Koronczarki

Angélica Lopes
7.8 /10
Ocena 7.8 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów
Koronczarki
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.8 /10
Ocena 7.8 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów

Opis

  • Jedna z pięciu książek, „które musisz znać” według magazynu „Rolling Stone” (2022).
  • Kobieca saga odkrywająca najgłębsze tradycje Brazylii i przybliżająca sytuację brazylijskich kobiet w początkach XX wieku.
  • Sprzedane prawa do serialu (prod. Prodigo Films).

Losy siedmiu pokoleń kobiet plecione nićmi koronki

Początek XX wieku, małe miasteczko w Brazylii. Kobiety z rodziny Flores zdaje się prześladować dziwna klątwa: wszyscy mężczyźni, którzy pojawili się w ich życiu – czy to ojcowie, synowie, bracia czy mężowie – zmarli przedwcześnie. Niezależnie od przyczyn kobiety Flores musiały nauczyć się radzić sobie same. Ich głównym zajęciem było plecenie koronek. Choć brak mężczyzn dał im więcej swobody, sprawił też, że mieszkańcy miasteczka stali się wobec nich bardziej nieufni. Co się dzieje z tą rodziną? Czy te kobiety to czarownice, czy trucicielki…?

Kobiety Flores stanowiły prawdziwą galerię charakterów: Firmina – żarliwa katoliczka, Carmelita – z utęsknieniem czekała na śmierć, Cândida – postrzegała świat poprzez dźwięki, czy Inês, która wraz z przyjaciółką tworzyła koronkowy kod, aby pomóc jej uciec od przemocowego męża, najpotężniejszego człowieka w regionie.

Przodkinie stają się inspiracją dla Alice na jej feministycznej drodze. Udało im się bowiem zbudować dyskretną, ale skutecznie działającą wspólnotę.

Niezwykła opowieść o sile i miłości kobiet, które wymyśliły własny kod złożony ze szwów, nici i igieł w czasach, w których nie miały głosu.
Tytuł oryginalny: A Maldição das Flores
Data wydania: 2024-05-22
ISBN: 978-83-8371-015-0, 9788383710150
Wydawnictwo: Mova
Stron: 319
dodana przez: donka

Autor

Angélica Lopes Angélica Lopes – brazylijska powieściopisarka, scenarzystka, dziennikarka. Jest autorką scenariuszy telenoweli brazylijskich przyciągających milionową publiczność na całym świecie. Wielokrotnie nagradzana autorka książek dla młodzieży i scenariuszy ...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Tkaczki

18.06.2024

Q: Często czytacie literaturę piękną? U mnie jest to jeden z gatunków, który zdarza mi się czytać najrzadziej, jednak sięgam i przytrafiają mi się bardzo fajne! Reklama - wydawnictwo mova Brazylia, początek XX wieku, kobiety i ich prawa praktycznie są niezauważalne. Kobiety nie pracują zarobkowo, nie mają własnych funduszy, nie mogę si... Recenzja książki Koronczarki

koronka życia

26.06.2024

"Widziałyśmy, że to, co robimy, jest obarczone ryzykiem. Początkowo było ono niewielkie, raczej niedostrzegalne dla niewprawionego oka, bo wplecione w koronkowe motywy, które w ogromnej tajemnicy umieszczałyśmy na naszych chustach i welonach" 🤍 "Życie jest jak koronka, moje dziecko, wydarzenia przeplatają się i przyjmują unikalny kształt. Gdyby ... Recenzja książki Koronczarki

WK
@w_ksiazkowym_zaciszu

Życie jak koronka

24.06.2024

"Życie jest jak koronka, wydarzenia przeplatają się i przyjmują unikalny kształt." Poznajcie historię rodziny Flores - koronczarek z Brazylii. Rodziny, w której są same kobiety a mężczyźni są tylko gośćmi, pojawiają się na chwilę i nigdy nie zostają do końca. Bowiem na kobietach Flores ciąży klątwa rzucona kiedyś przez Cygankę i tak już jest od 7... Recenzja książki Koronczarki

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@obsydiian
2024-06-11

[ współpraca reklamowa wydawnictwomova]
Koronczarki. Klątwa rodziny Flores to niezwykła powieść osadzona w Brazylii. Perspektywa przeszłości jak i współczesności przeplata się ze sobą opisując tę samą historię z różnych stron. Pokazuje przede wszystkim siłę kobiet i ich solidarność w koszmarze jaki przyszło im wieść. Już dawno nie spotkałam się w książce z tak zażyłą grupą.

Co znajdziecie w środku:
🐦 niezwykle barwnie przedstawione miasteczko w którym rozgrywa się akcja;
🌿 opisy ścięgn koronczarskich oraz szyfr jaki udało się wpleść do przekazywania wiadomości;
🐦 klątwa rodziny Flores, która przyczyniła się do transformacji zarówno w przeszłości jak i współczesności;
🌿 niezwykłe bohaterki, które inspirują a zarazem zmuszają do przemyśleń;
🐦 aranżowane małżeństwo, które ma tragiczny a zarazem nie do zapomnienia finał splatający istnienia wielu.

"Jestem niczym nić na szpuli. Taka, która może jeszcze stać się koronką lub wylądować zapomniana w koszu z przyborami do szycia".
Pierwszy rozdział wydaje się jak opowieść dawno niewidzianej przyjaciółki, która ma nam do przekazania coś co może nie zmieni naszego światopoglądu ale skłoni nas do przemyśleń. Bardzo ciężko oderwać się od kolejnych rozdziałów, od bohaterów i tego co nas czeka na kolejnej stronie. Kilka słów od tłumaczki pozwala nam zanurzyć się w przeszłość ciut sprawniej. Tak jak i drzewo genealogiczne, które znajduje się na samym końcu.

...

| link |
WK
@w_ksiazkowym_zaciszu
2024-06-26
8 /10
@papierowamagnoolia
2024-06-24
7 /10
@guzemilia2
2024-06-18
8 /10
@donka
2024-06-11
8 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Koronczarki. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl