Jan Paweł II

Tadeusz Bartoś
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Jan Paweł II
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Książka Tadeusza Bartosia o Janie Pawle II, opatrzona podtytułem „analiza krytyczna”, znacząco różni się od dotychczas wydawanych w Polsce pozycji poświęconych zmarłemu w 2005 roku papieżowi. Autor – znany teolog, publicysta i były dominikanin – nie rysuje bowiem kolejnej laurki, lecz przygląda się postaci i poglądom Jana Pawła II z krytycznym namysłem. Docenia wielkość Wojtyły, ale też potrafi wskazać błędy jego pontyfikatu, pośród których na czołowe miejsce wysuwa zaniedbanie spraw wewnętrznych Kościoła, centralizację władzy, nieumiejętność słuchania przeciwnych argumentów oraz niezdolność do dialogu, zwłaszcza w takich kwestiach jak ewolucja teologii, reforma Kościoła, teologia wyzwolenia, antykoncepcja, celibat, wychowywanie duchownych (tuszowanie skandali seksualnych), rozumienie pojęć prawdy i wolności. Opinie przytaczane przez Bartosia traktowane są za granicą jako oczywistość. Do Polski jednak nie docierają. Krytycy Jana Pawła II zaliczani są u nas automatycznie do grona radykalnych antyklerykałów, a oceny jego pontyfikatu dokonywane są zazwyczaj na klęczkach. Zdaniem Bartosia, uczciwość intelektualna wymaga konfrontacji różnych punktów widzenia. To droga do lepszego zrozumienia. Bartoś analizuje mit Karola Wojtyły jako ostatniego Wielkiego Romantyka, nawiązując m.in. do Juliusza Słowackiego przepowiedni o słowiańskim papieżu oraz interpretując obraną przez Wojtyłę rolę duchowego przewodnika przez pryzmat polskiego mesjanizmu. Prezentuje Jana Pawła II koncepcję religii i religijności, a także teologii, w których nazbyt dominującą rolę odgrywają etyka i moralność. Krytykuje zamknięcie „polskiego papieża” na dialog z osobami o odmiennych poglądach – zwłaszcza z przeciwnikami w łonie samego Kościoła; zamknięcie zadziwiające zwłaszcza w zderzeniu z otwartością Karola Wojtyły na ludzi. Przygląda się też Opus Dei, kontrowersyjnej organizacji cieszącej się szczególną sympatią Jana Pawła II. Podsumowuje wreszcie ponad 26-letni pontyfikat, wskazując na rolę, jaką odegrał on w obaleniu komunizmu oraz podtrzymaniu „kondycji duchowej” Polaków. I stawia pytania o przyszłość nie tylko polskiego katolicyzmu. Tadeusz Bartoś (ur. 1961) – filozof, teolog, komentator bieżących wydarzeń z życia Kościoła na łamach „Gazety Wyborczej”, „Tygodnika Powszechnego”, „Dziennika”; były dominikanin. Opublikował m.in.: Ścieżki wolności i Wolność, równość, katolicyzm.
Data wydania: 2008
ISBN: 978-83-60457-46-7, 9788360457467
Wydawnictwo: SIC!
Stron: 176

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Jan Paweł II? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@Carmel-by-the-Sea
2019-12-15
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane Posiadam Filozofia_teologia_2

W niektórych, uformowanych w Polsce, kręgach takie książki, jak "Jan Paweł II. Analiza krytyczna" mogą uchodzić za obrazoburcze, niegodne. Jednak ja cieszę się, że powstają. Tadeusz Bartoś, były zakonnik, odważył się zmierzyć z mitem polskiego papieża. Praca nie ma charakteru wyczerpującego i wielostronnego traktatu analizującego wszelkie aspekty działalności, poglądy i sposób sprawowania urzędów kościelnych przez Karola Wojtyłę. Bartoś pokusił się jedynie o, bliskie eseistycznemu w formie, zaprezentowanie kilku kluczowych cech samego papieża jak i jego pontyfikatu. Całość jest tekstem dalekim od oficjalnego i typowo polskiego, jednostronnego i niemal bałwochwalczego odbierania Jana Pawła II.

Pracę można podzielić na wyraźne dwie, niemal równej długości, części. W pierwszej dostajemy krótkie zreferowanie poglądów moralnych, teologicznych i etycznych papieża. W drugiej skupił się Bartoś na zaprezentowaniu wizji dialogu wewnątrz katolickiego i międzyreligijnego, oraz ciekawej dyskusja nad fenomenem Opus Dei w kontekście papieża.

Pierwsza cześć, bardziej hermetyczna i bliższa zainteresowaniom samego autora książki, stawia pod znakiem zapytania wiele przekonań polskiego papieża. Główny zarzut Bartosia skupia się na wytknięciu Wojtyle sprowadzenia etyki do moralności w wydaniu, które nie znosiło krytyki. Dla Jana Pawła II doktryna katolicka jest prawdą, którą w życiu ma przyjąć wierny. Stąd każde odstępstwo od niepozostawiającej miejsca na interpretacje moraln...

{} | link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Jan Paweł II. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
  • O nas
  • Kontakt
  • Pomoc
  • Polityka prywatności
  • Regulamin
  • © 2021 nakanapie.pl
    Zrobione z {} na Pradze Południe