Koniec historii

Luis Sepúlveda
9 /10
Ocena 9 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Koniec historii
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
9 /10
Ocena 9 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Początkiem „Końca historii” Luisa Sepúlvedy była jego powieść "Nombre de torero" wydana w 1994 roku. Autor powraca do postaci Juana Belmonte, dawnego partyzanta w Nikaragui i ochroniarza Salvadora Alllende; czytelnikowi nie będzie trudno odnaleźć w nim alter ego samego Luisa Sepulvedy. W powieści powracają także inne postacie o autobiograficznym charakterze: Verónica to alter ego żony pisarza, Carmen Yáñez, więzionej i torturowanej w latach dyktatury Pinocheta.

Juana Belmonte dopadają cienie przeszłości. Jest zmuszony przyjąć szpiegowskie zlecenie tajnych służb rosyjskich; ma ono uniemożliwić uwolnienie z więzienia okrutnego kata okresu dyktatury, Kozaka Miguela Krasnoffa.

Autor żongluje zręcznie geografią i historią XX wieku: w powieści pojawiają się postacie realne; dawni naziści, którzy znaleźli schronienie w Chile po II wojnie światowej, Kozacy reprezentujący słynną Republikę Dońską. Obrazy okrutnej przemocy sąsiadują z liryzmem scen opisujących życie osobiste bohatera.

Pod płaszczem sensacyjnej fabuły Luis Sepúlveda przemyca istotne pytania o obecną sytuację w jego ojczyźnie, konsekwencje lat dyktatury, nadal dotykające Chilijczyków. Odpowiedzi są gorzkie i można w nich odczytać rozczarowanie i brak złudzeń autora, który osiągnął wiek dojrzały i próbuje podsumować swoją przeszłość.

Tytuł oryginalny: El fin de la historia
Data wydania: 2021-03-31
ISBN: 978-83-7392-715-5, 9788373927155
Wydawnictwo: Noir sur Blanc
Stron: 160
dodana przez: mewaczyta

Autor

Luis Sepúlveda Luis Sepúlveda
Urodzony 4 października 1949 roku w Chile (Ovalle)
Luis Sepúlveda Calfucura – chilijski pisarz, dziennikarz, reżyser i scenarzysta filmowy, aktywista polityczny i ekologiczny. Sepúlveda był współpracownikiem (ochroniarzem) prezydenta Salvadora Allende. Po przewrocie gen. Pinocheta (1973) aresztowan...

Pozostałe książki:

O starym człowieku, co czytał romanse Express Patagonia : zapiski z podróży Dziennik sentymentalnego killera ; Kajman Historia ślimaka, który odkrył znaczenie powolności Historia białego wieloryba
Wszystkie książki Luis Sepúlveda

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Koniec historii nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@pierwszyrozdzial
2021-04-09
9 /10

Od pewnego czasu literatura Ameryki Łacińskiej zaczyna zdobywać coraz większe rzesze fanów - nic dziwnego, skoro jej Twórcy cechują się obiektywizmem i wrażliwością, a także znakomitą spostrzegawczością. Na szczególną uwagę zasługuje mniej znana postać Luisa Sepulvedy - chilijskiego pisarza, buntownika, propagatora ekologii i praw człowieka.

Belmonte nie potrafi pogodzić się z przeszłością, która uparcie przypomina mu o sobie w każdej chwili. Zagubiony, zlękniony i postawiony pod ścianą zgadza się na tajną misję zleconą przez rosyjskie służby specjalne. Dziwne wypadki zapowiadają, że jego misja może okazać się niemożliwa do zrealizowania...

Niesamowicie skondensowana (niespełna 150 stron) i książka „Koniec historii” okazała się sensowną historią szpiegowską z potężnym podtekstem politycznym. Sepulveda zręcznie konstruuje fabułę wplatając w nią postaci historyczne - nie miałam pojęcia na jak szeroką skalę niemieccy naziści ukrywali się w Ameryce Łacińskiej, szczególnie w Chile! Lektura nie jest łatwa, wiele scen to okrutne akty przemocy, które głęboko wwiercają się w umysł i nie pozwalają o sobie zapomnieć. Jednocześnie język jest bardzo przystępny, dzięki czemu pochłanianie kolejnych stron nie zajmuje wiele czasu, w końcu to powieść sensacyjna! Czas zajmują natomiast przemyślenia, które ponawiają się co kilka sekund - Autor zmusza czytelnika do myślenia i podsuwa daleko idące wnioski!
Polecam! Przede wszystkim ze względu na bardzo ciekawą treści u...

| link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Koniec historii. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2023 nakanapie.pl