełnione ambicje. Cytaty autenty... Recenzja książki Jak zapewnić lepszą przyszłość swojemu dziecku 7 cech, które warto rozwijać

Moja opinia o książce

Opinie

@Lalka1
2022-05-27
7 /10
Przeczytane

To kolejny poradnik, jaki wpadł w moje ręce. Nie jestem zwolenniczka czytania poradników, ale czasem warto po nie sięgnąć . Książka skupia się na siedmiu cechach, które według autorki warto rozwijać w naszych dzieciach. Książka podzielona jest na trzy zasadnicze części.


Pierwsza to: troska o nasze serce. Autorka skupiła się tu na dwóch zasadach: pewności siebie i empatii. Druga części to tzw. kształtowanie umysłu. Mamy to kolejne trzy cechy jak: samokontrola, prawość i ciekawość. Ostatnia trzecia część to wpajanie silnej woli. Podzielona na dwie ostatnie cechy: wytrwałość i optymizm.


Poradnik napisany jest przystępnym językiem. Autorka nie tylko opisuje nam różne aspekty dotyczące danej cechy. Mamy nie tylko porady jak kształtować nasze dzieci, ale także uczy nas, że dzieci inaczej postrzegają świat niż my. Każda część opisująca daną cechę kończy się małym podsumowaniem co ułatwia nam zebranie myśli i informacje, jakie nam chciała przekazać autorka. Dużym plusem jest to, że autorka pokazała nam jak możemy pracować nad naszym dzieckiem w różnym przedziale wiekowym. Nie tylko nad mąłym ale np. nad nastolatkiem, co niektórym rodzicom bardzo ta wiedza by się przydała.


W książce oprócz faktów, porad autorki znajdziemy wypowiedzi dzieci czy rodziców. Niektóre są wręcz zaskakujące. Ta książka to nie tylko poradnik ale także książka, która pozwoli nam spojrzeć inaczej na wychowanie naszy...

× 4 | link |
@maczek89
2022-05-22
7 /10
Przeczytane

Czy we wszystkim trzeba być najlepszym ? Czy nie można mieć jedną pasję? Trzeba mieć ich jak najwięcej?


Czy nie jest tak, że to rodzice kładą nacisk na zainteresowania dziecka czasem wręcz niezgodnym z zainteresowaniem dziecka?


Nacisk i presja u dzieci, jakie są wywierane na wyniki w nauce, aby mieć same najlepsze oceny, a również nadmiar zajęć dodatkowych, by mieć jak najwięcej hobby i być we wszystkim najlepszym. Wszystko to prowadzi do wypalenia, braku czasu na zabawę, samotności przemęczenia, brakiem snu, stresu, a także depresji. Oczywiście rodzice nie robią tego specjalnie. Każdy chce dla swojego dziecka jak najlepiej.

Czy można temu zaradzić?

W książce autorka wskazuje 7 cech charakteru, nad którymi warto pracować z dzieckiem, aby było pewne siebie i szczęśliwe. Daje rady i ćwiczenia jak pielęgnować te cechy.Są to:
pewność siebie,
empatia,
samokontrola,
prawość,
ciekawość,
wytrwałość,
optymizm.

W książce znajdziemy wypowiedzi dzieci w różnym wieku i podejście rodziców. Wszystko to przeraża. Dziecko nie wie, kim jest, co lubi, bo nie ma czasu rozwijać to, co by samo chciało. Pęd, wyścig szczurów brak czasu na to, co ważne.

To nie tylko poradnik jest to zbiór / encyklopedia wiedzy, w której poruszane są kwestie podejścia do edukacji dzieci oraz oczekiwań, jakie stawiają zarówno rodzice, jak i szkoła. Wszystko to oparte jest o badania, jakie zostały przepro...

× 2 | link |
CZ
2022-06-04
7 /10
Przeczytane Posiadam

Dla rodziców najważniejsza jest przyszłość dziecka. Wymagają jak najlepszych ocen w szkole, zapisują dziecko na różne, dodatkowe zajęcia. Wszystko po to, aby zapewnić dobry start dziecku, dobrą szkołę, dobre studia. Okazuje się, że dzieci są zapracowane, przemęczone, nie mają czasu na wzajemne kontakty, no chyba, że te przez media społecznościowe. Zapracowani, nie są szczęśliwi, popadają w stres, mają zaburzenia lękowe, depresję, nie radzą sobie z porażkami. Zabrano im dzieciństwo.

Autorka książki zwraca uwagę na kształcenie tzw. kompetencji miękkich, takich jak pewność siebie, ciekawość, wytrwałość, empatia. Wtedy dziecku łatwiej przeżyć we współczesnym świecie. Nie można planować kariery dziecka już w przedszkolu.

To nie wyniki testów są najważniejsze, dziecko powinno być uczone, by skutecznie rozwijać te umiejętności, które posiadają, by polegały na sobie, by spokojnie mogły spełnić swoje marzenia. Tego powinni uczyć rodzice.

Uzyskane wysokie oceny nie gwarantują odniesienia życiowego sukcesu. Dzieci nastawione na wewnętrzny rozwój, zdaniem autorki, łatwiej adaptują się we współczesnym, zmiennym świecie. Charakteryzują się zwiększoną odpornością psychiczną, dzięki czemu potrafią radzić sobie z przeciwnościami czy porażkami.

Myślę, że ten przewodnik to dobra lektura dla rodziców.

× 2 | link |
@sylwiak801
2022-05-28
10 /10
Przeczytane

„Jak zapewnić lepszą przyszłość swojemu dziecku”


AUTOR: MICHELE BORBA


WYDAWNICTWO MUZA


PORADNIK


„Nigdy nie skreślajmy swojego dziecka”


W dobie technologi coraz gorzej jest w komunikacji z dziećmi, nastolatkami, do tego dochodzi nauka od rana do nocy. Coraz bardziej martwi nas jak zapewnić dziecku rozwój osobisty, zdrowie, szczęście. Psycholog i ekspert rodzicielstwa dr Michel Borby przybliża nam siedem cech, pomocnych w rozwoju wychowawczym, które pomogą nie tylko rodzicom, ale również opiekunom, nauczycielom.


"Bo każde dziecko jest ważne.”
Zaufanie
empatia
samokontrola
prawość
ciekawość
niezłomność
optymizm


Autorka na podstawie rozmów z dziećmi i nastolatkami pokazuje, jak w prosty sposób można zastosować pomysły, praktyki w rozmowach z dziećmi, pomóc odnieść życiowy sukces. Wymaga to tylko odrobiny czasu i zmiany nastawienia.
Bo nigdy nie jest za późno na zmiany, a dziecko może być spełnionym i szczęśliwym dorosłym.


Poradnik zaczyna się od rozmów z dziećmi, które opowiadają jak, wygląda ich dzień i z czym się muszą zmierzyć. Nauka i jeszcze raz nauka, dzieci słyszą, żeby odnieść sukces, muszą się uczyć, a do tego testy, poprawki, chodz...

| link |
@basiaa22.86
2022-05-16
10 /10
Przeczytane


Lektura skupia się na siedmiu cechach,które warto rozwijać u swojego dziecka:
➡️Pewnosc siebie
➡️Empatia
➡️Samokontrola
➡️Prawość
➡️Ciekawość
➡️Wytrwałość
➡️Optymizm

✨Poprzez prawdziwe i autentyczne rozmowy przeprowadzone z nastolatkami,rodzicami i wychowawcami pokazują realacje osób z którymi pracowała autorka.Pomagała-lecząc problemy z ktorymi podzieliła się w tym poradniku.

✨Jednym z wielu tematów poruszanym jest cecha pewności siebie dziecka,która nie zawsze ma od urodzenia.Dzięki specjalnym sposobom można ją nabyć.

✨Ograniczanie sprzętów elektronicznych dla dzieci(i nie tylko) jest bardzo ważnym elementem w czasie prawidłowego rozwoju swojej pociechy
✨Częste pochwały także są ważne w budowie wartości dziecka

➡️Poradnik jest wspaniałym lekturą nie tylko dla rodziców,ale tez dla wychowawców i osób zajmujących się dziećmi.

Bardzo podobało mi się sposób napisania książki. Na zakończenie każdego z rozdziałów jest podsumowanie i wypunktowanie pięciu najważniejszych wniosków
W epilogu jest przedstawiona „Ostatnia lekcja:Nigdy nie skreślajmy żadnego dziecka”
A na zakończenie:
>wskazówki do dyskusji o książce i pytania do dyskusji o książce

Jest to jeden z poradników,które uczą i podpowiadają ze warto pomoc i rozwijać siedem cech u dziecka💗💗

Dla mnie było to lektura,która dostarczyła mi mnóstwa konstruktywnych porad w wychowaniu moich dzieci♥️Napewno z nich skorzys...

| link |
@paula_9191
2022-05-20
Przeczytane

To nie tylko poradnik. Dostajemy tu kompendium wiedzy jak dobrze pokierować swoim dzieckiem. Jako matka 3 dzieci (każde na innym etapie) znalazłam w tej książce parę rad dla siebie.

Autorka stawia na 7 cech nad którymi warto pracować u dzieci:
- pewność siebie
- optymizm
- wytrwałość
- ciekawość
- samokontrola
- empatia
- prawość

Już na wstępie autorka pokazuje że dzieci teraz nie są takie same jak paręnaście lat temu. Przytoczone wypowiedzi dzieci w różnym wieku dodaje autentyczności.

"Każda mocna stro­na cha­rak­te­ru daje dziec­ku więk­sze szan­se w życiu i po­pra­wia jego wy­ni­ki w nauce, lecz re­zul­tat jest sil­niej­szy, kiedy łączy się jedną mocną stro­nę z in­ny­mi. Razem two­rzą efekt mnoż­ni­ko­wy."

Polecam każdemu kto stoi na drodze rodzicielskiej.

| link |
@Booklutek
2022-06-01
10 /10

Michele Borba „Jak zapewnić lepszą przyszłość swojemu dziecku”

Dr Michele Borba analizuje poprzez dogłębne badania, wywiady i anegdoty, które zebrała od setek uczniów z całego kraju, cechy, które sprawiają, że dzieci rozwijają się i cierpią z powodu ocen i wyników testów. Bada siedem mocnych stron charakteru, których rodzice i wychowawcy mogą uczyć swoje dzieci, aby pomóc im się rozwijać. Są to: pewność siebie, empatia, samokontrola, prawość, ciekawość, wytrwałość i optymizm.

Musimy przestać stawiać naszym dzieciom nierealistyczne oczekiwania i presję, że muszą być doskonałe we wszystkim. Praktyczne i łatwe do zastosowania porady, a więc bardzo aktualne. Powinna to być lektura obowiązkowa dla każdego, kto ma dzieci lub pracuje z dziećmi. 👍

| link |
@important.books
2022-06-07
6 /10
Przeczytane
@justus228
2022-05-25
8 /10
Przeczytane
@nana0404
2022-05-24
10 /10

Cytaty z książki

“Ta książka pokazuje rodzicom,nauczycielom i innym wychowawcom,jak wpajać dzieciom te deficytowe elementy charakteru,żeby wyrosły na silnych,odpornych ludzi o mocnych sercach,umyslach i woli ”
#
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl