Jak żołnierz gramofon reperował

Saša Stanišić
9.5 /10
Ocena 9.5 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów
Jak żołnierz gramofon reperował
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
9.5 /10
Ocena 9.5 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów

Opis

"Jak żołnierz gramofon reperował" Sašy Stanišicia to tragikomiczna powieść o upadku Bośni i o niemieckim wygnaniu, o ojczyźnie i życiu w obcym kraju. Alexander, obdarzony niezwykłym talentem narratorskim bohater książki Stanišicia, dorasta w małej wiosce w Bośni. Niestety, w jego świat wkracza wojna i Aleksander wraz z rodzicami musi uciekać na Zachód. Na wygnaniu jego zamiłowanie do snucia niezwykłych historii okazuje się drogą do obłaskawienia nowej rzeczywistości...

"Poetycka, pełna humoru, napisana w imię ocalenia wspomnienia książka, która żadnego czytelnika nie pozostawi obojętnym."
Data wydania: 2008-01-01
ISBN: 978-83-7536-031-8, 9788375360318
Wydawnictwo: CZARNE
Seria: Inna Europa, Inna Literatura
Stron: 346

Autor

Saša Stanišić Saša Stanišić
Urodzony 7 marca 1978 roku w Bośni i Hercegowinie (Wiszegrad)
Saša Stanišić – niemieckojęzyczny pisarz pochodzenia bośniackiego. Urodził się w ówczesnej Jugosławii w mieszanym, serbsko-bośniackim małżeństwie. Po wybuchu wojny, w wieku 14 lat, razem z rodzicami wyjechał do Niemiec. Studiował na Uniwersytecie...

Pozostałe książki:

Jak żołnierz gramofon reperował Skąd Noc przed festynem Wie der Soldat das Grammofon repariert
Wszystkie książki Saša Stanišić

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Jak żołnierz gramofon reperował nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@OutLet
2024-03-24
8 /10
Przeczytane

Bohater powieści często powtarza słowa: "Gdybym był czarodziejem zdolności...".
Tak więc i ja, gdybym była czarodziejką zdolności, napisałabym rzetelną recenzję. Ale niestety, obowiązki zawodowe znów mnie pokonały i czytałam tę książkę długo, z przerwami, z doskoku. Nie jestem w stanie teraz odtworzyć swoich wrażeń w formie, która byłaby do przyjęcia jako recenzja i na jaką ta książka zasługuje.
Mogę jedynie napisać, że to kolejny obraz wojny i jej konsekwencji - jako doświadczenia rozpadu, okrucieństwa, utraty, niedającej się ukoić niczym tęsknoty, stąpania po gruzach (dosłownie i w przenośni), dręczących poszukiwań i prób odzyskiwania. To zadawanie pytania - kim naprawdę jestem, teraz, po wojnie. I czy wojna aby na pewno się skończyła. Bo w najlepszych książkach o wojnie - a ta do nich należy - wojna jest pozbawiona twarzy tego czy tamtego narodu, kraju, plemienia. I jednocześnie w tych najlepszych książkach autorzy składają hołd bardzo konkretnym narodom, krajom czy plemionom.
Dziadek Slavko, rzeka Drina, dziewczynka Asija, o której nie wiadomo już, czy na pewno istniała, pewna baśniowość tej opowieści, sportowy kostium nałożony na fabułę i pasujący jak ulał, prawdziwie literacki, na najwyższym poziomie język - to kolejne atuty. Jest ich więcej.
Do tej książki chciałabym kiedyś wrócić - a to o czymś świadczy, bo co do zasady takich powrotów nie robię.

× 27 | link |
@wyciszka
@wyciszka
2008-09-19
10 /10
@enga
@enga
2011-02-09
10 /10
Przeczytane Z Kolejkowa
@timbuktu
@timbuktu
2009-03-12
10 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Jak żołnierz gramofon reperował. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat