Krakowski Szlak Kobiet. Przewodniczka po Krakowie emancypantek. Tom 3

praca zbiorowa, Ewa Furgał
Krakowski Szlak Kobiet. Przewodniczka po Krakowie emancypantek. Tom 3
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Po cieszących się ogromnym zainteresowaniem dwóch tomach Przewodniczki, które ukazały się w czerwcu 2009 r. i w sierpniu 2010 r., prezentujemy kolejny tom dokumentujący naszą pracę odzyskiwania historii kobiet w Krakowie. Przewodniczka po Krakowie emancypantek przypomina dokonania mało znanych i niesłusznie zapomnianych kobiet związanych z Krakowem, opowiada historię tworzoną przez kobiety - działaczki ruchu kobiecego, architektki, pisarki, lekarki, badaczki. Opowiadamy o kontekstach emancypacji kobiet, przypominamy ważne fakty z naszej, wciąż znanej zbyt mało, historii, przedstawiamy Kraków kobiet. Do książki dodajemy bezpłatnie osobną mapę Krakowskiego Szlaku Kobiet, przydatną w zwiedzaniu Krakowa, gdy bagaż jest już wystarczająco ciężki. W książce prezentujemy następujące kobiety: Amalia Krieger, jedna z pierwszych krakowskich fotografek, właścicielka słynnego zakładu fotograficznego w tekście Olgi Kruk, Stefania Zahorska, pisarka, krytyczka literacka i filmowa, nazywana „carycą polskiej krytyki literackiej międzywojnia”, w tekście Marty Struzik, Halina Nelken, historyczka sztuki, badaczka, autorka słynnego Pamiętnika z getta w Krakowie, w tekście Kingi Kołodziejskiej, Emilia Knausówna, młodopolska malarka, absolwentka Wyższych Kursów dla Kobiet im. Adriana Baranieckiego, autorka portretów i pejzaży, w tekście Anny Pekaniec, Estera Golde-Stróżecka, działaczka socjalistyczna i emancypacyjna, polityczka Polskiej Partii Socjalistycznej, w tekście Zofii Noworól, Aneri Irena Weissowa, malarka, absolwentka Szkoły Sztuk Pięknych w Warszawie, tworzyła pejzaże, martwe natury i portrety, w tekście Łucji Piekarskiej-Duraj, Zofia Żuża Kopciowska, dr bakteriologii, jedna z pierwszych Żydówek, która obroniła doktorat na UJ, w tekście Patrycji Dołowy, Stella Landy-Feldhorn, wybitna tłumaczka literatury angielskiej, w tekście Justyny Kozioł, Wanda Kragen, wybitna tłumaczka, pisarka i podróżniczka, w tekście Marii Wojciechowskiej, Róża Rock, działaczka społeczna, filantropka, prezeska Domu Sierot Żydowskich, w tekście Urszuli Pieczek, Faustyna Morzycka, działaczka socjalistyczna, pedagożka, pisarka, w tekście Moniki Widzickiej. Ponadto w książce: Ewa Furgał o 100. rocznicy obchodów Międzynarodowego Dnia Kobiet w Krakowie, Izabela Mrzygłód o postulatach krakowskich emancypantek publikowanych w feldmanowskiej „Krytyce”, Joanna Szewczyk o wizerunkach kobiet na nagrobnych porcelankach na Cmentarzu Rakowickim, Agnieszka Dauksza o Czarnej Mańce i innych krakowskich robotnicach.
Data wydania: 2011-12-19
Wydawnictwo: Fundacja Przestrzeń Kobiet
Cykl: Krakowski szlak kobiet, tom 3
Kategoria: Biografia
Stron: 236

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Krakowski Szlak Kobiet. Przewodniczka po Krakowie emancypantek. Tom 3 nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Krakowski Szlak Kobiet. Przewodniczka po Krakowie emancypantek. Tom 3. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Krakowski szlak kobiet. Przewodniczka po Krakowie emancypantek. Tom 1
Krakowski szlak kobiet. Prz...
Ewa Furgał
8/10
Książka jest nowatorskim, nieodpłatnym wydawnictwem edukacyjnym, odzyskującym pamięć o wybitnych kob...
Krakowski szlak kobiet. Przewodniczka po Krakowie emancypantek. Tom 2
Krakowski szlak kobiet. Prz...
Ewa Furgał
Po cieszącej się ogromnym zainteresowaniem Przewodniczce, która ukazała się w czerwcu 2009 r., preze...
© 2007 - 2024 nakanapie.pl