Kod kreatywności. Sztuka i innowacje wepoce sztucznej inteligencji

Marcus du Sautoy
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Kod kreatywności. Sztuka i innowacje wepoce sztucznej inteligencji
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Czy komputer może zostać kompozytorem? Czy da się stworzyć algorytm, który napisze powieść godną Nobla? Czy sztuczna inteligencja może tworzyć sztukę?
My, ludzie, posiadamy niezwykłą umiejętność. Za pomocą dźwięków, obrazów i znaków potrafimy uwznioślić, pogłębić i przekształcić naszą egzystencję. To nieograniczona kreatywność czyni nas wyjątkowymi. Kreatywnośc jest kodem, który ewolucja przez miliony lat doskonaliła w naszych mózgach.
To poczucie wyjątkowości zaczyna jednak słabnąć w związku z olbrzymim postępem w dziedzinie sztucznej inteligencji (AI). W coraz szerszym spektrum zadań algorytmy prześcigają swoich ludzkich twórców. Czy jednak maszyny będą mogły same tworzyć, zaskakując nas nowymi formami artystycznego wyrazu?
W Kodzie kreatywności Marcus du Sautoy zastanawia się, na czym polega kreatywność w sztuce, literaturze, muzyce i... matematyce. Przygląda się działaniu algorytmów, które choć wydają się z definicji przeczyć jakiejkolwiek twórczości, stoją za współczesnymi sukcesami AI. Jego zdaniem, próby stworzenia prawdziwie kreatywnych maszyn pozwolą nam nie tylko lepiej radzić sobie z wyzwaniami przyszłości, ale także lepiej zrozumieć, kim sami jesteśmy.
Du Sautoy jest nauczycielem, który objaśnia nie tylko dokonania programistów i twórców, ale także matematykę chaosu leżącą u podstaw sztuki i naszej emocjonalnej reakcji na nią. Hans Ulrich Obrist
Fascynująca książka! Jeżeli doświadczenia, nadzieje, marzenia i wizje kształtujące ludzką wyobraźnię nie są niczym więcej niż „kodem”, to prędzej czy później maszyna go złamie. Co więcej, du Sautoy prezentuje wybór świadectw dowodzących, że to się już stało!"The Times"
Spis treści:
Rozdział 1 Test Lovelace
Rozdział 2 Tworzenie kreatywności
Rozdział 3 Jak rozgryźć go?
Rozdział 4 Algorytmy: sekret współczesnego życia
Rozdział 5 Od podejścia globalnego do podejścia lokalnego
Rozdział 6 Algorytmiczna ewolucja
Rozdział 7 Malowanie liczbami
Rozdział 8 Uczenie się od mistrzów
Rozdział 9 Sztuka matematyki
Rozdział 10 Teleskop matematyka
Rozdział 11 Muzyka: brzmienie matematyki
Rozdział 12 Wzór na piosenkę
Rozdział 13 Głęboka matematyka
Rozdział 14 Gry językowe
Rozdział 15 Sztuczna inteligencja opowiada historie
Rozdział 16 Dlaczego tworzymy: spotkanie umysłów
Literatura / Podziękowania / Indeks
Data wydania: 2020-02-12
ISBN: 978-83-7886-485-1, 9788378864851
Wydawnictwo: Copernicus Center Press
Stron: 352
dodana przez: OutLet

Autor

Marcus du Sautoy Marcus du Sautoy
Urodzony 26 sierpnia 1965 roku w Wielkiej Brytanii
Marcus Peter Francis du Sautoy jest brytyjskim matematykiem, profesorem matematyki na Uniwersytecie Oksfordzkim. Poprzednio był nauczycielem akademickim w All Souls College w Oksfordzie i Wadham College w Oksfordzie, obecnie należy do kolegium New C...

Pozostałe książki:

Kod kreatywności. Sztuka i innowacje wepoce sztucznej inteligencji To, czego się nie dowiemy. Badanie granic nauki Poker z Pitagorasem. Matematyka za milion dolarów
Wszystkie książki Marcus du Sautoy

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Kod kreatywności. Sztuka i innowacje wepoce sztucznej inteligencji? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Carmel-by-the-Sea
2020-05-27
7 /10
Przeczytane Reportaże_i_ współczesny_świat Sztuki_audiowizualne Matematyka_1 Posiadam

Czy w przypadku AI(*) można mówić o kreatywności?
Czy AI może odebrać zajęcie matematykom?
Czy AI może tworzyć chorały w stylu Bacha, takie dla nas nieodróżnialne od oryginalnych?
Czemu AI łatwiej pisać wiersze niż powieści?
W jaki sposób AI może pomóc w ustaleniu autorstwa obrazu?

Marcus du Sautoy napisał książkę „Kod kreatywności. Sztuka i innowacja w epoce sztucznej inteligencji” chyba pod wpływem emocji. Z jej lektury jasno widać, że boi się, iż podstawowe zadania matematyków (czyli ludzi, takich jak on) związane z dowodzeniem twierdzeń, mogą być w niedalekiej przyszłości realizowane skutecznie przez algorytmy. W tekście postanowił więc prześledzić możliwości AI na polach ludzkiej aktywności, które uchodzą za twórcze, czyli w obszarze sztuki i oczywiście samej matematyki. Czy jest się czego bać? A może jest to dla nas nadzieja na ciekawe wpisanie się AI w ludzkie potrzeby emocjonalnego obcowania z wytworami kreatywności, które przecież nie muszą być tylko ludzkiego pochodzenia?

"Kod kreatywności" obfituje w treści, które rzadko się spotyka w jednej książce, a które mogą zafascynować jednocześnie 'humanistów' jak i 'ścisłowców'. Matematyk bardzo pięknie opisuje zarówno problem ludzkich granic poznania matematycznego (str. 195-204), ale i ciekawostki muzyczne czy malarskie. Nie ma w tym oczywiście eksperckiego pogłębionego znawstwa (szczególnie w analizach wytworów kultury), choć de Sautoy amatorsko sam wykonuje muzykę poważną. Jednak ...

× 4 | Komentarze (1) | link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Kod kreatywności. Sztuka i innowacje wepoce sztucznej inteligencji. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat