Krakowski szlak kobiet. Przewodniczka po Krakowie emancypantek. Tom 2

Ewa Furgał
Krakowski szlak kobiet. Przewodniczka po Krakowie emancypantek. Tom 2
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Po cieszącej się ogromnym zainteresowaniem Przewodniczce, która ukazała się w czerwcu 2009 r., prezentujemy kolejny tom dokumentujący naszą pracę odzyskiwania historii kobiet w Krakowie. Przewodniczka po Krakowie emancypantek przypomina dokonania mało znanych i niesłusznie zapomnianych kobiet związanych z Krakowem, opowiada historię tworzoną przez kobiety - działaczki ruchu kobiecego, architektki, pisarki, lekarki, badaczki. Opowiadamy o kontekstach emancypacji kobiet, przypominamy ważne fakty z naszej, wciąż znanej zbyt mało, historii, przedstawiamy Kraków kobiet. W książce znajdą się również mapy Krakowskiego Szlaku Kobiet, prowadzące po trasach, którymi od marca do sierpnia 2010 r. spacerowało z nami łącznie prawie 500 osób - śladami krakowskich emancypantek, krakowskich Żydówek oraz śladami innych wybitnych kobiet związanych z Krakowem. Do książki dodajemy bezpłatnie osobną mapę Krakowskiego Szlaku Kobiet, przydatną w zwiedzaniu Krakowa, gdy bagaż jest już wystarczająco ciężki. W książce prezentujemy takie postacie, jak: Diana Reiter, jedna z pierwszych krakowskich architektek, zastrzelona przez hitlerowców w obozie pracy w Płaszowie w tekście Moniki Świerkosz, Gizela Reicher-Thonowa, wybitna znawczyni twórczości Słowackiego, matka polskiej komparatystyki literackiej, w tekście Piotra Oczko, Jadwiga Sikorska-Klemensiewiczowa, jedna z pierwszych studentek UJ, farmaceutka, właścicielka pierwszej krakowskiej drogerii zatrudniającej kobiety, w tekście Magdaleny Petryny, Maria Leśniewska, wybitna tłumaczka książek m.in. Simone de Beauvoir, w tekście Anny Beresteckiej, Aniela Gruszecka, pisarka, autorka powieści Przygoda w nieznanym kraju, nagradzanej i zapomnianej, w tekście Marty Struzik, Zofia Daszyńska-Golińska, ekonomistka, socjolożka, działaczka ruchu kobiecego, wykładowczyni w tekście Aleksandry Migalskiej, Ilona Karmel, która w swojej prozie i poezji opisywała kobiet doświadczenie Zagłady, w tekście Katarzyny Czerwonogóry, Władysława Habichtówna, działaczka na rzecz równouprawnienia urzędniczek pocztowych, twórczyni spółdzielni mieszkaniowej dla kobiet, która do dziś działa w Krakowie, w tekście Agnieszki Brożkowskiej, Maria Kietlińska, pamiętnikarka, która w swoich Wspomnieniach przechowała pamięć o Krakowie sprzed stuleci, w tekście Anny Pekaniec Helena Donhaiser-Sikorska, pierwsza w Galicji kobieta z maturą, pierwsza kobieta-lekarka prowadząca praktykę lekarską w Krakowie, w tekście Agnieszki Misiny, Danuta Wesołowska, wybitna badaczka języka totalitaryzmów, w tekście Łucji Iwanczewskiej. Ponadto w książce: Iwona Dadej o międzynarodowych przestrzeniach ruchu kobiecego i związkach między kobietami, Joanna Erbel o gender miasta / gender w mieście, Justyna Struzik o miłości między Innymi, Anna Pekaniec o kobiecym pisaniu historii. Konsultacja naukowa: dr Dobrochna Kałwa, Wydział Historyczny Uniwersytetu Jagiellońskiego. Książka liczy 288 stron, zawiera kolorowe mapy i czarno-białe reprodukcje.
Data wydania: 2010-08-31
Wydawnictwo: Fundacja Przestrzeń Kobiet
Cykl: Krakowski szlak kobiet, tom 2

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Krakowski szlak kobiet. Przewodniczka po Krakowie emancypantek. Tom 2 aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Krakowski szlak kobiet. Przewodniczka po Krakowie emancypantek. Tom 2. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Krakowski szlak kobiet. Przewodniczka po Krakowie emancypantek. Tom 1
Krakowski szlak kobiet. Prz...
Ewa Furgał
8/10
Książka jest nowatorskim, nieodpłatnym wydawnictwem edukacyjnym, odzyskującym pamięć o wybitnych kob...
Krakowski Szlak Kobiet. Przewodniczka po Krakowie emancypantek. Tom 3
Krakowski Szlak Kobiet. Prz...
praca zbiorowa, Ewa Furgał
Po cieszących się ogromnym zainteresowaniem dwóch tomach Przewodniczki, które ukazały się w czerwcu ...
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl