Julian

Gore Vidal
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów
Julian
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów

Opis

Rzymski cesarz, filozof, żołnierz, reformator, poeta. Jedna z najbarwniejszych postaci starożytności. Geniusz wojenny dorównujący poziomowi Juliuszowi Cezarowi i Aleksandrowi Wielkiemu. Oddany bogom hellenistycznym, walczy z chrześcijaństwem. Traci życie w wieku trzydziestu dwóch lat. Nad powieścią unosi się klimat końca starego świata zastępowanego przez cos gorszego. Poganie odchodzą stopniowo do przeszłości , a wraz z nimi gaśnie blask imperium, które już nigdy nie będzie tak silne jak niegdyś. Vidal z kunsztem odtwarza realia epoki drugiej połowy IV w.n.e. Julian postrzegany jest jako jedna z najlepszych powieści historycznych przez niego napisanych.
Data wydania: 2014-12-09
ISBN: 978-83-64185-67-0, 9788364185670
Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy Erica
Stron: 543
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Julian? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@Betsy59
2021-10-29
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane 2021

Świetna, erudycyjna, inteligentna biografia Juliana Augusta, znanego także jako Julian Apostata, ostatniego niechrześcijańskiego cesarza rzymskiego. Spędzający dzieciństwo w ciągłym oczekiwaniu na śmierć ze strony swej zbrodniczej rodziny, później wychowywany na katolickiego biskupa, marzący o zostaniu filozofem, staje się w końcu cesarzem największego starożytnego imperium. Usiłuje przywrócić dawną, hellenistyczną wiarę, reformuje system podatkowy, stara się rządzić w sposób demokratyczny. Jednocześnie broni Galii przed Gotami, podbija Persję, okazuje się świetnym, zwycięskim wodzem. Żył zbyt krótko, aby mu się to wszystko udało, zostaje zamordowany w wieku lat 32. Książka jest doskonale napisana, opisy bitew porywające, motywy postępowania bohatera przekonująco wyjaśnione. Dodatkowo pamiętnik Juliana komentuje dwóch współczesnych mu, starych, złośliwych filozofów, co dodaje wydarzeniom obiektywizmu a ich wzajemne przytyki są nieodparcie zabawne. Perełka czytelnicza!

{}× 16 | link |
@eR_
2019-12-19
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane Współpraca

Julian Apostata(ten przydomek nadała mu historia) w związku z jego wyrzeczeniem się wiary chrześcijańskiej, mimo, że cała jego rodzina, a także otoczenie wyznawało tą wiarę.
Był ostatnim cezarem który powrócił do rzymskich wierzeń, przede wszystkim był to kult Heliona.
Władcą został w bardzo młodym wieku, bo miał zaledwie 23 lata.
Jednak wykazał się zdumiewająco dobrym podejściem do takich aspektów władzy jak wojskowość, czy podatków, które mając na względzie biedniejszych poddanych znacznie obniżył.
Znakomity strateg wojskowy, który zdołał wyprzeć Germanów za Ren.
Zamordowany w wieku 31 lat.
Wyznający wiarę w jedynego Boga historycy oczywiście uwypuklili to zabójstwo twierdząc, że to kara za grzechy.Julian uważał bowiem chrześcijaństwo za wyjątkowo niebezpieczną sektę i tępił wszelkie jej przejawy.

Autor zastosował bardzo ciekawy zabieg polegający na zmianie głównych bohaterów na początku książki, a także wykazał się talentem komponując powieść tak, aby chronologia wydarzeń nie była zaskoczeniem dla czytelnika.
Wszystko wyszło przejrzyście i z przyjemnością odwracałem kolejne strony.
Gore Vidal jest klasą samą w sobie, nie oczekiwałem niczego innego.
Polecam szczerze wielbicielom historii, ale także tym którzy mają dość sieczki która urasta do miana literatury.
Dziękuję Wydawnictwu Erica za udostępnienie mi tej pozycji.

{}× 2 | link |
@melkart002
2020-09-08
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane Poszukuję do swojej biblioteczki
@MAD_ABOUT_YOU
2019-11-20
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane 1a) Od znajomych 1j) Lit. Ameryki PN: amerykańska 1ź) 2000-2005 1g) Z historią w tle 1b) Czytane na studiach 1ł) Rzym i czasy Cesarstwa Rzymskiego

Cytaty z książki

“Czy chcecie posągu, czy człowieka?”
{}× 1
#
“Jak powiedział ich Bóg Mojżeszowi: "Izrael jest moim synem, moim pierworodnym". Otóż jeżeli ten Bóg Żydów jest istotnie, jak twierdził Paweł, Jedynym Bogiem, to dlaczego zachował dla jednej ni...”
{}× 1
#
“Jedni kochają konie, inni ptaki, jeszcze inni zwierzęta różne. Ja natomiast od dziecka namiętnie pragnąłem posiadać książki.”
{}× 1
#
“Muszę powiedzieć, że trząsłem się ze wściekłości czytając owe słowa. Tak, jestem próżny. Nie ma na to rady. Pragnę uznania. Pragnę zaszczytów. Pragnę sławy. Ale pragnę tylko tego, co mi się na...”
{}× 1
#
“Powiadają, że poznać samego siebie znaczy to poznać wszystko, co ludzkie. Ale, rzecz jasna, nikt nigdy nie może poznać siebie. Nic, co ludzkie, nie jest ostatecznie obliczalne, jesteśmy obcy n...”
{}× 1
#
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl