Konwersja w kulturze przemocy. Myśl antropologiczno-etyczna René Girarda

Bogumił Strączek
Konwersja w kulturze przemocy. Myśl antropologiczno-etyczna René Girarda
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Książka Bogumiła Strączka jest poszukiwaniem – nie tylko w pracach Girarda, ale pośród wielogłosu filozofii, z którą Girard dyskutował – ścieżki, na której szansą na transformację kultury w obliczu jej największego zagrożenia, jakim jest niekontrolowana przemoc, mogłaby się stać indywidualna, przede wszystkim moralna konwersja, funkcjonalna w obliczu praktyki życia.

Publikacja ta jest jednak ważna nie tylko dlatego, że w sposób wnikliwy analizuje teorię mimetyczną w perspektywie etycznej, ale także ze względu na to, że zdejmuje pewne odium nieufności z samego pojęcia konwersji, które wolimy dzisiaj analizować w kategoriach psychologicznych, socjologicznych, religioznawczych czy po prostu w ramach badań statystycznych, niż lokować je pośród doświadczeń o charakterze egzystencjalnym. W przedstawionej pracy konwersja i przemoc odsłaniają swoją specyficzną relacyjność, co pozwala także na pogłębioną lekcję myśli Girarda.
dr hab. Maria Korusiewicz, prof. ATH

Książka podejmuje kwestie ważne dla dzisiejszych dyskusji światopoglądowych, etycznych i politycznych. Stojąc na progu ciągle realnej możliwości zniszczenia naszej cywilizacji, nie da się stłamsić pytań o alternatywne drogi kształtowania życia społeczno-politycznego. Analizując dzieło Girarda i opierając się na pracach „wielu kontynuatorów projektu Girarda”, Bogumił Strączek chce wydobyć „spod gęstej powłoki opisów mimetycznych rywalizacji, konfliktów i intryg przemocy” te wątki refleksji, które wytyczają kontury dróg alternatywnych. Nie można więc zaprzeczyć, że jest to projekt tak innowatorski, jak i ambitny.
prof. dr Józef Niewiadomski 
Data wydania: 2019-12
ISBN: 978-83-7614-454-2, 9788376144542
Wydawnictwo: Naukowe Akademii Ignatianum w Krakowie
Stron: 388
dodana przez: Chassefierre

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Konwersja w kulturze przemocy. Myśl antropologiczno-etyczna René Girarda aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Konwersja w kulturze przemocy. Myśl antropologiczno-etyczna René Girarda. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2021 nakanapie.pl