Jest alternatywa

Czesław Bielecki, Czesław Bielecki
5 /10
Ocena 5 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Jest alternatywa
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
5 /10
Ocena 5 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

W 1989 roku udało nam się zrobić rzecz dla innych narodów niewyobrażalną. Ruszyliśmy z miejsca głaz komunizmu, który przygniatał ludzkość przez niemal pół wieku. W skali globalnej było to z pewnością największe polskie zwycięstwo w historii. Dokonaliśmy tego, co innym narodom – także naszym sąsiadom, w tym Niemcom i Rosji – wydawało się niemożliwe.

„Alternatywa” jest książką o rzeczach już jak najbardziej możliwych, których nie zrobiliśmy przez następne 25 lat po upadku komunizmu. Rzeczach, bez których nasza wolność i nasza niepodległość są wciąż kruche. Zdaniem autora polska administracja publiczna, sądownictwo, obrona narodowa nie gwarantują nam miejsca w Europie, do jakiego aspirujemy. - Ani to Zachód, ani Wschód, jakbyś stanął w drzwiach – pisał o takiej sytuacji jeden z publicystów Drugiej Rzeczpospolitej. Nasza Trzecia trwa już dłużej niż Druga, choć nie zrealizowała żadnego projektu na miarę Gdyni czy COP-u.

Czesław Bielecki przedstawia swoje diagnozy i formułuje wybory, przed którymi stoimy. Pokazuje sploty problemów i fałszywe alternatywy, wszystko to, czego polska klasa polityczna nie ma odwagi rozstrzygnąć. Pokazuje jak, zachowując tożsamość, przezwyciężyć naszą mentalność. To ona prowadzi do notorycznego marnowania kapitału ludzkiego i intelektualnego, a w konsekwencji – przegrywania zwycięstw. Autor jest wierny swemu mottu: Każdy wie tyle, ile wiedzieć chce. Szczególnie w polityce.

Data wydania: 2014-10-31
ISBN: 978-83-7561-481-7, 9788375614817
Rodzaj: audiobook
Wydawnictwo: MT Biznes
Kategoria: Gospodarka
dodana przez: chudini0505
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Jest alternatywa? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@zooba
2019-11-27
5 /10
Przeczytane Audiobooki Posiadam Inspiracje/idee

Rzadko mi się zdarza przeczytać jakąś pozycję bo jeden czytelnik w bezwarunkowym zachwycie dał jej 10 gwiazdek. I to książkę publicystyczną o obecnej sytuacji w polityce.

Ok, dokładnie rzecz biorąc książka mówi o polityce z roku 2014, co dodaje treści dodatkowych smaczków.

Autor, skądinąd mi nieznany, stara się zdiagnozować przyczyny zmarnowania wielkiej szansy, jaką Polska miała w chwili upadku PRL i następnych paru latach. Bardzo wiele spraw zostało zrobionych bez planu, wiele zaniechanych, a wiele przeprowadzonych ze szkodą dla kraju (słynna gruba kreska, klapa powszechnej prywatyzacji itd.). Bardzo bliskie mi były fragmenty o braku propaństwowych polityków, miernotach garnących się do władzy, wodzowskich partiach, które dławią niezależne myślenie wśród swoich członków i sympatyków, o bezwładzie administracji i innych bolączkach społeczeństwa widocznych gołym okiem. Diagnoza gorzka. Co ciekawe, cierpkie słowa kierowane są w stronę rządu Donalda Tuska, a dokładnie to samo można zarzucać obecnemu rządowi. Czyli bylejakość nie jest zmonopolizowana przez jedną stronę politycznej sceny.
Bardzo dużą uwagę autor przywiązuje do stosunków polsko-rosyjskich wieszcząc konflikt zbrojny z Rosją putinowską. Apeluje o wzmocnienie armii zawodowej, rezerwowej i powołanie obrony terytorialnej. Strateg ze mnie jak z koziej d... trąba, ale gdybym ja miała napaść na Polskę wynajęłabym paru bystrych hakerów do wprowadzenia chaosu w kraju, przegrzałabym nasze pamiętające k...

| link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Jest alternatywa. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2023 nakanapie.pl