Konsulowie ich cesarskich mości

Ivo Andrić
6 /10
Ocena 6 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Konsulowie ich cesarskich mości
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6 /10
Ocena 6 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

Akcja powieści obejmuje lata 1807-1814. Z uwagi na newralgiczne położenie Bośni, mocarstwa europejskie decydują się założyć konsulaty w Trawniku. Najpierw przybywa Francuz Jean Daville, tuż po nim Austriak von Mitterer. Na przestrzeni lat obserwujemy obowiązki służbowe dyplomatów, ich troski i radości rodzinne, kłopoty z aklimatyzacja w tym jakże dziwnym dla nich miejscu. W Trawniku rządzą Turcy, a mieszkają Bośniacy-muzułmanie, Chorwaci-katolicy, Serbowie-prawosławni, Żydzi sefardyjscy i Cyganie. Wszyscy nie cierpią siebie nawzajem, a wobec gości z Zachodu tez okazują tylko prawie nie maskowaną wrogość.
Tytuł oryginalny: Travnicka hronika
Data wydania: 1977
Wydawnictwo: Łódzkie
Seria: Ex Libris Biblioteka Jugosłowiańska
Kategoria: Literatura piękna
Stron: 580
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Ivo Andrić Ivo Andrić
Urodzony 10 października 1892 roku
Jugosłowiański powieściopisarz, nowelista i poeta, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 1961. Pisał głównie o życiu w Bośni i bośniackiej historii. Andrić debiutował wierszami na łamach prasy w 1911. Próbował swych sił także w proz...

Pozostałe książki:

Ex ponto Omer-pasza Latas Kobieta na kamieniu Portret rodzinny i inne opowiadania
Wszystkie książki Ivo Andrić

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Konsulowie ich cesarskich mości aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@ziellona
2020-02-14
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane 21-EU-Bałkany w 80 książek dookola swiata

Konsulów przeczytałam dawno temu, jeszcze w ramach listy lektur na studiach. Wtedy odebrałam ją jako OK, ale bez szału. Jednym z postanowień roku 2019 jest powrót do lektur szkolnych, z zamiarem sprawdzenia jak też te książki odbieram teraz. Może niekoniecznie po latach, ale pozbawione brzydkiej, przymusowej łatki lektury szkolnej. Niestety - Konsulów nie posiadam na półce fizycznie, a i w bibliotekach jest trudno dostępna.
Pożyczyłam zatem audiobook. I nie było to mądre z mojej strony... czemu?
- niektóre książki należy jednak czytać. - konsulowie nie są czytadłem, zatem w moim odczuciu pełne skupienie się na treści czytanej, jest lekko niemożliwe. To był ten główny błąd.

- Czyta Hanna Kamińska. Bardzo przyjemnie i nieinwazyjnie czytana powieść - jak to zwykle u Andricia - najlepszy jest wstęp i tło historyczne

- Dzisiaj w Bośni powiadają, że jest jedna metoda na rozpoznanie Muslimana od Chorwata i Serba. Jak? Ano Serb nie chodzi do cerkwi, Chorwat nie chodzi do kościoła, a Musliman - nie chodzi do meczetu. W kraju trzech religii i trzech języków nie żyje się łatwo. A jak onegdaj bywało? Kiedy Bośnia była - powiedzmy wprost - okupowana przez armię jego królewskiej mości? Jak się czuli wówczas rdzenni mieszkańcy? Jak żyli (poza tym, że biednie), jak odnajdywali się w rzeczywistości i narzuconej przecież władzy.?

- A jak żyło się przedstawicielom owej władzy, którzy, w części przynajmniej, przyjechali z ideą ulepszania życia Bośniakom? C...

{} | link |
@CRegalis
2020-07-08
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Konsulowie ich cesarskich mości. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl