Kaszebe

Tomasz Słomczyński
6 /10
Ocena 6 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Kaszebe
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6 /10
Ocena 6 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

Kaszuby, podobnie jak Śląsk, są na tle pozornie monolitycznej tożsamościowo Polski regionem wyjątkowym. Przez lata traktowane z podejrzliwością – dla jednych zbyt polskie, dla drugich zbyt niemieckie. Rozpięte pomiędzy Wschodem a Zachodem, z własnym językiem, świadome odrębności, mocno zanurzone w historii, otoczone wspaniałą przyrodą.

Dla Tomasza Słomczyńskiego Kaszuby od kilku lat są domem, ale także wyzwaniem. Uczy się języka, opisuje lokalne historie zbierane podczas wędrówek. Ta kaszubska wanoga daje mu możliwość spojrzenia z bardzo bliska, a spotkania z miejscowymi i przyjezdnymi stają się punktem wyjścia do opowieści o złożonej tożsamości Kaszubów, ich burzliwej przeszłości i współczesnych problemach.

Powtarzane tu przez kolejne pokolenia hasło „Nie ma Kaszëb bez Polonii, a bez Kaszëb Polśczi”, raz brzmiące niczym pochwała jedności, to znów podkreślające odrębność, jest także zachętą, by wraz z autorem dowiedzieć się więcej o tym niezwykłym kawałku naszego kraju.
Data wydania: 2021-08-04
ISBN: 978-83-8191-276-1, 9788381912761
Wydawnictwo: CZARNE
Seria: Sulina
Kategoria: Reportaż
Stron: 448
dodana przez: mewaczyta

Autor

Tomasz Słomczyński Tomasz Słomczyński
Urodzony w 1976 roku w Polsce
Tomasz Słomczyński– dziennikarz, współpracuje m.in. z portalami TVN24 i Wirtualną Polską, publikował w „Dużym Formacie”, „Plusie Minusie”, „Magazynie Świątecznym Gazety Wyborczej”, a także w prasie regionalnej, głównie w „Dzienniku Bałtyckim”. Autor...

Pozostałe książki:

Sopoty Kaszebe Zapytaj jeża i inne historie
Wszystkie książki Tomasz Słomczyński

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Kaszebe aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

EK
@EwaK.
2022-12-05
5 /10
Przeczytane

Moja kaszubska porażka. Poddałam się w połowie, bo czułam się jakbym czytała za karę. Nie wiem co nie zaskoczyło: dobór treści, wrażenie, że czytam zbiór chaotycznych artykułów prasowych, inne oczekiwania. Nie wiem czemu nie zaiskrzyło, przecież uwielbiam reportaże i poszerzanie horyzontów. Nie będę tego wielce analizować, dość, że męczyłam się, porzuciłam i cześć. To nie jest zła książka, tylko nie dla mnie. Nadal chcę poczytać o Kaszubach, tym bardziej, że to moje wakacyjne miejsce na ziemi, tylko może inną pozycję, bardziej dla mnie przyjazną. Może ma ktoś jakiś pomysł?

Zastanawiałam się, czy zamieszczać wpis o przeczytanej połowie książki, ale pomyślałam sobie, że ta informacja, iż nie dotrwałam do końca, też o czymś świadczy. Tym bardziej, gdy pisze czytelniczka ( czyli ja), która deklaruje, że to jej szósta niedoczytana w życiu lektura. Ocenę wystawiam za pierwszą połowę.

× 2 | link |
@mewaczyta
2022-04-27
7 /10
Przeczytane 🍃 Współprace 🍃

O Kaszubach wiedziałam tyle, ile większość — że to region w Polsce i że Kaszubi mają swój język. Nic o historii ani o sprawach społeczno-kulturowych nie znalazło się nigdy w mojej głowie i to nie dlatego że tematu unikałam, a po prostu nigdzie się o tym nie mówiło. Kaszuby były, ale były daleko i zapomniane. A potem rzucił mi się w oczy tytuł Tomasza Słamczyńskiego i uznałam, że najwyższy czas to zmienić.

„Kaszebe" mówi o czasach wojennych, kwestiach językowych czy pradawnych wierzeniach, które znajdują wciąż swoich wyznawców. O losie ludzi, którzy trudnią się rybołustwem i o sprawach politycznych. Autor nie wyczerpał żadnego z poruszanych tematów, ale dał wystarczający zasób informacji, by czytelnik w końcu miał szansę choć trochę zrozumieć Kaszubów. Nie jest to książka dla tych, którzy mają już jakąś konkretną wiedzę w tym obszarze, ale dla reszty może stanowić wartościową lekturę. Jak dla mnie. Mam wrażenie, że Słamczyński tak naprawdę dobrze poradził sobie tylko z opisem tego, co związane z wojną, a na resztę zabrakło mu już czasu, ale wciąż czytało się to bardzo dobrze, autorowi udało się mnie zaangażować i zaciekawić, a teraz pragnę dowiedzieć się jeszcze więcej! Jeśli ktoś zapytałby mnie, czy warto sięgnąć, to odpowiedziałabym, że tak, ale należy pamiętać o tym, że to reportaż dobry, nie bardzo dobry. Wtedy moje sumienie pozostanie czyste.

| link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Kaszebe. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat