Joga w Polsce od końca XIX wieku do 1939 roku

Agata Świerzowska
Joga w Polsce od końca XIX wieku do 1939 roku
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Konteksty ezoteryczne i interpretacje


Celem książki jest ukazanie ogółu idei związanych z jogą w Polsce w okresie od końca XIX wieku do 1939 roku wraz z kontekstem, z którego wyrastała i od którego pozostawała zależna. Joga w Polsce, w omawianym okresie, pozostawała ściśle związana z zachodnimi tradycjami ezoterycznymi (m.in. teozofią, antropozofią, agni jogą, spirytyzmem) – one to wyznaczyły ramy rozumienia jogi, jej interpretacji i wreszcie tego, jak była wcielana w praktykę życia codziennego. Jednocześnie jednak to właśnie ów kontekst ezoteryczny sprawił, że na gruncie polskim joga została związana z bogatym zespołem motywów narodowościowych, patriotycznych, niepodległościowych oraz mesjanistycznych i millenarystycznych, które nadały jej specyficzny charakter.

Pierwsza część książki – „Konteksty ezoteryczne” – została w poświęcona omówieniu wybranych wątków o proweniencji ezoterycznej, inspirowanych nimi lub przetworzonych przez tradycje ezoteryczne, które miały zasadnicze znaczenie dla powstania polskich interpretacji jogi i które w tych wizjach albo pojawiają się w formie niezmienionej, albo – częściej – zyskały nową formę. Część druga – „Interpretacje” dotyczy ściśle jogi w Polsce w okresie tuż przed odzyskaniem niepodległości w 1918 roku do wybuchu drugiej wojny światowej. Nie jest to jednak historia jogi (rozumiana jako historia faktów), ale raczej historia idei i jej interpretowania – wypracowywania sposobów rozumienia jogi i wdrażania jej w praktykę.

Książka ma charakter pionierski – podjęta problematyka nie była dotychczas przedmiotem systematycznych badań, a wykorzystane materiały archiwalne, dotąd niepublikowane, dają wgląd w niepoznany najwcześniejszy etap historii jogi w Polsce. Książka będzie interesującą pozycją zarówno dla badaczy historii kultury polskiej przełomu wieków, jak i czytelników zainteresowanych dziejami jogi na Zachodzie.

Przedstawiając wybraną przez siebie problematykę Autorka wykazuje dużą erudycję i dobre przygotowanie warsztatowe. Książka jest napisana ładnym stylem literackim i może stanowić wartościową lekturę dla szerszego niż ściśle naukowe grona czytelników.
Prof. dr hab. Beata Szymańska

Data wydania: 2019-06-18
ISBN: 978-83-233-4643-2, 9788323346432
Wydawnictwo: WUJ - Wyd. Uniwersytetu Jagiellońskiego
Seria: Bezkresy Kultury
Stron: 556
dodana przez: jatymyoni

Autor

Agata Świerzowska Agata Świerzowska Religioznawca, profesor w Katedrze Porównawczych Studiów Cywilizacji Uniwersytetu Jagiellońskiego, redaktor naczelny pisma „The Polish Journal of the Arts and Cuture. New Series” oraz redaktor prowadzący naukowej serii kulturoznawczej „Bezkresy kult...

Pozostałe książki:

Guru. Między tradycją a nowoczesnością Joga Droga do transcendencji Joga w Polsce od końca XIX wieku do 1939 roku O odnowie życia zakonnego i kierownictwie duchowym Studia ezoteryczne. Wątki polskie The Temple Road Towards a Great India
Wszystkie książki Agata Świerzowska

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Joga w Polsce od końca XIX wieku do 1939 roku? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Joga w Polsce od końca XIX wieku do 1939 roku. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl