Kądziel

Paulina Klimańska-Nowak
9.4 /10
Ocena 9.4 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów
Kądziel
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
9.4 /10
Ocena 9.4 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów

Opis

„Kądziel” to próba zrozumienia przyczyn i konsekwencji rodzinnych dramatów oraz opowieść o krzywdzących stereotypach, jakie wciąż dominują w postrzeganiu kobiecości.
Trzydziestoletnia Lena dowiaduje się, że jest w ciąży i wtedy do głosu dochodzą tłumione przez nią od lat lęki i wątpliwości. Czy bolesna historia rodzinna wpłynie na jej macierzyństwo? Co mogłyby jej przekazać antenatki?

Opowieść o najistotniejszych dla siebie wydarzeniach snują cztery kobiety: mieszkająca na wsi w dwudziestoleciu międzywojennym Teresa, jej córka Aleksandra, wnuczka Maria oraz współcześnie żyjąca prawnuczka Lena. Ich historie splatają się ze sobą, a to rodzi pytanie, czy kolejne pokolenia powtarzają te same losy, dążąc do upragnionego spełnienia.

Wydanie 1
Data wydania: 2024-09-04
ISBN: 978-83-67133-56-2, 9788367133562
Wydawnictwo: Moc Media
Stron: 318
dodana przez: Vernau

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Po kądzieli

5.09.2024

Najprościej mówiąc „Kądziel” jest powieścią o kobietach, stworzoną dla kobiet i przez kobietę :) No ale kto, jeśli nie kobieta, mógłby tak ładnie napisać o tym, co czujemy? Ta książka to pełnia kobiecości w wielu jej odcieniach. Także tych mrocznych. Teresa, Aleksandra, Maria i Lena – cztery kobiety, każda reprezentująca inne pokolenie, wszystkie... Recenzja książki Kądziel

@landrynkowa@landrynkowa × 17

Od kobiety, dla kobiet, o kobietach. "Kądziel.

15.09.2024

„Pewnie nigdy się nie dowiedzą dlaczego mama była tak nieszczęśliwa. Coś musiało się wydarzyć, może nawet był to szereg okoliczności, wobec których poczuła się bezsilna. Coś ją przerosło, przeraziło, ktoś ją skrzywdził… Bała się o tym porozmawiać? A może nie miała z kim?" Przychodzę dzisiaj z debiutem autorki @PaulinaKlimańskaNowak, która z wielką... Recenzja książki Kądziel

Kądziel

2.09.2024

Zegar życia startuje w jednej chwili i wszystko kończy się w jednej chwili. Jedyną rzeczywistością, która przemija bezpowrotnie jest czas. To jak go wykorzystamy, zależy tylko od nas. Ulotna chwila, która za moment będzie tylko wspomnieniem. Przemijanie to nieodłączna część naszego bytu. Sekundy zmieniają się w minuty, minuty w godziny, dni, tygod... Recenzja książki Kądziel

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

JE
@jedz.czytaj.zwiedzaj
2024-09-25
9 /10

Nostalgiczna podróż przez pokolenia, w poszukiwaniu przyczyny zepsucia i nieszczęścia.

Biorąc w dłoń "Kądziel", wydawało mi się, że sięgam po lekką obyczajówkę, z kategorii, "przeczytaj, przetraw, rusz dalej". Natomiast książka mnie zaskoczyła. Zamiast rodzinnych, snutych przy kominku historii, autorka pokazała te wydarzenia, o których się nie mówi. Ból, chorobę, zazdrość, wypalenie i krzywdę, dziedziczoną przez pokolenia. Zdecydowanie daje do myślenia.

Z wyczuciem ukazany ciąg przyczynowo skutkowy, od ofiary, do oprawcy. Mimo, że łatwo było zniechęcić się do danej postaci, to poznając jej historię, zamiast złości, wypełniało mnie współczucie i świadomość, że odrobina ciepła i miłości mogła wymazać skazę, przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Jednak mechanizm niszczenia dzieciństwa i relacji międzyludzkich, potrafi być głęboko zakorzeniony, zwłaszcza, jak się go latami doświadczało.

Autorka porusza również bardzo istotny problem społeczny. Dysfunkcyjne rodziny. W mediach, od czasu do czasu, w wiadomościach, przewija się temat przemocy domowej. Zazwyczaj w formie fizycznej. Nie mówi się jednak o innych rodzajach przemocy, które potrafią wyrządzić większą krzywdę. Bohaterowie książki "Kądziel" zmagają się nie tylko z fizycznymi bliznami, ale również tymi, siedzącymi głęboko w psychice.

Książka napisana przejrzyście, bez zbędnych ozdobników i opisów. Nawet zmiany stylu wypowiedzi, niektórych postaci, w zależności od danej linii czasowej,...

| link |
@alicja.fanning
2024-10-28
Przeczytane

Są takie historie, które rezonują długo po przeczytaniu. Siedzą w głowie i trudno ubrać w słowa emocje, jakie wywołały. Taką książką jest „Kądziel” Pauliny Klimańskiej-Nowak
W pierwszych scenach, poznajemy trzydziestoletnią Lenę, która się dowiaduje, że jest w ciąży. Jak każda przyszła mama, martwi się, czy podoła. Do głosu dochodzą tłumione od lat lęki. Z kolejnymi rozdziałami poznajemy losy jej rodziny. Cztery pokolenia kobiet.
Teresa, mieszkająca na wsi w dwudziestoleciu międzywojennym, jej córka Aleksandra, wnuczka Maria. Lena jest prawnuczką Teresy. Ich losy choć różne, łączy wiele. Każda pragnie lepszego życia. Jednak popełniają te same błędy, powielają schematy i przenoszą swoje traumy na kolejne pokolenia. Brak zrozumienia i wsparcia od matki, przemoc słowna a czasem fizyczna. Dramaty rodzinne.

Autorka bardzo mocno podkreśla jak brak wzorca, emocjonalna pustynia, wpływa na kolejne pokolenia. Wnikliwa analiza psychologiczna potwierdza, jak ważna jest relacja z mamą, by móc sobie poradzić w życiu. Czytając, wiele razy musiałam odłożyć książkę na bok. Trudno mi było czytać o tych wszystkich kobietach, których życie tak bardzo było naznaczone traumą. Mam to szczęście, że moja mama zawsze mnie przytulała, wspierała i mówiła, że dam radę. Ja staram się dmuchać w skrzydła moich dzieci, zawsze jestem dla nich, a dzień jest pełen tulasów.
„Kądziel” to nietuzinkowa, wielowymiarowa opowieść o sile kobiet. Porusza ważne tematy, opisuje zjawiska społeczne...

| link |
JU
@JustynaW
2024-09-29
10 /10

„Kądziel” ma ostre kolce. Gdy ich nie zauważysz, zranisz się boleśnie.
Gdy Lena dowiaduje się, że jest w ciąży w jej głowie ożywają dawne rodzinne historie. Kobieta obawia się, że nie ochroni swojego dziecka przed traumami jej przeszłości. Cztery kobiety, matki i córki, boleśnie znaczą swoje losy.
Przejmująca i momentami bardzo raniąca jest treść tej książki. Czasami serce tak się kurczy od nadmiaru zła, że aż boli. Najdotkliwsze rany pochodzą bowiem od osób, które kochamy, od których zależmy.
Nic przeznaczenia otacza każdego z nas, dawne zdarzenia wpływają na obecne, wcześniejsze pokolenia determinują naszą drogę. Trzeba mocno walczyć, żeby pozbyć się starych ran i wyzwolić z ewentualnych traum.
„Kądziel” to historia o braku zrozumienia, braku czułości, braku wsparcia, braku miłości. Przemoc nie tylko fizyczna dotyka w niej często dzieci, znacząc boleśnie kolejne pokolenia. Głównymi bohaterkami i sprawcami krzywd są tutaj kobiety, mężczyźni rzadziej uczestniczą w tym procederze, są najczęściej niemymi światkami tych mentalnych zbrodni.
Macierzyństwo nie ma tutaj kojącej natury, jest najczęściej cierpkie, karzące, wymagające.
Książka ma coś takiego w sobie, że trudno ją odłożyć, choć czasami ładunek emocjonalny jest tak silny, że trzeba przerwać lekturę.
Powieść skłania do przemyśleń, do spojrzenia wstecz i przejrzenia różnych...

| link |
@agnieszkamts
2024-09-15
10 /10
Przeczytane
@landrynkowa
2024-09-05
9 /10
Przeczytane
@monika.sadowska
2024-09-02
9 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Kądziel. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat