Księżyc z peweksu O luksusie w PRL

Aleksandra Boćkowska
5.5 /10
Ocena 5.5 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów
Księżyc z peweksu O luksusie w PRL
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
5.5 /10
Ocena 5.5 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów

Opis

W kraju, w którym ludzie gnieździli się z maleńkich mieszkaniach, a z roku na rok półki sklepowe robiły się coraz bardziej puste, słowo „luksus” nabrało specyficznego znaczenia. Ale nawet ten luksus nie był dla wszystkich. Bo był to także kraj równych i równiejszych. Sprytnych i sprytniejszych.

Aleksandra Boćkowska tropiła niczym detektyw, podążała śladem tego, co w PRL-u uchodziło za luksusowe. Szukała kontaktów. „Luksus w PRL to jest bardzo smutna opowieść” – mówili jedni, a drudzy dorzucali: „Luksus w PRL? To brzmi jak ironia”.


Bo z luksusem w PRL jest trochę jak z przynależnością do partii: wszyscy kogoś znali, ale sami nie mieli nic wspólnego.

Dziesiątki rozmów – z marynarzami i ich rodzinami, dyrektorami i bywalcami hoteli, prywaciarzami, sekretarzami partii, słowem, ludźmi, którzy jeśli nie mieli, to przynajmniej mogli więcej – pozwoliły przybliżyć definicję ówczesnego luksusu. Nie tylko materialnego. Luksusem mogła być polędwica, szwedzkie gwoździe albo dżinsy – kupowane w peweksie za dolary zdobywane na czarnym rynku. Albo telefon – na doprowadzenie linii czekało się latami. Zegarki, wille, zachodnie samochody – oczywiście. Ale także wolność i poczucie bezpieczeństwa.

Z rozmów, lektur i podróży po całej Polsce powstał pasjonujący reportaż o tym, o czym kiedyś większość Polaków mogła tylko pomarzyć. I fascynująca historia bardzo ważnej części życia Polaków przed ’89 rokiem.
Data wydania: 2017-12-18
ISBN: 978-83-8049-624-8, 9788380496248
Wydawnictwo: CZARNE
Seria: Reportaż [Czarne]
Kategoria: Literatura faktu
Stron: 328
dodana przez: jbutton
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Autor

Aleksandra Boćkowska Aleksandra Boćkowska Aleksandra Boćkowska – dziennikarka, współpracuje m.in z„Gazetą Wyborczą”, „Wysokimi Obcasami Extra” i „Vogue”.Autorka książek To nie są moje wielbłądy. O modzie w PRL iKsiężyc z peweksu. O luksusie w PRL. Fot. Paweł Molik-źródło: @Link

Pozostałe książki:

Księżyc z peweksu O luksusie w PRL Można wybierać. 4 czerwca 1989 To nie są moje wielbłądy One za tym stoją To wszystko nie robi się samo
Wszystkie książki Aleksandra Boćkowska

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Luksus w czasach komuny

WYBÓR REDAKCJI
18.10.2020

Rozczarowani tą pozycją mogą czuć się Ci którzy liczyli na sentymentalną podróż w świat dzieciństwa pachnącego kubańskimi pomarańczami, gumą Donald czy torcikiem wedlowskim (ja do dziś pamiętam jakim rarytasem były ścinki z wafli użytych do wyrobu torcików, które potem sprzedawano na wagę). Oddzielną kategorią były wtedy też wycieczki do sklepów t... Recenzja książki Księżyc z peweksu O luksusie w PRL

@Jezynka@Jezynka × 8

Jak to dawniej bywało :-)

4.11.2019

W Polsce nie było komunizmu, który zakładał wszystkim po równo, był socjalizm, w którym żyła grupa ludzi mająca lepiej niż inni/ Autorka mnie zaskoczyła, myślałam, że będą to historie, o statkach z pomarańczami, butach Relax, czy papierze toaletowym za makulaturę. Nic z tego, mamy historię przemian od czasów powojennych po schyłek PRL-u z punktu... Recenzja książki Księżyc z peweksu. O luksusie w PRL

@sandrajasona@sandrajasona × 3

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@agulkag
2020-04-29
Przeczytane

Bardzo lubię czytać książki związane z tamtymi latami. Jest to dla mnie swego rodzaju podróż sentymentalna, bo wiele sytuacji znam z autopsji. No po prostu jak to ongiś bywało. No i tym razem też myślała, że będzie dobrze ale nie było.
Początek nawet ciekawy bo to i o towarach zdobywanych spod lady i sklepach typu Baltona czy Pewex, ale im dalej tym trudniej i gorzej się czytało. Owszem dużo odniesień do odległych czasów, dużo historii. A przede wszystkim mnóstwo wrzuconych ogromniastych cytatów ze źródeł historycznych. To nie reportaż, ale praca naukowa. Owszem autorka włożyła sporo pracy w znalezienie tego wszystkiego, lecz sprawiło to tylko, że książka stała się ciężka w odbiorze.

× 6 | link |
@MLB
2021-06-22
5 /10
Przeczytane EbM

Książka sprawia wrażenie surowego projektu - dużo ciekawostek, faktów pomijanych w innych analizach/reportażach, smaczków - szkoda, że nie zostało to ujęte w lepszą formę. Trudno mi ocenić, czy to brak warsztatu, czy brak chęci.

× 1 | link |
@Blissfultobooks
@Blissfultobooks
2020-11-24
3 /10
@Jezynka
2020-10-18
7 /10
Przeczytane
@sandrajasona
@sandrajasona
2019-11-04
7 /10
Przeczytane Przeczytane w 2018 Reportaż, literatura faktu

Cytaty z książki

O nie! Książka Księżyc z peweksu O luksusie w PRL. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl