Koronki z płatków śniegu

Gabriela Anna Kańtor
6 /10
Ocena 6 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów
Koronki z płatków śniegu
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6 /10
Ocena 6 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów

Opis

Wielowątkowa saga rodzinna, prowadzona na kilku poziomach tematycznych. To, co było dawniej, przeplata się z tym, co dzieje się teraz. Akcja powieści, rozgrywająca się w latach 1864 – 2015, osadzona jest w realiach historycznych kresowego Polesia i śląskiego pogranicza, oraz współczesnej wsi małopolskiej. Na kartach książki wrze jak w przysłowiowym tyglu; mieszają się barwne wspomnienia, tajemnice rodzinne, postawy, pragnienia, odważne wyprawy, wielkie miłości i bolesne straty. Powoli, jakby pracowicie dziergana przez pokolenia, wyłania się tożsamość tej rodziny – krucha i delikatna, łatwa do zniszczenia, niczym tytułowe koronki z płatków śniegowych.
Data wydania: 2017
ISBN: 978-83-7779-382-4, 9788377793824
Wydawnictwo: MG
Stron: 320

Autor

Gabriela Anna Kańtor Gabriela Anna Kańtor Gabriela Anna Kańtor urodziła się na Śląsku, gdzie spędziła wiele lat, stąd jej powieści: “Koronki z płatków śniegu” i właśnie pisana “Ławeczka księżnej Daisy” osadzone są w tej właśnie niezwykłej krainie. Autorka od dziesięciu lat mieszka na pogra...

Pozostałe książki:

Ławeczka księżnej Daisy Tańcząc na czubkach palców Śląski kopciuszek Pani na Kopicach Bachantka na panterze
Wszystkie książki Gabriela Anna Kańtor

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Śląskość

9.08.2020

Książka w szczegółach jest napisana prosto i zrozumiale, bez zbędnych zapełniaczy treści, ale ogólnie daje czytelnikowi silne wrażenia czytelnicze. Jest tam o rodzinie i miłości, o ciężkiej pracy i trudnym patriotyzmie. Książek o Śląsku, zdaje się, nie ma dużo. Ślązacy albo Gdańszczanie przez lata byli pomijani w literaturze popularnej. Ich trudna... Recenzja książki Koronki z płatków śniegu

@Renax@Renax × 10

Moja opinia o książce

Opinie

@Justyna_K
2020-04-27
6 /10
Przeczytane Ebook/Legimi XIX w/Retro/Belle epoque/lata 20 i 30

Cała opowieść to utkana z epizodów misterna koronka, której fragmenty łączą się, zazębiają w odpowiednim miejscu tworząc ciekawy acz mało dogłębny wzór rodzinnej historii. Autorka prowadzi nas przez opowieść o rodzinie Ruczajów w sposób lekki, przyjemny ale miejscami dość powierzchowny, czytając czasami czułam niedosyt, zakończenie również mnie rozczarowało, nie do końca tego się spodziewałam, nie przemówiło do mnie.
"Koronki z płatków śniegu" to pean pochwalny na cześć ślązaków. Zabrakło choćby jednego negatywnego bohatera, wszyscy byli niemalże do rany przyłóż, same chodzące dobra, czasami tylko opatrzone jakimiś minimalnym wadami. Kolejna sprawa to objętość książki. Chociażby nie wiem co, to na 320 stronach nie da się opisać w sposób zajmujący, wnikliwy, bogaty i wielce interesujący obszernej historii rodzinnej. Takie potraktowanie po łebkach losów rodziny Ruczajów odebrało książce wiele. Owszem, miło się czytało i to wszystko. Szkoda.

× 11 | Komentarze (2) | link |
@asach1
2021-03-03
6 /10
Przeczytane

"Ojczyzna, Bóg i honor- najważniejsze." (str.165)

To były sztandarowe hasła, którymi kierowali się w życiu bohaterowie tej powieści. Wielowątkowa saga rodzinna obejmująca lata 1864- 2015. Akcja osadzona na Polesiu, Śląsku i wsi małopolskiej. Tutaj przeszłość przeplata się z teraźniejszością, język polski ze śląskim, dzieje rodziny Ruczajów z historią Polski, teksty piosenek z wierszami i czarno- białymi zdjęciami z rodzinnego albumu.

Śledzimy losy przodków bohaterki, ich zawirowania losowe, radości i smutki, nadzieje i rozczarowania, miłości i ich utraty, decyzje nie zawsze dobre podejmowane pod wpływem chwili lub okoliczności. Rodzinne tradycje, legendy i wspomnienia. Podtrzymywanie rodzinnych więzów. Jedne pokolenia odchodziły robiąc miejsce kolejnym. W ich domach polskość przeplata się ze śląskością. Pielęgnowali śląskie tradycje.

Młodzi członkowie rodziny związani byli z harcerstwem, nieco starsi walczyli w Powstaniach Śląskich, kolejnych wojnach zasilając szeregi powstańców. Wpływ walki o wolność Polski i Śląska na losy członków rodziny i ich światopogląd. Patriotyzm przekazywany z pokolenia na pokolenie, umiłowanie ojczyzny, poszanowanie języka polskiego i śląskiego.

Mnogość bohaterów na przestrzeni tak wielu lat, przeplatanie teraźniejszości z przeszłością powodują, że czytelnik miejscami się gubi nie wiedząc kto jest kim, to obniża wartość lektury, mimo iż Autorka zamieściła drzewo genealogiczne. Na uwagę zasługuje Jagoda z jej...

× 10 | link |
@Renax
2020-08-09
6 /10
Przeczytane Powieści historyczne

Cytaty z książki

O nie! Książka Koronki z płatków śniegu. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl