Jak zdobyto Dziki Zachód. Prawdziwa historia podboju

Jarosław Wojtczak
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Jak zdobyto Dziki Zachód. Prawdziwa historia podboju
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

W 1803 roku młode Stany Zjednoczone weszły w posiadanie rozległego terytorium na zachód od rzeki Missisipi. Tak zwany Zakup Luizjany (Louisiana Purchase) otworzył drogę dla realizacji ostatniego i największego etapu w historii kolonizacji Ameryki Północnej – marszu na zachód, który rozpoczął się ponad sto lat wcześniej. Książka Jak zdobyto Dziki Zachód to pasjonujący i błyskotliwy opis wielkiej przygody – procesu odkrywania i zasiedlania dzikich terytoriów leżących na zachód od rzeki Missisipi od pierwszych lat XIX stulecia. To opowieść o traperach i „odkrywcach ścieżek”, którzy przecierali szlaki przez nieogarnięte wzrokiem równiny i nieprzebyte góry, poszukiwaczach, którzy w 1849 roku wywołali słynną „gorączkę złota” w Kalifornii, królach bydła, kowbojach i rewolwerowcach. To historia dyliżansu pędzącego przez prerię, nieustraszonych kurierów poczty konnej "Pony Express" i transkontynentalnej kolei żelaznej. To także opowieść o zwykłych ludziach, którzy pakowali swój skromny dobytek na kryte płótnem wozy i rzucając wyzwanie niebezpieczeństwom na szlaku, wędrowali w poszukiwaniu lepszego życia. To wreszcie opowieść o smutnym losie Indian, pierwotnych mieszkańców Ameryki, którzy stali na drodze pochodu białego człowieka i po latach krwawych walk zostali wydziedziczeni ze swojej ziemi.
Data wydania: 2017-02-02
ISBN: 978-83-11-14079-0, 9788311140790
Wydawnictwo: Bellona
Kategoria: Historia
Stron: 328

Autor

Jarosław Wojtczak Jarosław Wojtczak Pisarz, podróżnik, popularyzator historii, indianista. Autor poczytnych książek popularnonaukowych, publikowanych głównie w serii „Historyczne Bitwy” nakładem wydawnictwa Bellona (20 tomików, 18 wydanych, 2 przygotowane do druku). Jego ostatnią, ...

Pozostałe książki:

Bannockburn 1314 Bannockburn 1314 Bosworth 1485 Big Hole 1877 Alamo - San Jacinto 1836
Wszystkie książki Jarosław Wojtczak

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Jak zdobyto Dziki Zachód. Prawdziwa historia podboju aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Carmel-by-the-Sea
2019-12-15
7 /10
Przeczytane Posiadam Historia_1

Mit Dzikiego Zachodu w świadomości społecznej stworzyły tandetne i z reguły nieprawdziwe historie wydawane broszurowo pod koniec XIX wieku i kolportowane w pociągach amerykańskich, rewie Buffalo Billa, opowieści uczestników wydarzeń (jeśli ich utrwalenia dożyli), wodewil i ostatecznie filmy westernowe. Całość tych pół-prawd i kłamstw wpisała się w amerykańską potrzebę zbudowania chwalebnego i nieuchronnego ciągu zdarzeń budujących państwo. Jarosław Wojtczak w "Jak zdobyto Dziki Zachód. Prawdziwa historia amerykańskiego Pogranicza" bardzo ciekawie, przekrojowo i ze znawstwem opisał stan faktyczny - mieszankę wstydu i dumy, która musi być udziałem 'białych' imigrantów z Europy.

Książka jest zgrabnym połączeniem kluczowych faktów historycznych z opisem codzienności Pogranicza, czyli terenów na zachód od Missisipi. Ramy czasowe obejmują niemal wyłącznie XIX wiek. Praca została zbudowana logicznie poprzez połączenie narracji historycznej z szybkim przechodzeniem do opisywania kolejnych zjawisk i tematów charakterystycznych dla Dzikiego Zachodu. Nie jest to głęboka krytyczna monografia, ale dobra i poparta wiedzą źródłową opowieść, która demitologizuje to, co trzeba, usprawiedliwa to, co można dając obraz codzienności Indian, poganiaczy bydła (czyli kowbojów), pionierów i traperów, stróżów prawa i pospolitych przestępców, prostytutek i poszukiwaczy złota.

Chyba najciekawsze partie, to opisy codzienności kowbojów podczas pędzenia bydła czy zupełnie niezgodne z kino...

| link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Jak zdobyto Dziki Zachód. Prawdziwa historia podboju. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2023 nakanapie.pl