Kronika miasta Jelenia Góra na Śląsku do roku 1847

Johann Karl Herbst
Kronika miasta Jelenia Góra na Śląsku do roku 1847
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Autor publikacji pisze we wstępie: „W dawnych czasach tradycją miejską było prowadzenie roczników i zachowywanie w ten sposób pamięci o najważniejszych wydarzeniach; roczniki te były jednak rzadko publikowane (…). Być może tradycja ta zanikła, gdy miasta utraciły swą samodzielność, a kiedy w późniejszych czasach obywatele ponownie poczęli mieć udział w jasnych i ciemnych stronach życia wspólnoty poprzez inne, lepsze instytucje, wówczas powszechne stały się gazety i dzienniki, przejmując rolę forów dyskusyjnych o najżywotniejszych interesach. Jeśli jednak sądzi ktoś, że z pojedynczych artykułów prasowych wyczyta prawdziwe informacje na temat faktycznego stanu rzeczy i stosunków panujących w danej miejscowości, ten się myli, albowiem gdy przyjrzeć się dokładnie, większość gazet redagowanych jest w sposób służący ‘rozbudzeniu ciekawości tłumu dla krótkiej chwili, choćby dlatego, że redaktor pod wpływem zewnętrznej siły nie mówi prawdy, lub też wewnętrzna stronniczość nie pozwala mu na to’. Jelenia Góra jest tu dobrym przykładem, gdyż oto najdziwniejsze artykuły, które przez wiele lat ukazywały się w gazetach naszej prowincji na jej temat, nie powinny być uważane za autentyczne świadectwa panujących tu stosunków i rzeczywistości, służyły bowiem jedynie po to, by czytelnicy miejscowi poczuli usprawiedliwione niezadowolenie, a zamiejscowi wyrobili sobie niekorzystne i niesprawiedliwe mniemanie. Jednak i lepsze czy najlepsze gazety nie są w stanie nawet w najmniejszym stopniu zastąpić kroniki, gdyż ich zamiarem nie jest uwzględnianie wyjątkowości poszczególnych miejscowości, lecz ogólnie pojętego interesu”.  
Tytuł oryginalny: Chronik der Stadt Hirschberg in Schlesien : bis zum Jahre 1847
Data wydania: 2007
ISBN: 978-83-89480-15-6, 9788389480156
Wydawnictwo: Jeleniogórskie Centrum Informacji i Edukacji Regionalnej "Książnica Karkonoska"
Seria: Kroniki jeleniogórskie
Kategoria: Historia
Stron: 480
dodana przez: bookkeeper

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Kronika miasta Jelenia Góra na Śląsku do roku 1847 aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Kronika miasta Jelenia Góra na Śląsku do roku 1847. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2023 nakanapie.pl