Księgi Roztoczańskich Krasnali. Księga piąta. Złoty Krasnal

Lusia Ogińska
9 /10
Ocena 9 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Księgi Roztoczańskich Krasnali. Księga piąta. Złoty Krasnal
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
9 /10
Ocena 9 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Na Roztoczu pojawia się szczególny, bo złoty skrzat, którego w 1553 roku wyśnił św Stasio Kostka. Krasnoludek dotarłszy do Rostkowa towarzyszy chłopcu przez jego krótkie 18-letnie życie. Po śmierci Stasia skrzat powraca na Roztocze, gdzie zapada w długowieczny sen. Z letargu budzi go właśnie święty Stasio Kostka.

    Jest rok około 1808, Polska znajduje się pod zaborami, szykuje się wojna z Austrią pod której zaborem jest również Galicja. Krasnal znajduje schronienie w rodzinie szlacheckiej - państwa Pucków. Skrzat otrzymuje zadanie odnalezienia księcia Józefa Poniatowskiego i oddania mu ważnego listu. Po wielu przygodach skrzat dociera do Raszyna, gdzie 19 kwietnia 1809 roku uczestniczy w bitwie wojsk księcia Józefa Poniatowskiego z wojskami austriackimi. Po oddaniu pisma złoty krasnal powraca na Roztocze. Okazuje się, że jego przyjaciele Puckowie zostali przez Austriaków wyrzuceni z majątku, w biedzie czekają w żydowskiej austerii na dalsze ciosy niepewnego losu. Krasnal decyduje się oddać swój szczerozłoty kubraczek, aby ratować rodzinę, która niegdyś dała mu schronienie i okazała przyjaźń. Niestety gest ten wiąże się z utratą życia krasnoludka, ponieważ złota zbroja jest jego jedyną ochroną. Skrzata ratuje przed śmiercią św. Stanisław Kostka, który jest tu pośrednikiem między Bogiem a ziemią i bohaterem powieści. Stasio Kostka mówi krasnoludkowi, że za jego serce, miłość i poświęcenie Bóg daruje mu życie.
Data wydania: 2017
ISBN: 978-83-947934-0-1, 9788394793401
Wydawnictwo: Piśmiennictwa Nadobnego
Kategoria: Dla dzieci
Stron: 174
dodana przez: Megin

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Złoty Krasnal o złotym sercu

8.05.2019

Od dawna lubiłam książki związane z historią, zwłaszcza jeśli jest to historia Polski. A już szczególnie, kiedy pojawia się motyw wojny. Dlatego też „Złoty Krasnal” autorstwa Lusi Ogińskiej szybko zdołał podbić me serce. W piątym tomie Ksiąg Roztoczańskich Krasnali poznajemy historię owego tytułowego krasnala – wyśnionego przez św. Stanisława... Recenzja książki Księgi Roztoczańskich Krasnali. Księga piąta. Złoty Krasnal

Moja opinia o książce

Opinie

@Megin
2019-05-04
9 /10
Przeczytane Na Białym Regale

Cytaty z książki

O nie! Książka Księgi Roztoczańskich Krasnali. Księga piąta. Złoty Krasnal. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl