Kobieta zawiedziona

Simone de Beauvoir
7.8 /10
Ocena 7.8 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów
Kobieta zawiedziona
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.8 /10
Ocena 7.8 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów

Opis

Powieściopisarstwo stanowiło tylko jedną z form wypowiedzi wybitnej pisarki i intelektualistki francuskiej, Simone de Beauvoir, wieloletniej, niekonwencjonalnej towarzyszki życia myśliciela i pisarza, Jeana-Paula Sartre’a. Niektórzy krytycy utrzymują, że to właśnie jej powieści zyskały w literaturze francuskiej poczesne miejsce jako wnikliwy i barwny obraz życia umysłowego i obyczajowości francuskich kręgów intelektualnych XX wieku. Sama zaś autorka stawała się ich zaszyfrowaną artystycznie bohaterką. Nawet jeśli nie traktować „Kobiety zawiedzionej” – wzruszającej powieści o kryzysie i rozpadzie związku małżeńskiego - jako zwierzenia pisarki, nie sposób oprzeć się wzruszeniu szczerością tej powieści, której intelektualne pogłębienie i zdystansowanie narracji nadają walor prozy dojrzałej i odkrywczej.

[Muza SA, Warszawa 1995]
Tytuł oryginalny: La Femme rompue
Data wydania: 1995
ISBN: 83-7079-354-1, 8370793541
Wydawnictwo: Klub Interesującej Książki
Seria: Klub Interesującej Książki
Stron: 204
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Simone de Beauvoir Simone de Beauvoir
Urodzona 9 stycznia 1908 roku we Francji (Paryż)
Właściwie Simone Lucie Ernestine Marie Bertrand de Beauvoir – francuska pisarka, filozofka i feministka. Jedna z pionierek współczesnego feminizmu drugiej fali. Jej książka Druga płeć uznana jest za jedną z klasycznych prac feminizmu. Skandalistk...

Pozostałe książki:

Pamiętnik statecznej panienki Listy do Nelsona Algrena : romans transatlantycki 1947-1964 Mandaryni Druga płeć Nierozłączne
Wszystkie książki Simone de Beauvoir

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Kobieta zawiedziona? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@bea-ta
2020-08-10
8 /10
Przeczytane przeczytane 2020

"Wszystkie kobiety myślą, że są inne. Że to, co przydarza się innym, im się nie przydarzy."

Jakież cudowne to lato! Ile odkryć i zadziwień! Także literackich:) Teraz trafił mi się prawdziwy rarytas: "Kobieta zawiedziona. Wiek umiaru" Simone de Beauvoir, francuskiej pisarki, feministki i filozofki napisane w latach sześćdziesiątych XX wieku. Te dwa opowiadania to ekstrakt kobiecości. Irytującej, męczącej, przygnębiającej. Znanej doskonale kobietom, zwłaszcza tym, które mają za sobą sytuacje, w których zawalił się im świat (a u mężczyzn powodującej chęć ucieczki). Prosty język i prosta forma doskonale współgrają z ogromem i złożonością emocji oraz refleksji w momencie utraty przez bohaterki gruntu pod nogami. To jak słuchanie przyjaciółki w chwili, której daleko jeszcze do zrozumienia, pocieszenia czy wstrząśnięcia. W której jest tylko potrzeba mówienia.

Do przebrnięcia chyba tylko przez kobiety. Trudno mi wyobrazić sobie mężczyznę, który z własnej woli wytrwałby do końca tych zwierzeń.

× 12 | Komentarze (1) | link |
MA
2022-01-10
6 /10
Przeczytane
@Asamitt
2019-12-09
7 /10
Przeczytane Literatura piękna / Klasyka
OR
2008-10-21
10 /10
elles

Cytaty z książki

O nie! Książka Kobieta zawiedziona. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl