Księga Elbląska. Przewodnik historyczno-krajoznawczy cz. I

Jerzy Zaskiewicz, Marian Tomaszewski, Janusz Charytoniuk, Mirosław Strehlau ...
Księga Elbląska. Przewodnik historyczno-krajoznawczy cz. I
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Już po raz trzeci zapraszamy do zwiedzenia naszego miasta i jego okolic (nie tylko tych najbliższych). Nowy podział administracyjny i powstanie powiatów nie może przeszkodzić w wędrówkach i poznawaniu naszego terenu. Znakowane szlaki turystyczne nadal prowadzą tą samą trasą i nie przeszkadzają im żadne granice. Pozwolę sobie ponownie zacytować profesora Stanisława Srokowskiego: „Bo nie o to chodzi, czy wszystkie nazwy w Prusiech Wschodnich w mig spolszczymy i czy na wszystkich stacjach kolejowych i na wszystkich pieczęciach umieścimy je w nowym brzmieniu, nie o to idzie sprawa, czy nastawiamy tam w radosnym uniesieniu szeregi naszych pomników i czy kraj najeżymy przydrożnymi świątyniami, ale o to, czy pojmiemy jego duszę i istotne warunki bytu pod tym niebem.” Odeszli dawni mieszkańcy, a to co po nich zostało również powoli ginie i rozsypuje się. W pierwszej kolejności odeszły wiatraki, potem kolejki wąskotorowe, tramwaje, gazownie miejskie, a obecnie przyszła pora na kolej żelazną. Dwory i pałace, które miały szczęście do dobrego właściciela można policzyć na palcach. Ale ważne że są, udało się nawet zachować ostatnią gazownię miejską, a Elbląg jest jedynym miastem w województwie warmińsko-mazurskim, w którym do dnia dzisiejszego istnieje komunikacja tramwajowa. Genialna konstrukcja, jaką jest Kanał Elbląski, obroniła się sama - działa do dziś. Nasz przewodnik dalej pozostał przewodnikiem dla wszystkich, którzy nie wiedzą gdzie udać się na sobotnio-niedzielną wycieczkę. Ale został dodatkowo uzupełniony o dłuższe artykuły historyczne dotyczące poszczególnych tematów: wiatraki, koleje, gazownie, tramwaje... Nawet tematy, które wydają się odległe, w jakoś sposób łączą się z naszym miastem: Krynicę Morską stworzyli elblążanie, przekop Wisły oddalił groźbę wielkich powodzi na Żuławach... Zapraszamy na wycieczki i spacery. Tu możemy uprawiać każdy rodzaj turystyki: pieszą, konną, wodną, samochodową, rowerową, a nawet lotniczą. Mamy rzeki, kanały, jeziora, zalew, morze, lasy, jary i wzgórza, tereny płaskie, porty morskie i śródlądowe, stadniny koni i fermy strusi (a nawet wielbłąda), dwory, pałace, wiatraki, zamki, chaty podcieniowe, głazy narzutowe i obeliski. Jednocześnie prosimy o chwilę refleksji nad upływem czasu. Warto zrozumieć, że jest to miejsce, gdzie żyjemy, i historia tych stron jest naszą historią.  
Data wydania: 2001
ISBN: 83-911011-5-0, 8391101150
Wydawnictwo: Yama
Cykl: Księga Elbląska, tom 1
Stron: 352

Autor

Jerzy Zaskiewicz Jerzy Zaskiewicz Chemik, elektronik, fotograf, ekolog, wydawca, instrutor sztuk walki, inspektor TOZ, zbieracz żab-maskotek, nieprofesjonalny historyk zajmujący się przełomem XIX i XX wieku - epoką wiktoriańsko-wilhelmińską. Przez wiele lat prowadził w Elblągu K...

Pozostałe książki:

Księga Elbląska. Przewodnik historyczno-krajoznawczy cz. II Księga Elbląska. Przewodnik historyczno-krajoznawczy cz. III
Wszystkie książki Jerzy Zaskiewicz

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Księga Elbląska. Przewodnik historyczno-krajoznawczy cz. I? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Księga Elbląska. Przewodnik historyczno-krajoznawczy cz. I. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Księga Elbląska. Przewodnik historyczno-krajoznawczy cz. II
Księga Elbląska. Przewodnik...
Jerzy Zaskiewicz, Marian Tomaszewski, Janusz Charytoniuk, Justyna Kozłowska ...
Druga część przewodnika po historii i atrakcjach turystycznych Elbląga i okolic.
Księga Elbląska. Przewodnik historyczno-krajoznawczy cz. III
Księga Elbląska. Przewodnik...
Jerzy Zaskiewicz, Janusz Charytoniuk, Justyna Kozłowska, Lech Brywczyński ...
To już trzeci tom Księgi Elbląskiej. Przez tych kilka lat udało się zgromadzić w trzech publikacjach...
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl