Kafka idzie do kina

Hanns Zischler
Kafka idzie do kina
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Franz Kafka kinomanem? W rzeczy samej. Autor Procesu był namiętnym bywalcem praskich kin – to od opisu sceny filmowej zaczynają się jego Dzienniki. W filmach Kafka szukał przede wszystkim rozrywki. Być może dlatego przez kilka dekad badacze literatury lekceważyli wpływ, jaki na życie i twórczość praskiego pisarza wywierały wczesne dzieła X muzy, mimo że już w latach dwudziestych XX wieku zwracał na to uwagę Max Brod, a nieco później Walter Benjamin i Theodor W. Adorno.

Kafka idzie do kina jest pierwszą książką omawiającą związki autora Procesu z kinematografią. Książką ciekawą tym bardziej, że napisaną przez aktora i reżysera. Zischler pisze świetnym stylem, z intelektualną elegancją przeprowadza drobiazgowe badania źródłowe, opierając się na pozostawionych przez Kafkę świadectwach autobiograficznych.

Eseista krok po kroku analizuje kinowe fascynacje praskiego twórcy. Dokumentuje filmy, które widział Kafka, sceny, jakie przykuwały jego uwagę, aktorów, którzy zapadli mu w pamięć. Często przywołuje obrazy dziś już zapomniane. Gromadzi zdjęcia, programy kinowe, plakaty reklamowe, artykuły prasowe i recenzje. To opowieść nie tylko o Kafce, ale też o pionierskim okresie sztuki filmowej.

Tytuł oryginalny: Kafka geht ins Kino
Data wydania: 2020-12-31
ISBN: 978-83-66267-08-4, 9788366267084
Wydawnictwo: Ossolineum
Seria: Sztuka Czytania
Kategoria: Publicystyka i Esej
Stron: 176
dodana przez: Asamitt

Autor

Hanns Zischler Hanns Zischler
Urodzony 18 czerwca 1947 roku w Niemczech (Norymberga)
Hanns Zischler – niemiecki aktor, reżyser telewizyjny i teatralny, pisarz i wydawca. Studiował filozofię, etnologię, muzykologię oraz literaturę na uniwersytetach w Monachium i Berlinie. Wystąpił w blisko stu pięćdziesięciu filmach, programach telew...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Kafka idzie do kina nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Kafka idzie do kina. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl